tetanoz.gen.tr https://www.tetanoz.gen.tr Tetanoz, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, tetanoz.gen.tr Tue, 17 Nov 2015 00:00:00 +0000 Fri, 22 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Bebeklerde Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.gen.tr/bebeklerde-tetanoz-asisi.html Sat, 17 Nov 2018 13:02:47 +0000 Bebeklerde tetanoz aşışı, sağlıklı bir yaşam için bebeklerin aşılarının tam ve düzenli yapılması zorunludur. Bebeklerde yapılan tüm aşılar gelişimleri açısından oldukça önem taşımaktadır. Genel olarak doğan bebekl Bebeklerde tetanoz aşışı, sağlıklı bir yaşam için bebeklerin aşılarının tam ve düzenli yapılması zorunludur. Bebeklerde yapılan tüm aşılar gelişimleri açısından oldukça önem taşımaktadır. Genel olarak doğan bebeklerin hepsinde oluşacak hastalıklara karşı direnç ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için tetanoz aşısı yapılmaktadır. Yapılan aşıların ardından mutlaka bebeklerde oluşacak yan etkiler oraya çıkması gayet normal bir durumdur. Tetanoz aşısı sonrası bebeklerde oluşan hafif ateş görülür, bebeğin aşı yapılacağı gün bir saat öncesi bebeğe ağrı kesici verilmesi bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Bazı bebeklerde yapılan tetanoz aşısı 2 yada 3 saat sonra yan etkisi ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde tetanoz aşısı bebeğin kolundaki kas içine yapılması bebekler için oldukça sıkıntı ortaya çıkartır. Yapılan tetanoz  aşısının kas içine yapılması bebeklerde kollarının şişmesine sebep olmaktadır. Bu durum anne adaylarını korkutur. Bunun yanı sıra bebeğinizde yüksek ateş görülürse bir hekime mutlaka baş vurulmalıdır.

Tetanoz aşısı sonrası bebekte 2 gün ağrı mutlaka olacaktır, oluşacak kol şişliği 2 gün sonra geçer. Bebeğinize aşı yaptırdıktan sonra her 3 saatte, veya 4 saatte bir ağrı kesici verebilirsiniz bunun bir sakıncası yoktur. Bebeklerde tetanoz aşı yapılması sonrası görülen yan etkilerden ishal ve iştahsızlık ortaya çıkma durumu olabilir. Böylesi bir durumda anne adayları panik olmamalı bu durumlar oldukça normal ve geçicidir. Bebeklerin 2 yaşına gelene kadar yapılan tetanoz aşısı doğduğu 2 ve 3 aylarında ilk 2 tozu yapılmaktadır. Diğer tozu 4, üncü ayda 3 toz olarak uygulanır. Bebeğin son tetanoz aşısı 16 ve 24 aylarında son tozlar yapılarak bebeğinizin ilk okul çağına gelene kadar bu aşıları koruyacaktır. Bebeğinize yapılan aşıların önemi zaman geçtikçe korunan minik bedenleriyle anlayacaksınız. Tetanoz aşısını bebeğine yaptıran anneler mutlaka ebeye bebeğe banyosunun ne zaman yapılacağını sormalıdır.
 
Bebeklerde tetanoz aşısı neden önemlidir: 

Bebeğinizin gelişimi ve sağlıklı yaşaması için tetanoz aşısı korkmadan yaptırılmalıdır. Büyüme çağına gelen bebeklerde enfeksiyon,  paslı çivi batması, ve buna benzer etkenlerden koruyacağına dair yapılması bir çok hastalığın önüne geçmesi bebeğinizin gelişimini kolaylaştırır. Tetanoz aşısı yapılmayan bebeklerde ileri ki yıllarda ortaya ciddi sağlık sorunu çıkar. Bu durum ölüme kadar gidebilir, bebeğinizin sağlıklı yaşaması her anne adayının istediği tek bir gerçektir. Bu durumda hiç bir anne adayı bebeğinin sağlığını göz ardı etmez. Tetanoz aşısı yaptırmayan anne adayları bebeklerinin sağlığıyla oynamış olur. Bebekte oluşan yara içinde zararlı ve tehlikeli bakteriler vücutta yer yaparak bebeği kötü yönde etkiler. Bebeklere yapılan tetanoz aşıları sağlık ocaklarında ücretsiz yapılmaktadır. 
]]>
Gebelikte Tetanoz https://www.tetanoz.gen.tr/gebelikte-tetanoz.html Sat, 17 Nov 2018 18:54:03 +0000 Gebelikte tetanoz; Hamilelikte yapılabilecek aşılardan birisi tetanoz aşısıdır. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, su çiçeği gibi aşılar canlı aşılardır. Bu canlı aşıların hamilelikte yapılması sakıncalı olmaktadır. Gebelikte tetanoz; Hamilelikte yapılabilecek aşılardan birisi tetanoz aşısıdır. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, su çiçeği gibi aşılar canlı aşılardır. Bu canlı aşıların hamilelikte yapılması sakıncalı olmaktadır. Ancak tetanoz aşısı canlı mikroorganizma içermediğinden dolayı, hamilelikte güvenle yapılabilecek bir aşıdır. Difteri tetanoz aşısı, inaktif tetanoz ve difteri toksinlerinden pürifiye edilerek hazırlanmış bir toksoid aşıdır. Daha önce tetanoz aşısı hiç olmamış ya da aşı yapılmasının üzerinden on yıldan fazla süre geçmiş olan hamilelere tetanoz aşısı yapılması önerilmektedir. 
Tetanoz aşısı yapılan anne adayında oluşan antikorlar, bebeğe de geçmektedir. Bebeği yenidoğan döneminde oluşabilecek tetanoz hastalığına karşı koruma sağlamaktadır. Hamilelikte yapılmasının nedeni, bebeği de yenidoğan tetanozundan korumaktadır. Bebeğin doğum esnasında kordonun ( evde gerçekleşen doğumlarda) hijyen (steril) olmayan bir aletle, bıçakla v.b. Kesilmesi sonucunda bebekte tetanoz gelişebilir. Yenidoğan döneminde bebekte gelişecek tetanoz çok yüksek oranda ölümcül olabilir. Bunun önlenmesi için bu aşı çok önemli olmaktadır. Doğumdan sonra yenidoğan bebeğe DTB ( difteri, tetanoz, boğmaca) aşısı, üçlü aşı yapılır ve tetanoza karşı bağışıklık kazanılmış olur. Daha sonra tetanoz aşısının on yılda bir tekrarı yapılmalıdır. Aksi takdirde aşının bağışıklığı koruması etkisiz kalır.

Gebelikte tetanoz aşısı ne zaman ve kaç kere yapılmalıdır:

Tetanoz aşısı hamilelikte her dönemde yapılabilir, fakat sıklıkla 3. ay bittikten sonra yapılması tercih edilmektedir. Eğer daha önce tetanoz aşıları tam olarak yapılmışsa ve son aşılamanın üzerinden on yıldan az süre geçmişse gebelik esnasında yapılması gerekmez. Daha önce aşılamalar tam yapılmadıysa veya son aşının üzerinden on yıldan fazla bir zaman geçmişse, hamilelikte ( 5. ve 6. aylar genellikle) bir ay arayla toplamda iki kere aşı yapılır. İkinci aşıdan altı ay sonra bir doz daha tetanoz aşısı anneye yapılır. Bazı uygulamalarda bu aşıdan bir sene sonra bir doz daha ve bir sene sonra bir doz daha yapılarak toplam beş doz tamamlanmalıdır.

Hamilelik sırasında kirli ve steril olmayan, bir metal ile kesik veya batma gibi tetanoz açısından riskli bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda, aşı ile beraber tetanoz immunglobulinde yapılabilir.

Hiç aşılanmamış hamilelerin en az iki dozda Td aşısı olmaları sağlanmalıdır. İkinci doz doğumdan en az iki hafta önce tamamlanması gerekmektedir. Yeteri kadar süre sağlanamadıysa tek doz Td almış gebenin ve bebeğinin tetanoz hastalığı açısından risk altında olduğu dikkate alınması gereklidir. Temiz bir doğum şartlarının sağlanması ve bebeğin göbek bakımının doğru yapılması çok da önem kazanmaktadır.

Hamilelikte difteri-tetanoz- boğmaca (DTB) aşısı yapılır mı

Difteri, tetanoz ve boğmaca, üçlü aşısında bulunan boğmaca aşısı da tıpkı tetanoz ve difteri aşısı gibi toksoid olarak üretilmiştir. Yani canlı  mikroorganizma içermez. Bu nedenle gebelerde uygulanmasında bir sakınca olmaz, ancak rutinde uygulanmaz. Sadece boğmaca enfeksiyonu riskinin arttığı durumlarda yapılması önerilmektedir.
]]>
Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli Mi https://www.tetanoz.gen.tr/hamilelikte-tetanoz-asisi-gerekli-mi.html Sun, 18 Nov 2018 18:25:15 +0000 Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli Mi; Hamilelikte tetanoz aşısı gerekli mi, aslında şart değildir. Hamilelikte tetanoz aşısı gerekli mi, doğum yapan her anne tetanoza karşı bağışık olmalıdır. Bunun içinde hamilelikte tet Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli Mi; Hamilelikte tetanoz aşısı gerekli mi, aslında şart değildir. Hamilelikte tetanoz aşısı gerekli mi, doğum yapan her anne tetanoza karşı bağışık olmalıdır. Bunun içinde hamilelikte tetanoz aşısının yapılması gereklidir. Hamilelikte tetanoz aşısı gerekli mi, hamilelik öncesi kadın bütün aşklarını tamamlamış olmalıdır. Ancak genellikle bu yapılmadığı için tetanoz aşısının hamilelikte yapılması gerekir. Hamilelikte tetanoz aşısı gerekli mi, doğurganlık çağında ve hamilelikte tetanoz aşısı yapılmasının amacı kadının kendini ve çocuğunu tetanoza karşı korumaktır. Hamilelikte tetanoz aşısı gerekli mi, gebelikte 2 doz tetanoz aşısından sonra % 80 koruyucu antikorlar oluşmaktadır. Hamilelikte tetanoz aşısı gerekli mi, iki doz tetanoz aşısı 1- 3 yıl arasında koruma sağlamaktadır. Hamilelikte tetanoz aşısı gerekli mi, tetanoz aşısının herhangi bir komplikasyonu veya yan etkisi yoktur. Hamilelikte tetanoz aşısı gerekli mi, eğer hamile kadına tetanoz tehlikesi olan bir yara veya kesi oluşursa ve kadın bağışık değil ise hemen tetanoz aşısının yapılması gerekmektedir. Ayrıca Hamile kadında yara büyük ve yara toprak ya da hayvan dışkısı ile kirlenmiş aletlerle oluşmuş ise ek olarak tetanoz serumu da verilebilir. Hamilelikte tetanoz den korunmak için ilk doz hamileliği öğrendiğimiz ilk anda, ikinci doz ise doğum öncesi en az 2 hafta önce 
yapılması gerekir.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır;

Hamilelik öncesinde hiç tetanoz aşısı yapılmamışsa doğumdan önce birer ay ara ile iki doz tetanoz aşısı yapılmalıdır. Birincisi 20 haftadan itibaren, İkincisi ise Doğum yapılmadan 2 hafta öncesinde yapılmış olmalıdır. Genellikle dördüncü ve yedinci aylarda tetanoz aşısı yapılır.

 • Üçüncü Doz; İkinci dozdan en az 6 ay sonra veya sonraki hamilelikte yapılmalıdır.
 • Dördüncü Doz; Üçüncü dozdan en az 1 yıl sonra veya bir sonraki hamilelikte yapılır.
 • Beşinci Doz; Dördüncü dozdan en az 1 yıl sonra veya sonraki hamilelikte yapılmalıdır.
 • Hamilelik Öncesinde; 1-4 doz aşı yapılmışsa doğumdan önce bir doz tetanoz aşısının yapılması yeterli olacaktır.

Doğurganlık çağı boyunca, bebeklik, çocukluk ve ergenlik doz ergenlik döneminde yapılan tetanoz aşılarının mevcutsa;
 • Bebeklikte; 3 doz tetanoz aşısı yapılmışsa 4 hafta ara ile 2 doz aşı yapılması yeterlidir ve bir yıl sonra bir dozda aşı yapılır.
 • Çocuklukta; 4 doz tetanoz aşısı yapılmışsa bir doz aşı yapılır 1 yıl sonra 1 doz daha yapılır.
 • Ortaokul çağında; dört doz tetanoz aşısı yapılmışsa bir doz tetanoz aşısı yapılır. 1 yıl sonra bir doz daha aşı yapılır. 
 • Okul çağında; 5 doz tetanoz aşısı yapılmışsa bir doz tetanoz aşısı yapılır. 
 • Ergenlikte; toplam altı doz tetanoz aşısı yapılmışsa başka aşı yapılmasına gerek yoktur.
Tetanoz aşısı omuz kası kullanılarak yapılan bir aşıdır. Hamilelerde tetanoz aşısının herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat 10 kişiden bir kişi de ateş görülebilmektedir.

Sağlıklı günler.

]]>
Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-kac-saat-icinde-yapilmali.html Mon, 19 Nov 2018 11:06:13 +0000 Tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalı sorusu yaranın yerine ve durumuna, kişinin tetanoz profilaksisi durumuna, yaraya ilk müdahale şekline göre değişmekle beraber ilk 36 saat içerisinde aşılama işleminin yapılması dünya Tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalı sorusu yaranın yerine ve durumuna, kişinin tetanoz profilaksisi durumuna, yaraya ilk müdahale şekline göre değişmekle beraber ilk 36 saat içerisinde aşılama işleminin yapılması dünya sağlık örgütü tarafından tavsiye edilmektedir. 

Tetanoz toprakta yaşayan anaerob bir bakterinin yol açtığı hastalıktır. Tetanoza yol açan bakterinin kendisi değil, çıkartığı artıklardır. Bu yüzden bakterinin vücuda girdikten sonra kuluçka süresinin sonuna kadar mutlaka koruyucu aşılama yapılmalıdır. Özellikle toprakta yaşayan bakteriler derideki küçük sıyrık ve yaralardan vücuda girebilmektedir. Tetanosa sebep olan bakterinin kuluçka süresi 2-12 gün arasındadır. Tetanos hastalığının kesin bir tedavisi olmamakla birlikte hastaların %80'e yakını tedavi olabilmektedir. Tetanoz hastalığında ölüm oranı yüzde 20 civarındadır. Hastanın kaslarında kemiklerini bile kırabilecek güçte kasılmalar meydana getirerek hastanın acı içerisinde ölmesine sebep olabilir.

Tetanoz aşısı tetanosa neden olan bakterinin ölü halinin veya sadece hücre duvarlarının insan vücuduna enjekte edilerek vücudun tetanosa neden olan bakteriye karşı direnç geliştirmesini sağlayan bir aşıdır. Genellikle aşılama işlemi virüs veya bakteri vücuda girmeden önce yapılıyor olsa da Tetanos, Kuduz gibi hastalıkların kuluçka sürelerinin uzun olması sebebiyle hastalık nedeni virüs ve bakteriler vücuda girdikten sonra kısa süre içerisinde yapılan aşılamalarda başarılı olmaktadır. Başarılı bir tetanoz aşılaması toplam 5 dozdan oluşur. Bu aşılardan ilki vurulduktan bir ay sonra ikinci doz, altı ay sonra üçüncü doz, bir sene sonra dördüncü doz, iki sene sonra ise beşinci doz aşı vurularak aşılama tamamlanır. Tetanoz aşısı inaktif (ölü) bir aşı olduğundan diğer aşılarla beraber uygulanabilir, hamilelerde ve çocuklarda da güvenle kullanılabilir. 

Tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalı Eğer kişi son on yıl içerisinde beş doz tetanos aşılaması yaptıysa yaralanma durumunda tekrar tetanos aşısı olmasına gerek yoktur. Son aşının üzerinden on yıldan daha uzun zaman geçmişse veya hiç aşılanılmamışsa ilk 36 saat içerisinde bir sağlık kurumuna müracaat edilerek tetanos aşısı vurulması gerekmektedir. Hastalığın kuluçka süresi 2-12 gün arası olduğundan yaralanmadan iki gün sonra aşı için sağlık merkezine başvurulduğunda risk alınmayarak tetanoz immunoglobulini yapılmaktadır. Tetanos aşısının riski bulunmazken immunoglobulinin anaflaktik şok dahil bazı riskleri bulunmaktadır. Tetanoz aşısı devlet tarafından ücretsiz yapılan bir aşıdır ve hemen hemen her sağlık kuruluşunda uygulanmaktadır. 

Büyük yaralarda ve hayvan ısırıklarında hastane personeli tarafından dikiş atılmadan önce veya sonra tetanoz aşısı rutin olarak yapıldığından günümüzde tetanoz mikrobu kişinin kendi kendisine müdahalede bulunduğu küçük yaralardan bulaşmaktadır. Bu yüzden herhangi bir kesik ve sıyrık durumunda tetanos aşısı kaç saat içerisinde yapılmalı diye düşünmeden en kısa süre içerisinde bir sağlık merkezine başvurarak ücretsiz aşının olunması gerekmektedir.

]]>
Tetanoz Hastalığı https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-hastaligi.html Mon, 19 Nov 2018 16:32:54 +0000 Tetanoz hastalığı, kişide merkezi sinir sistemini etkileyebilen akut enfeksiyon rahatsızlığıdır.Yaralara bulaşan klostridium tetani mikrobunun yara içerisinden vücuda girerek meydana gelir. Çoğunlukla öldürücü enfeksiyon gru Tetanoz hastalığı, kişide merkezi sinir sistemini etkileyebilen akut enfeksiyon rahatsızlığıdır.Yaralara bulaşan klostridium tetani mikrobunun yara içerisinden vücuda girerek meydana gelir. Çoğunlukla öldürücü enfeksiyon grubundaki bir hastalıktır. Bu rahatsızlık kişide ilk önce ağız çiğneme kaslarında devamında kalça, bacak, kol ve gövde kaslarında ağrılı olarak kasılmalara neden olur. Zehrin yaymış olduğu etkiyle oluşan kasılmalar ve vücudun katılaşması rahatsızlığın karakteristik özelliği olarak geçmektedir. Bu hastalığın bakterileri bazı insanlarda, toprakta,hayvan bağırsaklarında ve dışkılarında yer almaktadır. Gerçekleşebilecek her türlü yaralanmada bu bakteri yaraya bulaşabilmektedir. Bu neden dolayı yararlanmalar da dikkatli olunup ve önleminin alınması gereklidir.

Tetanoz hastalığı nedenleri

Rahatsızlığa sebep olan bakterinin hazırlamış olduğu ve protein yapısında bulunan zehre tetanospazmin denilmektedir. Oluşan bu zehir vücuttaki sinir sinirleri sayesinde ve ya kan içerisinde merkezi sinir sistemine varır. Bu zehir merkezi sinir sisteminde bozukluklara neden olarak kasların kasılma derecesinde sorunlara sebep olur. Ayrıca dışarı çevreden gelen ses, ışık, dokunma gibi uyarıları merkezi sinir sistemine şiddetli bir şekilde yansımasına neden olur. Bu durumda kaslarda şiddetli olarak gevşeme ve kasılma nöbetleri gözlemlenir. Bu olayda tetanoz hastalığı olan kişi kaskatı kesilir. Enfeksiyonun salgılamış olduğu zehir sinir hücreleri üzerinden bağlanarak etki etmektedir. Tetanoz hastalığının kuluçka süresi 2-56 gün civarında sürmektedir. Fakat vakaların %80 kuluçka süresi 14 gündür. Ölüm riski %100 olan kuluçka süresi 2-4 gündedir.

Tetanoz hastalığı belirtileri
 • İdrar kaçırma
 • Yüksek tansiyon
 • Ateşlenme
 • Terleme
 • Çene krampları
 • Baş ağrısı
 • Ağzı açmada zorlanma ve açamama
 • Kalp atış hızı yükselmesi
 • Normal dışı kalp ritmi
 • Solunum alırken zorlanmalar
 • Bütün vücutta ağrılı kas tutulmaları
 • İstem dışı ağrılı kasılmalar
 • Mide kasılmaları
 • Yutkunma sorunu
 • Salya akması
 • Boyun ve çenede oluşan kas kasılmaları
Tetanoz hastalığı tanısı

Hastalık yalnızca klinik bulgu ve belirtilere bakılarak tanısı konur. Laboratuvarda uygulanan testlerin tanının koyulmasına hiç yararı bulunmamaktadır. Burada yarada clostridium tetani bakterisinin olgularının çok düşük bir ihtimal ile rastlanılmaktadır. Bu bakteriler tetanoz belirtisi taşımayan hastalarda bile bulunabilir.

Tetanoz hastalığının komplikasyonları
 • Solunum yetmezliği
 • Boğulma
 • Kalp krizi
 • Düşük tansiyon
 • Yüksek tansiyon
 • Zatürree
Tetanos hastalığın tedavisi

Bu hastalığa yakalanan kişinin hastanede tedavisi olması gereklidir. Kişiye tetanos antiserumu verilir. Bu serumun verilmesi için belirtilerin çıkmasına gerek yoktur. Antiserum yanıkta yada yaralanmadan uygulanmaktadır. Tedavide antibiyotiğin pek önemi yoktur. Yalnızca kasların gevşemesi için uygun ilaçlar verilebilir. Tedavi aşamasında hasta gürültüsüz ve loş bir ortamda olmalıdır. Hastalıktan korunmanın en iyi yolu tetanoz aşısını belli aralıklarla uygulanmasıdır. Tetanoz hastalığında yapılan aşısı zehirin zehirsizleştirilmis halidir. Tetanoz hastalığının belirtisinin geliştiği görülen hastada trakeotomi adındaki cerrahi müdahalede bulunması yaşamsal açıdan önem taşımaktadır. Bu aşamadaki hastanın soluk borusu kesilir. Hastanın boğulması engellenir.

]]>
Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-nasil-vurulur.html Tue, 20 Nov 2018 14:24:42 +0000 Tetanoz aşısı nasıl vurulur, Tetanoz aşısı, ülkemizde genel olarak sağlık bakanlığı tarafından yaptırılması zorunlu olan aşı türündendir. Tetanoz aşısı, içeriği bakımından ele alınırsa içeriğinde ölü dur Tetanoz aşısı nasıl vurulur, Tetanoz aşısı, ülkemizde genel olarak sağlık bakanlığı tarafından yaptırılması zorunlu olan aşı türündendir. Tetanoz aşısı, içeriği bakımından ele alınırsa içeriğinde ölü durumda olan mikropları barındırmaktadır. Yani tetanoz aşısı yaptırarak, vücudun ileriki zamanlarda tetanoz hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklara karşı vücudun bağışıklık bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hiçbir zararı olmayan bu ölü olan mikroplara karşı vücut çok daha önceden tanıdığından ileri dönemlerde böyle bir hastalıkla karşılaştığı zaman vücut kendini koruyabilecektir. Fakat tetanoz aşısı vurulma yeri ve şekli olarak diğer aşı türlerinden farklıdır. Belirtmek gerekirse her aşı türünün şaklama şartları, kargolanması vs. tüm işlemleri farklıdır. Bundan dolayı, tetanoz aşısının da içeriği bakımından vurulma bölgesi ise sol ya da sağ  omuzlardan yapılmaktadır. Omuzlarda mevcut olan kas sisteminden kaynaklı olarak başka bölgelere yapılması uygun görülmemiştir. Delta kası olarak ifade edilen, omuzda bulunan bu kas yapısından dolayı, enjekte edilen ölü mikropların direkt olarak vücuda dağılması ve bağışıklık sisteminin bu mikropları daha iyi tanıması bakımından omuzlarda yapılması kararlaştırılmıştır. Tetanoz aşısı  bir kereye mahsus vurulan bir aşı değildir. Ortalama 10 yıla kadar fayda sağlamaktadır tetanoz aşısı, her yaş grubu için  farklı zaman dilimlerinde yapılmaktadır.


Bebekler tetanoz aşısı nasıl vurulur, bebeklerde tetanoz aşısı üç doz olarak verilir. Yani bebeklerde ilk 2. ayında ardında 3. ayında ve son olarak 4. ayında son dozu vurularak sonlandırılır. Çok ağrıtmasına rağmen bebeklerde yine omuzlardan aşı vurulmaktadır.

Çocuklarda tetanoz aşısı nasıl vurulur, bebeklik dönemi aşıları tamamlandıktan sonra ilk olarak 16. aylık iken vurulduktan sonra diğer aşısını 7. yaşını doldurmasıyla birlikte vurulmaktadır. Çocukluk döneminde vurulan son aşısını  ise 14 yaşında vurularak tetanoz aşısı vurulma serüveni son bulmaktadır.

Yetişkinlerde tetanoz aşısı nasıl vurulur, yetişkin bireylerde tetanoz aşısı genel olarak en son vurulan çocukluk dönemi aşısından sonra periyodik bir şekilde 5 ile 10 yılda bir tekrarlanarak vurulmaktadır.

Hamilelerde tetanoz aşısı nasıl vurulur, hamilelerde tetanoz aşısı iki doz olmak üzere iki defa vurulmaktadır. İdeal süreleri aşıyı vuran sağlık kuruluşu kişiye özel belirleyecektir.
]]>
Çocuklarda Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.gen.tr/cocuklarda-tetanoz-asisi.html Wed, 21 Nov 2018 14:04:40 +0000 Çocuklarda tetanoz aşısı, tetanoz, clostridium tetani adındaki sporlu bakterinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu bakteri toprakta, insan ve hayvanların gastroinstestinal sistemlerinde bulunur. Kirli ve açık yaralar a Çocuklarda tetanoz aşısı, tetanoz, clostridium tetani adındaki sporlu bakterinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu bakteri toprakta, insan ve hayvanların gastroinstestinal sistemlerinde bulunur. Kirli ve açık yaralar aracılığı ile insana bulaşarak tetanoz hastalığına yol açmaktadır. Daha çok derin iğne, bıçak, çivi ile oluşmuş yaraları tercih eder. Ayrıca ameliyatlar, yanıkları, delinme ve çarpma tarzında yaralanmaları, diş enfeksiyonların, orta kulak iltihabını, hayvan ısırıklarını, hamileliği ve düşükleri takiben gelişir. Bakteri bulaştıktan sonra 3-21 gün içinde tetanospazmin denilen toksin salgılaması nedeniyle sinirleri felç etmektedir. Kas spazmlarına yol açarak ölümcül olabilen bir hastalık tablosuna neden olur. Dünya sağlık örgütü 2002 yılında açıkladığı rapora göre dünya genelinde her yıl tetanoz nedeniyle 213.000 ölüm olmaktadır. Ölümlerin çoğunun hijyenik koşullarda doğum yapmayan bayanlarda olduğu açıklanmaktadır. Maternal Neonatal tetanoz dediğimiz bu durum, tetanoza hastalığına karşı bağışıklığı bulunmayan bayanlarda doğum sırasında mikrobun bulaşması sonucunda oluştuğu bilinmektedir. Tetanoz, aşı ile korunabilir hastalıkların başında gelmekte, 1968 yılından beri ülkemizde aşılama çalışmaları devam etmektedir. Doğumdan itibaren bir yaşına kadar üç doz karma aşı şeklinde alınan tetanoza, 18. ayda ve ilkokul birinci sınıfta pekiştirme dozu olarak devam edilir. Bu sayede ilkokul birinci sınıfta çocuklar beş doz tetanoz aşısını almış bulunmaktadır.

Çocuklarda Tetanozdan aşısı koruyucu mudur

Tetanoz hastalığının uzun yıllardır güvenle uygulanan çok etkili olan bir aşısı mevcuttur. Aşı tek başına uygulandığı gibi, difteri, boğmaca, menenjit, çocuk felci gibi aşılarla karma aşı olarak uygulanabilmektedir. Tek doz aşının koruyuculuğu bulunmamaktadır. En az 4 hafta sonra uygulanan ikinci dozla birlikte koruyuculuk %50-%60'lara çıkmakta ancak uzun sürmemektedir. İlk doz aşıdan 6 ay sonra yaptırılan 3. doz aşı ise %100 koruculuk sağlamaktadır ve bir yıl süresince etkilidir. Bir yıl sonra yapılan 4. doz aşı ise, 3-5 yıl koruma sağlar. Bu süre sonunda yapılan 5. doz aşıda ise koruyuculuk 10 yıla kadar uzamaktadır. 

Çocuklarda tetanoz aşısı nasıl uygulanır

Ülkemizde 1968 senesinden beri difteri ve boğmaca aşısı ile birlikte karma aşı olarak uygulama yapılır. 2008 yılından itibaren ise bu karmaya menenjit ve çocuk felci aşıları da eklenerek 5' li karma aşısı şeklinde uygulanır. 2. 4. 6. ayını dolduran bebeklere 3 doz aşılama, 18. ayını dolduran çocuklara 4. doz aşılama ve ilkokul birinci sınıfta 5. doz, ilkokul 8. Sınıfta ise 6. doz uygulama şeklinde takip edilmektedir. İlkokul çağı boyunca altı doz aşısını da olmuş bir çocuk 20-30 yaşına kadar bağışıklığını korumaktadır. Tetanoz kişiden kişiye bulaşmaz. Aşıyla önlenebilen enfeksiyon hastalıkları arasında kişiden kişiye bulaşmayan tek hastalık olmaktadır. Sonuç olarak son tetanoz aşısı uygulaması üzerinden 10 sene geçmiş tüm erişkinlerin tetanoz aşısını mutlaka yaptırmaları gerekir. Unutmamak gerekir ki tetanoz uzun yıllardır olduğu gibi kapımızda bizi bekleyen, fakir ve zengin ayrımı yapmayan ölümcül bir tehlikedir. Tetanoz hastalığından tek korunma yöntemi de aşı olmaktır. 
]]>
Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-kac-doz-yapilir.html Thu, 22 Nov 2018 04:13:04 +0000 Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır, Tetanoz aşısı kaç doz yapılır, tetanoz aşısı Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği dozlarda hamilelerde, bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde olmak üzere dozları ayarlanmaktadır. Tetanoz Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır, Tetanoz aşısı kaç doz yapılır, tetanoz aşısı Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği dozlarda hamilelerde, bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde olmak üzere dozları ayarlanmaktadır. Tetanoz aşısı kaç doz yapılır, bebeklere doğumdan itibaren tetanoz aşısı yapılmaktadır. Tetanoz aşısı kaç doz yapılır, çocuklarda on altıncı ayından itibaren uygulanan dozlardır. Tetanoz aşısı kaç doz yapılır, hamile olanlarada belirli dozlarda yapılmaktadır. Tetanoz aşısı kaç doz yapılır, tetanoz aşısı kas içine yapılan aşıdır. Tetanoz aşısı kaç doz yapılır, tetanoz aşısı tetanoz hastalığından korunmak için yapılan aşıdır. Tetanoz aşısı kaç doz yapılır, kati bir sonuç almak için 5 doz yapılmaktadır.

Bebeklerde Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır

Bebeklerde tetanoz aşısı 3 doz olarak yapılır. Bebeklerde ilk olarak ikinci ayında, sonrasında üçüncü ayında ve son olarak dördüncü ayında son doz yapılarak sonlandırılır. Bebeklere omuz kasına uygulanan bir aşıdır.

Çocuklarda Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır

Çocuklarda tetanoz aşısı bebeklik dönemindeki aşılar tamamlandıktan sonra ilk olarak 16 aylıkken vurulur. Sonra diğer aşısı yedinci yaşını doldurması ile birlikte çocukluk dönemindeki son aşısı da 14 yaşında vurarak tetanoz aşısı tamamlanır. Omuz kasından uygulanır.

Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır

Yetişkinlerde tetanoz aşısı genel olarak çocukluk döneminde vurulan son aşıdan sonra 5-10 yılda bir tekrarlamak gerekmektedir. 

Hamilelerde Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır

Hamilelerde tetanoz aşısı hamilelerde uygulanması gereken önemli bir aşıdır. 2 doz olmak üzere iki defa uygulanmaktadır. İlk doz hamileliğin ilk 4. ayında yapılır. İkinci doz yedinci ayda yapılabilir. Aşının uygulanması ile yenidoğanın tetanoz olma riski en az seviyeye düşürülmüş olur.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Aşı yapılan yerde ağrı, şişkinlikler, hassasiyet, kızarıklık,  halsizlik, Ateş, yorgunluk, iştahsızlık, ishal görülebilmektedir. Aşının yan etkileri yaklaşık olarak 3 veya 6 gün sürebilmektedir. Daha sonra kendiliğinden geçmektedir.

Tetanoz Aşısının Uygulanmaması Gereken Durumlar

Tetanoz aşısı ilk defa uygulandıktan sonra kişide alerjik reaksiyonlar gelişmişse diğer dozlar uygulanmaz. Çocuklarda koma hali yaşanırsa diğer dozlar uygulanmaz. Çocuklarda 41 derecenin üzerinde ateş oluşursa aşı yarıda kesilir. İlk aşı yapıldıktan iki gün sonra şok gibi bir durum yaşanırsa aşı yarıda kesilir. Aşı yapıldıktan sonra çocuklarda ve bebeklerde 3 saatte ağlama olur ise aşı kesilir. Ateşli hastalık geçiren çocuklarda tetanoz aşısı vurulmaz.

]]>
Td Aşısı https://www.tetanoz.gen.tr/td-asisi.html Fri, 23 Nov 2018 00:00:29 +0000 Td aşısı, Tetanoz difteri aşısının kısaltılmış halidir. Bu aşı difteri ve tetanoz gibi hastalıklardan korunmak için kullanılmaktadır. Td aşısı kas içerisine uygulanan bir aşıdır. Difteri C orynebacterium diphteria Td aşısı, Tetanoz difteri aşısının kısaltılmış halidir. Bu aşı difteri ve tetanoz gibi hastalıklardan korunmak için kullanılmaktadır. Td aşısı kas içerisine uygulanan bir aşıdır. Difteri C orynebacterium diphteriae isimli mikroorganizmanın burun, boğaz, göz ve derideki yaralarda yerleşmesiyle meydana gelen bir bulaşıcı hastalıktır. Tetanoz ise  bakterilerin sebep olduğu ciddi ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Td aşısı hastalıklara karşı bağışıklık kazandırmak için vücuda bu mikroorganizmalar tarafından üretilen proteinlerin az bir miktarına maruz bırakılarak vücudun tetanoz ve difteri hastalığına karşı  bağışıklığı güçlendirilmektedir.

Td aşısı kullanım amacı 7 yaş ve üzerindeki bireylerin tetanoz ve difteri enfeksiyonlarına karşı korumaktır. Td aşısını hamile olan kadınlar güvenle kullanabilmektedir. Td aşısı içerisindeki etkin maddeler ise difteri toksoidi ve tetanoz toksodi'dir. Td aşısı 7 yaşından itibaren td aşısı vurulabilmektedir. Yaşamlarında herhangi bir difteri ve tetanoz aşısı ile en az 3 kere aşılanmamış 7 yaş ve üzerindeki kişiler Td ile aşılanmalı ve 10 yılda bir tekrarlanması gerekmektedir. Td aşısının uygulanışı ise  genel olarak difteri ve tetanoza karşı ilk aşı dozundan 4 hafta sonra 2. doz, 2.dozdan 6-12 ay sonrasında 3. doz uygulanmaktadır. Bağışıklığın sürdürülebilmesi için her 5-10 yılda bir tek doz aşı uygulanması gerekmektedir. 

Td aşısının yan etkileri, baş ağrısı, halsizlik, ateş yükselmesi, deri üzerinde kızarıklık oluşması, yüz ödemi, kaşıntı, döküntü, eklem ağrısı, üşüme, havale, baş dönmesi, ateş, yorgunluk, kas-iskelet sertliği, kas ağrısı, bulantı, ağrı, uyuşma, bayılma, kusma.
]]>
Tetanoz Aşısı Sonrası Alkol Alınırmı https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-sonrasi-alkol-alinirmi.html Fri, 23 Nov 2018 19:55:24 +0000 Tetanoz Aşısı Sonrası Alkol Alınır mı, tetanoz aşısı sonrasında yaşanabilecek küçük komplikasyonlara karşı dikkatli davranılması gerekir. Vücutta oluşabilecek yara ve şişme gibi problemlerde veya alkol, sigara kullanım Tetanoz Aşısı Sonrası Alkol Alınır mı, tetanoz aşısı sonrasında yaşanabilecek küçük komplikasyonlara karşı dikkatli davranılması gerekir. Vücutta oluşabilecek yara ve şişme gibi problemlerde veya alkol, sigara kullanımı gibi noktalara dikkat edilmesi son derece önemlidir. Tetanoz aşısından sonra tetanoz aşısı yapılan yerde ağrı bulunur. Bu sebeple 12 saate kadar süren şiddetli ağrının yanında uyuşma hissi de görülür. Bu ağrıyı kesmek için herhangi bir ağrı kesici kullanılması doktor tavsiyesi ile gerçekleştirilir. Tetanoz aşısı yapıldığı gün kişinin dinlenmesi oldukça faydalıdır. Tetanoz aşısı ile vücudun zayıflatılmış mikroplara karşı bağışıklık kazanması sağlanır. Bu sebepten dolayı kişinin dinlenmesi bağışıklık sisteminin güç kazanmasını destekler. Tetanoz aşısı yapıldıktan sonra vücudun güçsüz kalmaması için sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Aşı sonrasında et ürünleri ve normal yiyecekler yenilmesi tavsiye edilir. Özellikle tetanoz aşısının ardından vitamin takviyesi açısından meyve veya sıkılmış meyve sularının tüketilmesi tavsiye edilir. Böylece vücudun daha güçlü hale getirilmesi sağlanır.

Tetanoz aşısı sonrası alkol alınır mı

Tetanoz aşısı uygulaması yapıldıktan sonra kişinin kesinlikle alkol kullanmaması gerekir. Gün boyunca içki içilmemesi en az 24 saat aradan zaman geçmesi önemlidir. Kişide bulunan alkol tüketimi vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığı için vücudun güç kaybetmesine sebep olabilir. burada önemli olan nokta vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik bir çalışma içerisinde bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı alkol ilacın etkisinin azalmasına sebep olduğundan dolayı içki içilmesi veya alkol tüketimi kesinlikle tavsiye edilmez. Uygulanan tetanoz aşısının sonrasında ağrıların alkol alındığı zaman tetiklendiği de belirtilmektedir. Ayrıca alkol tüketiminin yanında sigara tüketimi konusunda da kullanılmaması yönünde tavsiyeler bulunmaktadır. En azından sigara tüketimi içinde 8 saat beklenilmesi tavsiye edilir. Tetanoz aşısı sonrasında bu bölgede geçici kızarıklık, şişlik gibi problemler görülürken; alkol tüketimi kişinin vücudundaki dengeyi bozacağı için kesinlikle tavsiye edilmez.
]]>
8 Sınıf Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.gen.tr/8-sinif-tetanoz-asisi.html Sat, 24 Nov 2018 02:37:39 +0000 8 sınıf tetanoz aşısı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan aşılama sisteminde tetanoz aşısı da yer alır. Çocukların toplumda daha sağlıklı açıdan bir arada bulunmaları bakımından bulaşıcı hastalıkların ö 8 sınıf tetanoz aşısı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan aşılama sisteminde tetanoz aşısı da yer alır. Çocukların toplumda daha sağlıklı açıdan bir arada bulunmaları bakımından bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Okul ortamları çocukların hastalıklarının birbirine geçmesi bakımından en yüksek olan mekanlardan biridir. Bu sebepten okullarda bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için gerekli uygulamaların yapılması gerekir Bunun için Aşılama yöntemleri kullanılarak çocukların bu hastalıklara karşı korunması sağlanır. Okul çağında çocukta bulunan hastalığının diğer çocuklara da ulaşabilmesi oldukça yüksektir. Kitlesel aşılama yapılması ile çocuklarda oluşabilecek riskin azaltılması sağlanır. Toplu aşılama yapıldığı zaman çocuklar arasında korku ve heyecan bulunduğu için aşılama öncesinde çocukların etkilenmemesi için gerekli açıklamaların yapılması gerekir. Çocukların ve ailelerin bilgilendirilmesinin ardından bu işlem uygulanır.

8 sınıfta tetanoz aşısı
Hemen hemen çocukların neredeyse ergenlik dönemine yaklaşıldığında okullarda yapılan uygulama arasında tetanoz aşısı yer alır. Okul çağında yapılması gereken bu aşının daha önceki aşıların pekiştirilmesi niteliğinde önem taşıdığı bilinmektedir. Okul ortamında çocuğunu aşı yaptırmak istemeyen ailelerin mutlaka uygulanan bu aşıyı kendi doktorları tarafından uygulatması son derece önemlidir. Bu sebeple çocuğun okulda aşı vurulmasını istemediğini okul yönetimine bildirmesi önemlidir. Kasım ayı içerisinde uygulanan bu yöntem ulusal aşı programı içerisinde bütün sekizinci sınıflara uygulanır. Aşı ile çocukların önlenebilen bulaşıcı hastalıklardan etkilenmesinin en aza indirilmesi amacıyla gerçekleştirildiği ailelere iletilir. Bu hastalık meydana geldiğinde hastalıktan dolayı oluşan sakatlık ve ölüm gibi durumlar gerçekleşmesi sebebiyle bunların önüne geçilmek için tetanoz aşısı uygulanır. Tetanoz aşısı çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için olumsuz hastalıkların kötü sonuçlarını önlemek için uygulanmaktadır. Bebeklerin doğduğu andan itibaren aşılama periyodunun gerçekleştirilmesi ile beraber okul çağında da gerekli uygulamaların yapılması gerekir. Çocukta görülen yüksek ateş, üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal gibi hafif hastalıklar bu aşının yapılmasına engel değildir. Bu sebeple böyle problem yaşayan çocuklara da tetanoz aşısı uygulaması yapılabilir. Astım ve Antibiyotik kullanımı bulunan çocuklarında herhangi bir başka alerjiye karşı duyarlılığı bulunmuyorsa tetanoz aşı vurulmasında sakınca görülmez.

8 sınıfta tetanoz aşısı yapılmadığı durumlar

Çocuğun okulda aşı olmamasına dair velilerin okul yönetimini bilgilendirilmesi gerekir. Bu durumlarda daha önceden anafilaktik reaksiyon yani çocuğun aşırı alerji problemi, tansiyon düşmesi, nefes darlığı gibi alerjik hastalıkların gelişmesi durumunda çocuğa tetanoz aşısı uygulamasının yapılmaması önemlidir. Bağışıklık sisteminin oldukça zayıf olduğu bazı hastalıklarda tetanoz aşısının uygulanmaması gerekir. Özellikler AIDS, lösemi, kanser gibi hastalıklarda çocuğa tetanoz uygulanmaması; bu tedavi esnasında doktorun yapması gereken yöntemler içerisinde yer alır. Ayrıca çocukta bulunan yüksek dozda kortizon, kemoterapi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçların kullanılması esnasında tetanoz aşısının uygulanmaması gerekir. Bu gibi durumlarda velilerin okul yönetimini bilgilendirmesi ve çocuğun aşı olmamasına dair gerekli imzayı atması gerekir.
]]>
Emzirirken Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.gen.tr/emzirirken-tetanoz-asisi.html Sat, 24 Nov 2018 08:57:31 +0000 Emzirirken Tetanoz aşısı; Tetanoz aşısı her insana farklı zaman dilimlerinde farklı aralıklarda yapılır. Normal bir birey için dört ile on yıl arasında bir düzen içerisinde uygulanmalıdır. Tetanoz aşısı, bazı aşılar da Emzirirken Tetanoz aşısı; Tetanoz aşısı her insana farklı zaman dilimlerinde farklı aralıklarda yapılır. Normal bir birey için dört ile on yıl arasında bir düzen içerisinde uygulanmalıdır. Tetanoz aşısı, bazı aşılar da olduğu gibi ömür boyunca koruma sağlayan bir aşı değildir. Bu sebepten ötürüde dört ile on yıl arasında mutlaka bir kere Tetanoz aşısı olunması gerekir. Çünkü bir adet uygulanan Tetanoz aşısı hastayı yada kişiyi en az dört yıl en fazla on yıl korur. Tetanoz aşısı kas içine yapılan bir aşı çeşididir. Ancak, Tetanoz aşısı kalçaya değil kola yapılan bir aşı çeşididir. O yüzdende sağ veya sol kola yapılabilmektedir. Tetanoz aşısı emziren anneler için ise hem hamilelik döneminde hemde doğumda sonra yapılabilen bir aşı çeşididir. Gebelik ve doğum sonrası dönemlerde rahat bir şekilde uygulamasına olanak sağlamasının nedeni içeriğinde canlı organizmalar bulunmamasıdır. Yani birçok gebelik aşısının içerisinde canlı organizmalar vardır. Bu durum bebek için sorun teşkil edebilmektedir. Özellikle doğum sonrasında yapılacak canlı organizma içeren aşılar bebek için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. 

Emzirirken Tetanoz aşısı yapılır mı;

Evet yapılabilir. Bununda en belirgin sebebi belirttiğimiz gibi içerisinde canlı bir organizma olmamasıdır. Bir diğer önemli ayrıntıda Tetanoz aşısı kademeli vurulan bir aşı olduğundan gebelik döneminde başlayan ve doğumdan sonraya 3. veya 4. aşaması yapılabilen bir aşı çeşididir. Aşının yapılması anne karnındaki bebeğin hastalığa bağışıklığını arttırırken doğumdan sonrada emzirme işlemiyle süt aracılığıyla yine bebeğin bağışlıklık sistemini güçlendirerek hastalığa yakalanma riskini yok eder. Bu aşının anneye yapılmasının gebelik döneminde ve doğum sonrasında bebek kordonun bıçak veya keskin kesilerle kesilmesi esnasında tetanoz olmasını engellemek için yapılmaktadır. Bu sebepten ötürüde her anne adayının hem gebelik döneminde hemde doğum sonrası dönemde bu aşamalı aşıyı yaptırması çok önemlidir. 

Emzirirken Tetanoz aşısının etkileri,

Günümüzde de eskiden de gebelik döneminde ve sonrasında yapılması gereken mutlak aşılar vardır. O nedenle de eksik yaptırılan veya yapılan aşıların mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu aşılardan bir tanesi de Tetanoz aşısıdır. Gebelik esnasında canlı virüslü aşılar yapılmaması gerektiğinden birçok içeriğinde canlı organizma bulunduran aşı emzirme döneminde yapılır. Canlı organizmalı aşılar emzirme dönemlerinde anneden süt aracılığıyla bebeğe veya bebekten anneye geçiş yapmaz. Bu nedenle doğum sonrasında canlı organizma aşıları yapılır. Fakat Tetanoz aşısı, ister doğum öncesi olsun, ister emzirme dönemi olsun yapıldığında anneden bebeğe ve bebekten anneye geçen bir organizmadır. Fakat Tetanoz aşısı canlı olmayan bir organizma olduğundan ikisine de bir zarar teşkil etmez. Emzirme dönemlerinde yapılmasının hiçbir sakıncası olmaz.
]]>
Tetanoz Aşısı Sonrası Kol Ağrısı https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-sonrasi-kol-agrisi.html Sun, 25 Nov 2018 00:30:23 +0000 Tetanoz aşısı sonrası kol ağrısı, yapılan aşıların bebekler ve çocuklar, yetişkinler için önemi büyüktür. Sağlıklı olabilmek ve bir türlü tehlikeli mikroplardan korunmanın yolları aşıdan geçmektedir. Bu nedenle aş Tetanoz aşısı sonrası kol ağrısı, yapılan aşıların bebekler ve çocuklar, yetişkinler için önemi büyüktür. Sağlıklı olabilmek ve bir türlü tehlikeli mikroplardan korunmanın yolları aşıdan geçmektedir. Bu nedenle aşı yapılmalıdır, aşı denilince çocukları hatta bazı yetişkinleri bile korku sarabilir. Yetişkin ve çocuklarda tetanoz sonrası kol ağrısı mutlaka olacaktır, fakat bu tamamen aşı yapılan kişilerde kendini sıkması durumunda ağrı oluşur. Bu durum ayrıca profesyonel bir ebe yada hemşirenin yapacağı tetanoz aşısında ağrı çok daha az hissedilmektedir. Bu durumda kişilerin aşı yaptırdığı andan itibaren aşı olan kolun üzerine yatmaması ve dikkat etmesi gerektiği konular olduğu bilinmektedir. Ayrıca tetanoz aşısı yapılan çocuk yada yetişkin olan kişilerin bir gün dilenmesi gerekir. Aşılı olan kolla ağır bir şey taşımamalı ve kola yüklenmemelidir. Tetanoz aşısı tetanoz hastalıklarından korunmak için mecburi yapılması gereken bir aşıdır.

Bebekler çocuklar, ve yetişkinlere yapılmaktadır. Bir çok kişinin tetanoz aşı ağrısı bünyesine göre değişebilir, bağışıklık sistemine göre ağrı az yada çok olabilir. Tetanoz aşıları kişi veya kişileri koruma süresi 5-10 yıl bir süredir. Bu süre sonrası aşı tekrar yaptırılmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken aşıların titizlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Tetanoz hastalığının tedavisi yoktur, bu nedenle aşı yapılmasının önemli olduğu belirtilmektedir. Tetanoz 3 doz olarak uygulanır, 3. dozun ardından 1 yıl sonra 4. dozu yapılır, ardından daha sonraki yılda 5. doz uygulanır. Bazı kişilerde aşı sonrası baş ağrısı olabilir. 

Tetanoz aşısı sonrası kol ağrısı nasıl giderilir Yapılması mecburi olan aşı sonrası ağrı kesici içilmelidir. Ağrı bazı kişilerde bir hafta sürebilir. Bir çok kişi için ağrı kesici içilmesi durumunda kişilerde bir rahatlama görülür. Tetanoz aşısında olan ağrı çok şiddetli bir ağrı değildir. Aşı yapılan kol çok hareket edilmemelidir. Bazı kişilerde kolun şişmesi görülebilir bu durumda bir hekime görünmelidir. Aşı sonrası 3 yada 5 saat sonra kolda kızarıklık veya şişlik olması durumunda buzla kompleks yapılabilir. Ayrıca aşı sonrası yetişkin kişilerin sigara ve alkol alımı olmamalıdır. Tetanoz aşı sonrası kol ağrısı bazı durumlarda 12 saat sürebilir. Yapılması gereken aşı yapılan kişinin 1 gün dinlenmesi oldukça etkili olur. Tetanoz aşı sonrası kişilerin 5-6 saat sonrası  banyo yapmalarında bir sakınca olmadığı görülmüştür. Fakat kişiler rahat edemezse aşı günü banyo yapmak istemezse ertesi gün yapabilirler. 
]]>
Hamilelerde Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.gen.tr/hamilelerde-tetanoz-asisi.html Sun, 25 Nov 2018 15:27:04 +0000 Hamilelerde Tetanoz Aşısı, gebelik süreci dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Anne adayının ve bebeğin sağlığının korunması için yapılması gereken bazı uygulamalar vardır. Gebelik döneminde bazı hastalıklardan korunmak Hamilelerde Tetanoz Aşısı, gebelik süreci dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Anne adayının ve bebeğin sağlığının korunması için yapılması gereken bazı uygulamalar vardır. Gebelik döneminde bazı hastalıklardan korunmak için aşılama uygulaması yapılır. Hamilelikte yapılan aşılardan birisi tetanoz aşısıdır. Difteri tetanoz aşısı belirli periyotlarda anne adayına uygulanır. Daha öncesinde bu aşının yapılmamış olması veya aşı yapılmasının üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmiş olan gebeliklerde bu aşı uygulamasının yapılması önemlidir. Böylece annenin ve bebeğinin oluşabilecek tetanoz hastalığından korunması amaçlanır.

Hamilelerde tetanoz aşısının sebebi

Gebelik döneminde anne adayında oluşan antikorlar bebeğe de geçeceği için bebeğin yenidoğan döneminde yakalaması ihtimal olan hastalıklardan uzak tutmak için anne adayına tetanoz aşısı uygulanır. Ayrıca tetanoz hastalığından hem annenin hem de bebeğin korunması için bu işlem yapılır. Bu uygulamanın yapılmasının nedeni bebeği yeni doğan tetanozundan uzak tutmaktır. Doğum esnasında kordonun siteril olmayan herhangi bir alet ile kesilmesi sonucu bebeğe tetanoz geçebilir.Bu sebepten dolayı Gebelik döneminde anneye uygulanan tetanoz aşısının böyle bir durumda bebeğin korumaya alınmasını sağlamak için uygulanmaktadır. Yenidoğan döneminde bebekte gelişebilecek olan hastalıklar arasında tetanozun yüksek oranda görüldüğü belirtilir. Tetanoz bebeğe bulaşmış ise yüksek oranda ölümcül durumlar oluşur. u sebepten dolayı bunun önlenmesi açısından gebelik döneminde belirli periyotlarda tetanoz aşısı uygulanır. Tetanoz aşısının çeşitleri vardır. D,ifteri tetanoz, boğmaca aşısı şeklinde üç bölümde yapılır. Böylece annenin vücudunun tetanoza karşı bağışıklık kazanması sağlanmış olurken; bebeğinde bağlaşıklıktan yararlandığı gözlenir. 

Gebelikte tetanoz aşısının yapılma evresi

Hamilelik süreci başladığı zaman tetanoz aşısı yapılması için gebelik takibe alınır. Tetanoz aşısı gebeliğin her döneminde uygulanırken genellikle üçüncü ayın sonlarına doğru işlem yapılır. Daha öncesinde tetanoz aşısı yapılmış olsa bile gebelik sırasında yapılmasında da hiçbir sakınca yoktur. Daha önce 10 yıl içerisinde aşı uygulaması yapılmamış ise gebelikte üçüncü ayda, beşinci ayda ve altıncı ayda aşılar yapılır. İkinci aşıdan sonra anneye bir kez daha aşağı yapılırken bazı uygulamalarda aşının bir yıl sonra ve ikinci yılında da yapıldığı bilinmektedir. Hamilelik sırasında anne adayına herhangi bir metal cisim batmış olması veya herhangi bir kesilme sonucu riskli bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda bunun yanında anneye tetanoz immunglobulin aşısının uygulandığı belirtiler. 

Tetanoz aşısının gebelikte yan etkileri
 • Gebelik esnasında anneye vurulan tetanoz aşısının uygulanması işleminde aşının yapılması ile iğne yerinde uyuşukluk, ağrı gibi etkiler görülür.
 • Tetanoz aşısının yanında vücuda verilen zayıflatılmış tetanoz virüsünün vücut tarafından yok edilmesi ile vücudun virüse karşı güçlenmesi sağlanır. Vücut bu süreçte antikor üretir. Bu nedenle tetanoz aşısından sonra anne adaylarında yüksek ateş görülebilir. Böyle durumlarda ateş düşürücü ilaçlar kullanılması gerekir.
 • Tetanoz aşısı Gebelerde uygulanırken ciltte kızarıklık gibi problemlere sebep olabilir. Bunun sebebi ise dokuda zedelenme olmasıdır. Bu kızarıklık iki gün içerisinde geçmezse doktor kontrolü gerekir.
 • Nadiren de olsa bazı gebeliklerde aşırı advers etkiler olduğu gözlenir. Bu anne adayında kramp gibi etkiler yaratır. Özellikle gebelik döneminde bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülürken; doktor kontrolü gerekir.
]]>
Tetanoz Aşısı Süresi https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-suresi.html Sun, 25 Nov 2018 22:36:25 +0000 Tetanoz Aşısı Süresi, kişiler tarafından merak edilen bir soru olmuştur. Tetanoz aşısının koruyuculuğu belli bir dönemi kapsamaktadır. Ne kadar süre ile koruma sağlar. Bu bilinmesi gereken bir konudur. Hastalıklardan korunabil Tetanoz Aşısı Süresi, kişiler tarafından merak edilen bir soru olmuştur. Tetanoz aşısının koruyuculuğu belli bir dönemi kapsamaktadır. Ne kadar süre ile koruma sağlar. Bu bilinmesi gereken bir konudur. Hastalıklardan korunabilmek için aşı önemli bir koruyucu tedbirdir. Bu nedenle bir çok hastalığa karşı aşılar geliştirilmiştir. Her aşının da bilindiği üzere belli bir koruyucu süresi mevcuttur. Bu nedenle koruyucu süresi biten aşıların koruma süresini tekrardan sağlamak için tekrar edilen rapel adı verilen yeni doz aşılar uygulanır. Bu şekilde yenilenen aşılar sayesinde vücudumuz tekrardan bağışıklık kazanır. Böylece hastalıklara karşı kendimizi daha iyi bir şekilde korumaya çalışırız. Burada size tetanoz aşısının koruma süresinin ne kadar olduğu ve ne kadar sürede yenilenmesi gerektiğini açıklamaya çalışacağız. 

Tetanoz Hastalığı, '' Klostridium tetani'' isimli bir bakterinin zehrinin bir yaradan vücuda girmesiyle oluşan ve genellikle öldürücü bir enfeksiyon oluşturan hastalıktır. Vücudun kasılması ve katılaşması hastalığın en belirgin belirtisidir. Hastalığın ortaya çıkmasında neden olan bu bakteri sanıldığı gibi sadece kirli ve paslı metallerin yol açtığı bir hastalık değildir. Bu bakteri insanların ve hayvanların bağırsaklarında ve dışkılarında da bulunur. Bu sebeple toprakla temasla da bu hastalık bulaşabilmektedir. Bu nedenle yaralanmalarda dikkat edilmesi ve önlemin alınması gereklidir. Burada tetanoz aşısının koruma süresinin ne kadar olduğunu bilmemiz gerekir.

Yaralanma olaylarından hemen sonra daha önce kişilerin aşı sürelerini bilmeleri gerekir. Eğer aşı tarihlerini bilmedikleri veya emin olmadıkları zaman tetanoz aşısı yapılması gereklidir. Kesin olmayan riskli durumlarda aşının süresini dolmasını beklememek gereklidir. Mutlaka aşı olmak gerekir. 

Tetanoz Aşısı Süresi, kişiden kişiye değişebilmekle beraber koruyuculuk süresi yetişkin insanlarda 5-10 yıl arasında değişmektedir. Tetanoz aşısının ilk 5 yıl koruma süresi en yüksek düzeyde olmakla birlikte 5 yıldan sonra geçen her yıl koruyuculuğu azalmaktadır. bu gibi nedenlerle 10 yıllık sürenin dolması beklenmemelidir. Hatta bu nedenle tetanoz aşısı yetişkinlerde ve çocuklarda her 5 yılda bir tekrar edilmesi faydalı olur. Tetanoz aşının koruyuculuğu sorusunu kişiler genellikle kendileri için değil çocukları için sorarlar. Ama bilinmesi gereklidir ki tetanoz hastalığının çocuk yada yetişkin diye bir ayrıcalığı yoktur. Her yaş ve cinsiyetteki kişiler için tehlikeli bir hastalıktır. Ancak toplumumuzda bu konuda bir vurdum duymazlık söz konusudur.

Tetanoz Aşısı Süresine, her zaman için dikkat edilmeli ve gerekli önlemleri almamız gerekmektedir. Basit ve ucuz olan tetanoz aşısı hayat kurtaran bir aşı olmuştur. Dikkat edilmediği takdirde çok ağrılı ölüme neden olan bir sürecin önlenmesi gibi zor bir durumla karşılaşılabilir. Bu yüzden aşı süresi dolmuş olan kişilerin yara derinliğine yada boyutuna bakmadan aşı olmaları gerekmektedir.

]]>
Tetanoz Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-hangi-durumlarda-yapilir.html Mon, 26 Nov 2018 09:51:21 +0000 Tetanoz aşısı hangi durumlarda yapılır; Tetanoz aşısı, tetanoz hastalığından korunmak için yapılan bir aşıdır. Halk ağzında kızaklı humma diye bilinen tetanoz insan vücuduna yaralanmalardan sonra oluşan açık yaralardan Tetanoz aşısı hangi durumlarda yapılır; Tetanoz aşısı, tetanoz hastalığından korunmak için yapılan bir aşıdır. Halk ağzında kızaklı humma diye bilinen tetanoz insan vücuduna yaralanmalardan sonra oluşan açık yaralardan giren bir hastalık türüdür. Halk arasında her hastalıkta olduğu gibi önceden önlem alma gibi bir özelliğimiz olmadığından kaynaklı oluşabilecek rahatsızlıkları başımıza geldikten sonra anlıyoruz. Bun hastalıklardan biri de tetanoz da olduğu gibidir. Önceden alınacak önlem (aşı olunması) sağlığımızı koruyacağı gibi hamilelerde doğacak çocuğun bile aşı olmasına yani tetanozdan korunmasını sağlayacaktır.

Tetanoz kendini kasların kendini ağrılı bir şekilde hastaya hissettirmesi ve nöbet geçirme gibi kendini belli eder. Bir çok sebebi olan hastalığın bulaşma şekli arasında en çok bilinen paslı çivi batmasıdır. Tabi ki başka nesneler ile temastan kaynaklı da geçebilir. Bunlar: Trafik kazaları, iş kazaları ve yaralı kişilere temas eden nesnelerden de bulaşabilir. Tetanoz aşısının en büyük özelliği ölüme kadar götürebilen bu hastalığa karşı uzun yıllar insanları korur. 

Tetanoz aşısı hangi durumlarda yapılır, Bunlar;
 • Tetanoz aşısı anne adaylarında bebeğe geçen bir aşıdır. 3. ayın bitiminden sonra yapılır. Bu aşı ile bebeği yeni doğan tetanozun dan da korunmuş olunur.
 • Tetanoz aşısı yapıldıktan sonra vücut anti toksin üreterek bağışıklık kazanır.
 • Sağlıklı her bireyin her on yıl içerisinde yaptırmalıdır. 
 • Şüpheli olaylardan sonra ilk 24 saat içerisinde tetanoz aşısı yaptırılmalıdır.
 • Hastalık ihtimalinden tam anlamı ile kurtulmak için belli aralıklarda üç kez tetanoz aşısı olunması gerekir.
]]>
Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri https://www.tetanoz.gen.tr/hamilelikte-tetanoz-asisinin-yan-etkileri.html Tue, 27 Nov 2018 00:04:29 +0000 Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri: gebelik döneminde bir çok aşı sakıncalıdır, fakat tetanoz aşısı bu dönemde yapılabilen aşılar arasındadır. Anne adaylarına yapılan tetanoz aşısı, doğum esnası Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri: gebelik döneminde bir çok aşı sakıncalıdır, fakat tetanoz aşısı bu dönemde yapılabilen aşılar arasındadır. Anne adaylarına yapılan tetanoz aşısı, doğum esnasında anne ve bebeğin öldürücü hastalıktan korunması açısından son derece mühimdir. Çok iyi bilinen bu hastalık, hastalığa neden olan bakterinin vücuda girmesi ile gelişirler. İstemsiz adale kasılmaları ve solunum yetmezliğine sebep olan bir enfeksiyon çeşididir. Tetanoz sadece paslı çivi veya küflü teneke de bulunmaz. Kişiden kişiye de bulaşmaz. Doğada ise fazlasıyla  bulunur. Ufacık bir çizikten bile girebilen bakteri, çivi ya da bıçak gibi aletlerin meydana getirdiği derin kesikleri daha çok tercih eder. Tetanoz; ameliyatlar, yaralanmalar, yanıklar, sıyrıklar, kulak enfeksiyonları, kıymık batması, hayvan ısırıkları, diş enfeksiyonları gibi nedenlerle meydana gelebilir.

Bu bakterinin vücuda girmesinin ardından zehirli bir madde salgılar. Bu madde kasları uyarıcı bir etkiye sahiptir. Belirtileri; baş ağrısı, huysuzluk, ense sertliği, yutma güçlüğü, çene kaslarında spazm, terleme, ateş, kan basıncı artışı ve kalp hızında artış gibidir. Baş bölgesinden başlayıp, vücuttaki diğer kasları da etkisi altına alır. Bir hayli kasılma ve kilitlenmelere sebep olur. Etkisini en belirgin gösterdiği kas grupları çene kasları olarak bilinir. Sonrasında kasılmalar aşağıya iner ve bunlara solunum kasları da ilave edildiğinde hasta nefes alıp vermez duruma gelir. Vücuda giren bakteri kendini genelde ilk günlerde göstermeye başlar. Tedavisi güç ve ölüm oranı yüksek olan tetanoz hastalığından en önemli korunma yöntemi aşıdır. Özellikle gebelik başlangıcında ve devan eden ileri ki aylarda bu aşıyı olmak hem anneyi hem de bebeği koruma altına almaktadır. Öncesinde aşı yapılmış ve üzerin den on yıl geçmiş, yahut bu aşıdan hiç yapılmamış olan anne adaylarına da yapılması esastır. 

Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Doğumun ardından kordon kesiminde taş, ustura, bıçak gibi dezenfekte olmamış, kirli aletler kullanılmaktadır. Bu durum da doğmuş olan bebeğin ölümünün nedeni olmaktadır. Doğumuna müteakip tetanoza yakalanan bebekler normal olarak görünürler, ancak ileri ki üç gün ile dört haftalık dönemde emmeyi bırakırlar, kaslarındaki kasılmalar neticesinde vücutları kaskatı kesilmeleri kaçınılmazdır. Ülkemizde bu tür ölümlerin sayısı yüksek ve bu nedenle bu aşıyı yaptırmak, hem anne adayını hem de bebeği doğum ve doğum sonu dönemde tetanoz hastalığından korunmasını sağlar. 

Tetanoz aşısı yapılan anne adayında oluşan antikorlar bebeğe de geçer ve yeni doğmuş bebeği oluşabilecek tetanoz hastalığına karşı koruma sağlar. Doğumun ardından bebeğe; difteri, tetanoz, boğmaca aşısı şeklinde üçlü aşı yapılır, netice de tetanoza karşı bağışıklık sağlanmış olur. Daha sonra tetanoz aşısının on yılda bir hatırlatma dozu yapılması gerekir. Tetanoza karşı bağışık halde olmak için en az üç doz aşı yapılmalıdır. Yaralanmalarda ve aşının ardından on yıl geçmiş kişilerde risk daima vardır. 

Tetanoz aşısı gebelik aşamasının her döneminde yapılabilir, sakıncasızdır. Bebeğin gelişiminde ilk üç ay önemli olduğu için genelde aşılar üç ay sonrasında, dört ile sekiz hafta arayla ve iki doz olarak uygulanmaktadır. Daha önce tetanoz aşıları eksiksiz yapılmışsa ve son aşının ardından on yıldan az süre geçmiş ise hamilelik döneminde yapılmasa da olur. Ama doğrusu, cinsiyet fark etmeksizin on yılda bir yapılması gerekmektedir.

]]>
Tetanoz İğnesi https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-ignesi.html Tue, 27 Nov 2018 01:21:32 +0000 Tetanoz iğnesi, tetanoz enfeksiyonu gelişmemesi için uygulanan bir iğnedir. Tetanoz iğnesi, intramüsküler (kas içine ) yapılır. Toksid bir aşıdır. Yani tetanoz basilleri toksinleriyle hastalık yaparlar. Toksinleri de vücutta akt Tetanoz iğnesi, tetanoz enfeksiyonu gelişmemesi için uygulanan bir iğnedir. Tetanoz iğnesi, intramüsküler (kas içine ) yapılır. Toksid bir aşıdır. Yani tetanoz basilleri toksinleriyle hastalık yaparlar. Toksinleri de vücutta aktif bir bağışıklık bırakmaz. Bu nedenle tetanoz geçirenler aşılanır. Aşı etkinliğini zaman içinde yitireceği için de her 10 yılda bir tekrar edilir.

Bebek aşılarından difteri, boğmaca ve tetanoz aşıları tek bir flakon için de bulunur ve aynı anda yapılırlar. Aşı takvimimize göre 2. ayını bitirmiş bebeklere 1.dozu, 4 aylıkken 2.dozu, 6 aylıkken 3. dozu ve 18. aylıkken 4. dozu yapılıp primer aşılama bitiriliyor. Daha sonra her 10 yılda bir yaşam boyu aşılama yapılıyor. 

Tetanoz aşısı toksoid bir aşı olduğu için gebelere güvenle yapılır. Özellikle de yenidoğan tetanozunu önlemek için yapılır. Aşılamayla annedeki ımmunoglabülin G yapısındaki antikorlar plasentayı geçer ve doğum sırasında bebeği tetanoza karşı korur. 

Tetanoz İğnesi
Peki gebeler nasıl aşılanıyor
İlk 3 ay bittikten sonra 1. doz, 1 ay sonra 2. doz ve 1 yıl sonra da 3. doz yapılarak doğurganlık çağı boyunca tetanozdan korunmuş olunuyor.

Bir de yaralanmalar sonucunda aşılama yapılıyor. Eğer kişinin aşılamasından 10 yıldan fazla süre geçmiş ise yara kirli veya temiz olsun olmasın hasta aşılanır. Eğer hasta süreyi bilmiyor veya 2 doz aşı olmuşsa yine yara temiz, kirli olsun olmasın aşılanır. Kişi aşılama durumunu bilmiyorsa yine aşılanır.
Ama kişinin aşılanmasından 5 yıldan az zaman geçmişse tekrar aşılamaya gerek yoktur.
]]>
Gebelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri https://www.tetanoz.gen.tr/gebelikte-tetanoz-asisinin-yan-etkileri.html Tue, 27 Nov 2018 19:46:11 +0000 Gebelikte tetanoz aşısının yan etkileri, gebelikte yapılması sakıncalı olan aşılar canlı organizma içerenlerdir. Bu nedenle camlı organizma içermeyen tetanoz aşısı gebelikte yapılabilir. Bu yüzden gebelikte tetanoz aşısın Gebelikte tetanoz aşısının yan etkileri, gebelikte yapılması sakıncalı olan aşılar canlı organizma içerenlerdir. Bu nedenle camlı organizma içermeyen tetanoz aşısı gebelikte yapılabilir. Bu yüzden gebelikte tetanoz aşısının yan etkileri herkeste görülebilecek olanlardır. Gebelikten önce tetanoz aşısı olan kadınlarda aşı 10 yıl süreyle koruma sağlayacağından yeniden yapılmasına gerek yoktur. Tetanoz aşısı olmayan ya da aşının bağışıklık süresi dolanlar, gebelikte tetanoz aşısı yaptırabilir. Bu uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

Tetanoz aşısı olan gebe kadınlarda oluşan antikorlar anne karnında bulunan bebeğe de geçer. Böylece yeni doğan döneminde bebekler tetanoza karşı bağışıklık kazanmış olur. Ancak gebelikte tetanoz aşısı yapılırken, gebeliğin ilk üç ayı içinde yapılmamalıdır. Genellikle 5. ve 6. aylık gebelikte tetanoz aşısının yapılması uygundur. İki doz şeklinde uygulanan aşı sayesinde, bu hastalıktan korunmak mümkün olur. Tek dozun koruyuculuğu olmaz. Bu şekilde gebelikte 2 doz aşı olunursa, tetanoz hastalığından 1-3 yıl korunma sağlanır. Daha uzun korunma istenirse, ikinci dozdan sonra 6. ayda 3. doz uygulanmalıdır. Bundan bir yıl sonra 4. doz yapılmalı, bir yıl sonrada 5. doz aşı yapılmalıdır. Bu sayede 10 yıllık korunma sağlanmış olur.

Gebelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri
Gebelikte tetanoz aşısının yan etkileri nelerdir

Gebelikte bu aşının yan etkileri, belirttiğimiz gibi normal zamanlarda oluşan etkilerden farklı değildir. Bu yan etkiler ise;

Enjeksiyon yerinde ağrı olması: Aşının yapılmasından sonra 1 gün kadar iğne yerinde acı, ağrı, uyuşukluk gibi etkiler olabilir. Bu etkiler en fazla bir gün süreyle devam eder.

Ateş olması: Tetanoz aşısının hedefi vücuda verilen zayıflatılmış tetanoz virüslerinin vücut tarafından yok edilmesiyle, bağışıklık sisteminin bu virüslere karşı güçlenmesi amaçlanır. Aynı zamanda vücutta antikor üretimi olur. Bu nedenle tetanoz aşısından sonra ateş görülebilir. Bu durumda gebe kadınların doktorun önereceği ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçları kullanması uygundur. Ancak bilinçsizce ilaç alınmamalıdır.

Ciltte kızarıklık: Özellikle cildi hassas olan kişilerde yapılan enjeksiyon sonrasında kızarıklık oluşabilir. Bunun sebebi subkutan dokuda zedelenme olması ya da aşı yapılırken meydana gelen bir enfeksiyon olabilir. Eğer 2 gün içinde ciltteki kızarıklık geçmezse, mutlaka doktora gidilmelidir.

Aşırı advers etkiler: Nadiren tetanoz aşısı geçici kasılma, kramp gibi etkiler yapabilir. Bu durumda hemen doktora gidilmelidir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha fazla görülebilir.

Gebelikte tetanoz aşısının yan etkileri görüldüğü gibi herkeste olabilecek yan etkilerin dışına çıkmaz. Bu nedenle gebe kadınlar bu aşıyı güvenle yaptırabilir.
]]>
Tetanoz Aşı Takvimi https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asi-takvimi.html Wed, 28 Nov 2018 08:21:59 +0000 Tetanoz aşı takvimi, Tetanos aşısı, çok ciddi bir hastalık olan tetanos aşısından korunmak için yapılan bir aşıdır.  Bebeklik zamanında başlar ve tam bir etki sağlaması için, beş doz şeklinde uygulanmaktad Tetanoz aşı takvimi, Tetanos aşısı, çok ciddi bir hastalık olan tetanos aşısından korunmak için yapılan bir aşıdır.  Bebeklik zamanında başlar ve tam bir etki sağlaması için, beş doz şeklinde uygulanmaktadır. Halk arasında karma aşı olarak bilinen ve difteri, boğmaca, tetanos aşıları 2, 3. ve 4. aylarda ilk üç doz, daha sonra ise 16. ve 24. aylarda dördüncü doz, ilköğretim 1. sınıfta beşinci doz yapılarak, 10 yıl kadar etkisi süren uzun süreli koruma bir sağlanır. Dünyaya yeni gelmiş bebeklerde daha çok görülen yeni doğan tetanos hastalığının önlenmesi açısından da, hamilelere iki doz aşı yapılmaktadır. Herhangi bir paslı yada küflü olan bir materyal ile yaralanma, delinme yada batma gibi durumlarda doktor tarafından kişinin daha önceki aşı durumuna bakılmaktadır. Aşıları tam olarak uygulanmış olan kişilere, yaranın kirli ve paslı olan kişilerin aşıları 5 yıl geçmişse, yaranın temiz olmasında ise aşılarının üzerinden 10 yıl geçmişse tekrar aşılama yapılması gerekmektedir. Kirli ve çok paslı olan yaralara ise daha etkili olan tetanos immünglobülin aşısı da yapılmasında fayda vardır. Çocukluk çağlarında yapılan aşı difteri, boğmaca ve tetanos hastalıklarına karşı çok etkili koruma sağlar. Ölü halde olan difteri, tetanos ve boğmaca bakterilerini içinde bulunduran bu aşılar uzun süren bir koruma sağlayacaktır.

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanos hastalığın daha önceden geçirilmiş olması bir bağışıklık sağlamaz. Bu hastalığa karşı çocukluk çağlarında üç doz aşı uygulanması tam ve etkili korumayı sağlayacaktır. Tetanos aşısının bakterisi canlı olmadığı için, on yıl sonra aşının etkisi geçecek ve bağışıklık faydası azalacaktır. Bu tetanos aşısının on yılda bir uygulandığı sürece tam ve etkili korunma sağlanacaktır. Bu aşı vurulmadığı zaman korunma sağlanmadığında, hastalığa yakalandığı zaman, tetanosun salgıladığı zehir nedeniyle, tetanos bakterisi vücudu etkisi altına alır ve felç geçirir gibi kasılmalara neden olur, solunum bir süre durur ve hasta hayatını kaybeder. Bu nedenle tetanos aşısını uygulamayı unutmayalım.

Tetanos aşısının en sık görülen yan etkisi ise, aşının uygulandığı yerde hassasiyet, kızarıklık, ağrı ve şişliktir. 4-5. dozlardan sonra bu etkiler daha fazla görülür. Bazı kişilerde ise aşının uygulandığı kolun ve bacağın şiştiği de görülür. Yan etkiler 4-5  gün boyunca devam eder ve daha sonra, kendiliğinden geçmektedir. Bazı kişilerde de ateş, halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi belirtileri de görülür. Yine aynı şekilde aşı uygulandıktan sonrada ateşlenme, nedensiz ağlamalar ve kasılmalarda ardından gelebilir, eğer ateşlenme yaşanıyorsa ateş düşürücü verilerek bunun önüne geçebilir.

Bazı durumlarda da tetanos aşısı uygulanmaz. Bunlar ise ilk tetanos aşısı vurulduktan sonra, uygulanan kişi de alerjik durumlar ortaya çıktı ise diğer dozlar uygulanmaz.Yine çocuklarda da beynin kötü anlamda etkilenmemesi için koma hali yaşanırsa, yine aşı kesilmelidir. Çocuklarda da iki gün içerisinde çıkan yüksek ateş 41 derecenin üstüne çıkarsa, aynı şekilde aşı yarıda kesilmelidir. Yine iki gün sonra şok gibi bir durum yaşanırsa, aşıya devam etmek yersiz olur. Aynı şekilde çocuklarda, aşı vurulduktan sonra, çocuk kesintisiz bir şekilde 3 saat ağlama oldu ise aşıya devam etmemek gerekir. Ateşli hastalık geçiren çocuklara tetanos aşısı vurulmaz. Sağlıklı halde olan çocuklara bu aşı vurulur.

Anne adaylarında tetanos aşısı  20. haftadan itibaren iki doz aşı halinde uygulanmalıdır. Dünyaya yeni gelen bebeklerin yeni doğan tetanos olma riskleri çok yüksektir. Bunun için anne adayının, hamilelikten önce tetanos aşısını tam olarak uygulamış ve üzerinden 10 yıl geçtiyse, gebelikte bu aşıyı uygulaması gerekir. Çünkü doğum anında, doğumun evde yada steril olmayan ortamlarda göbek kordonu kesim sırasında hijyen olmaması sonucu yeni doğan tetanosuna kapılma riski yüksek olur.

]]>
Tetanoz Aşısı Ateş Yaparmı https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-ates-yaparmi.html Wed, 28 Nov 2018 17:06:11 +0000 Tetanoz Aşısı Ateş Yaparmı, tetenoza karşın olarak tetanoz immunglobülin ilaçlar aralarında yer alan çeşitli tetanoz aşıları yer almaktadır. Bu aşılar tetanozun profilaktik tedavisini sağlamak için aşı formunda uygul Tetanoz Aşısı Ateş Yaparmı, tetenoza karşın olarak tetanoz immunglobülin ilaçlar aralarında yer alan çeşitli tetanoz aşıları yer almaktadır. Bu aşılar tetanozun profilaktik tedavisini sağlamak için aşı formunda uygulanmaktadırlar. Ancak bu aşıyı yaptırmak talep eden kişiler tetanoz aşısı yan tesirleri nelerdir Gebelikte, yetişkinlerde, çocuklarda ne çeşit yan tesirlere sebep olmaktadır diye heyecan etmektedirler. Bu makalemizde tetanoz aşısının mümkün yan tesirlerine ve gebelik çağında yapılmış bulunan tetanoz aşısının rastgele bir yan tesiri bulunup bulunmadığına değineceğiz. İğne yapıldıktan ardından kolunuzda birgün müddetle ağrı, acı ve uyuşma duygusu oluşabilmektedir. Bu derinizin duyarlı dokusunda batan iğnenin meydana getirdiği yaralanmadan meydana gelen bir vaziyettir. Belli Bir Süre olarak birkaç saat ya da en çok 24 sürebilmektedir. 

Tetanoz aşısı vücuda enjekte edilen zayıf tetanoz virüslerinin bedende yok edilerek bağısıklık sisteminin güçlenmesini basit almaktadır. Bağışıklık sistemi aşı sayesinde güçlendirilirken bununla birlikte bedende yoğun antikor üretimi olmaktadır. Bu üretim amacıyla de ateş vb. çeşitli tetanoz aşısı yan tesirleri görülebilmektedir. Ateş görüldüğü zaman novalgin ya da aspirin benzeri hafif ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanabilirsiniz ancak ilaç kullanmasanız da 12 saat kadar bir zaman ateş son bulabilmektedir. Bir Sürü istisnai olarak ateşin fazla yükseldiği vaziyetlerde hastaneye gidebilirsiniz.Cilt dokusu fazla derecede duyarlı bulunan kişilerde enjeksiyon sonrasında deride kızarıklık bulguları görülebilmektedir. Bu kızarıklıklar subkutan dokunun zedelenmesi neticesi ya da aşılama işleminden ardından oluşabilek rastgele bir enfeksiyondan ötürü meydana gelebilir. Meydana Gelen kızarıklık 2 gün arasında geçmediği halde bir doktora görünmeniz öneri edilmektedir.
Tetanoz Aşısı Ateş Yaparmı

Gebelik çağının 4. ayı içinde ilk tetanoz aşısı yapılmaktadır. Sonrasında en az 1 ay geçtikten ardından 2.doz, sonrasında 6 ay ardından 3. doz tetanoz aşısı yapılır. Bu aşının yapılma sebebi annenin ve bebeğin clostridium tetani bakterisine karşın savunmasını sağlamaktır. Bu sığınma sağlanmadığı halde hem anne hemde bebek mümkün bir tetanoz belirtisinde fazla derecede berbat neticelerle karşılaşabilmektedir. Gebelik çağında tetanoz aşısı yan tesirleri yukarıda belirttiğimiz yan etkilerle bir fark yoktur. Annelerin gönlü rahat bir biçimde tetanoz aşısı olması tüm hekimler aracılığıyla önerilmektedir. Baytet 1 ml olarak yapılan tetanoz aşısı çocuk felci, kabakulak, kızamık, kızıl vb. çeşitli aşı türleriyle etkileşime girebilmekte ve çeşitli yan tesirlere sebep olabilmektedir. Bu nedenle tetanoz aşısı olduktan ardından riskli yan etkilerle karşılaşmamak için 3 ay süresince bu aşıların yapılmaması ya da hastane ortamında kontrollü bir biçimde gözetim altında yapılması gerekmektedir. Tetanoz aşısı DBT aşısı denen difteri, tetanoz ve boğmaca üçlüsü halinde uygulanabilmektedir. Ancak bu aşı ilk kez yapıldığı çocukta fazla derecede yan tesirlere sebep olursa şüphesiz tekrar yapılmaz. Tetanoz aşısı boğmaca hastalığı yaşamakta bulunan çocuklara ve bireylere yapılmaz çünkü bu kişilerde kasılmalara sebep olarak riskli ölümcül yan tesirlere sebep olabilmektedir. Boğmaca aşısı yapılmış bulunan bir çocukta fazla fazla yüksek ateş görüldüğü vaziyetlerde tetanoz aşısı uygulanmaz, aynı biçimde tetanoz aşısı bulunan bir çocukta fazla yüksek ateş görüldüğünde de tetanoz aşısı riskli yan tesirleri oluşturabilir düşüncesiyle yapılmaz.
]]>
Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılırmı https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisindan-sonra-banyo-yapilirmi.html Thu, 29 Nov 2018 15:53:32 +0000 Tetanoz Aşısından Sonra banyo yapılır mı, Çoğu kişinin aklını meşgul eden bir tür kuruntulu problemdir aşı olduktan sonra banyo yapılıp yapılmadığı meselesi. Ancak baştan şunu kesinleştirelim ki böyle bir Tetanoz Aşısından Sonra banyo yapılır mı, Çoğu kişinin aklını meşgul eden bir tür kuruntulu problemdir aşı olduktan sonra banyo yapılıp yapılmadığı meselesi. Ancak baştan şunu kesinleştirelim ki böyle bir durum algısı tüm aşılar için geçerli olan bir tutum değildir. Elbette ki bazı aşıların ardında belirli bir süre banyo yapılmamaktadır. Bilhassa küçük çocuklara yapılan aşılardan sonra banyo yapılmaması konusundaki bilgi ilgili sağlık biriminden duyurulur. Onların bu ikazından anlaşılacağı gibi çocukları risk altından uzak tutan bir tutum vardır. Oysa konumuz olan tetanoz aşısından sonra banyo yapılmasında hiçbir tehlike gözetilmemektedir.                               

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılırmı

Tetanoz aşısı kol kasına yapılan bir tür koruyucu iğnedir. Bundan dolayı ise aşı sonrası enjeksiyon yapılan alanda 10 veya 12 saat kadar hafif ağrıma, şişme görülmektedir. Bu ağrıyı kesecek herhangi ilaç, ağrı kesici kullanmaya gerek yoktur, ama şayet istiyorsanız aspirin almanızda sakınca yoktur. Aşı sonrasında baş dönmesi vs. belirtilerin sebebi vücudun yapılan aşıdaki zayıflatılmış mikroplara karşın direnç kazanmaya çalışıyor olmasından dolayıdır. Tamamen bu kadar bir etkisi vardır, banyoya, yemeye, içmeye engel değildir. Fakat unutulmamalıdır ki alkol almak ve sigara içmek elbette doğru değildir, sağlık umduğunuz bir etkiye sağlıksız bir tepki ile karşılık vermiş oluyorsunuz.

Daha ayrıntılı bir şekilde tasvir etmek gerekirse, Tetanoz aşısı olduktan sonra gönül rahatlığı ile banyo yapıla bilir. Böyle bir aşının kişinin üzerinde sudan kaynaklanacak bir tesir bırakıcı ve kısacası  banyo yamasına mani olabilecek herhangi bir tesiri veya yan etkisi bulunmamaktadır. Şayet içiniz rahat değil, sindiremediğiniz bir ön yargınız var ise içinizden gelen bu düşüncenize uyaraktan tetanoz aşınızı olduktan ortalama 4 saat kadar bir süre sonunda banyonuzu yapabilirsiniz. Keyfinize kalmış olan böylesi bir tutumunuz tamamen kendinizi ilgilendiren ve şahsi olan bir durumdur. Ancak şunu da ilave etmek gerekir ise, banyo yapacağınız suyun ılık olması durumunda biraz da olsa bedeninizde rahatlatıcı bir etki bırakacaktır. Anlaşıldığı gibi banyo yapılmasına bir mani görünmemektedir

]]>
Tetanoz Profilaksisi https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-profilaksisi.html Thu, 29 Nov 2018 17:14:31 +0000 Tetanoz Profilaksisi, Tetanoz ölümcül boyutlara ulaşabilen, ancak tetanoz profilaksisi sayesinde önlenebilir, akut bir enfeksiyondur.  Tetanozda genel tablo, şiddetli kas spazmları şeklinde kendini gösterir ve ölüm se Tetanoz Profilaksisi, Tetanoz ölümcül boyutlara ulaşabilen, ancak tetanoz profilaksisi sayesinde önlenebilir, akut bir enfeksiyondur.  Tetanozda genel tablo, şiddetli kas spazmları şeklinde kendini gösterir ve ölüm sebeplerinin %20si bu kas spazmları yüzünden olmaktadır. Tedavisi yapılmadığı durumlarda, ölüm oranı çok yüksek olan tetanoz, pek çok sebepten oluşabilmektedir. Oluştuktan sonra tedavisi çok zor olduğu için de, profilaksisi hayati önem taşımaktadır. Açık yara olan tüm vakalarda, tetanoz gelişebileceği asla unutulmamalı ve muhakkak tıbbi müdahale yapılmalıdır. Bu yüzden tetanoz profilaksisi tüm acil ve ilk yardım uygulamalarında dikkate alınan ve ihmale açık olmayan bir önlemdir.

Tetanoz Profilaksisi

Tetanoza Sebep Olabilecek Durumlar Nelerdir

Açık yara, yanık ve dekubitus ülserlerde gelişebilme riski her zaman olan tetanoz, açık kırık ve kaza sonrası derin çiziklerde bile ortaya çıkabilmektedir. Bilinenin aksine sadece metalden değil sudan, topraktan alınabilir ve açık deri enfeksiyonlarının olduğu her durumda risk vardır.

Tetanoz Profilaksisi Nasıl Uygulanır

Yaralı bölgeye tetanoz profilaksisi uygularken, öncelikle yaralı bölgenin ölü dokulardan ve yabancı maddelerden temizlenmesi gerekmektedir. Temizlenen yara pansuman yapılarak kapatıldıktan sonra, SAT testi yapılıp tetanoz İmmun globülin verilir. Bu toksoid sayesinde, kişinin tetanoz olması önlenebilmektedir. Aktif bağışıklığın sağlanması için ise bir ay sonra tekrar aynı aşı yapılmalıdır. Bu sayede kişiye tetanoz profilaksisi uygulanmış olur. İşlem sonrası kişi on yıl boyunca tetanoza karşı korunuyor olacaktır. Ancak esas olan, herhangi bir yaralanma vakasında kişinin tetanoz bağışıklığının olup olmadığına bakılmaksızın aşı yapılmasıdır. Eğer yaralı kişinin SAT testlerinde duyarlılık tespit edilmişse, tetanoz toksidi verilemez. Bu gibi durumlarda yüksek dozlu antibiyotik tedavisine gidilmektedir.

Bu uygulama tıbbi ve hukuki açıdan hekim sorumluluğunda olmaktadır. Acil açık yara müdahalelerinin yanı sıra, cerrahi operasyonlar öncesinde de tetanoz profilaksisi uygulaması, önlem alınması açısından, her zaman yapılmak zorundadır.

]]>
Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi.html Fri, 30 Nov 2018 14:09:24 +0000 Tetanoz AşısıTetanoz halk arasında paslı bir metalin kesmesi ile olan hastalık olarak bilinir. Aslında tetanoz hastalığı çoğu zaman toprakta bulunan bir maddeden bulaşan hastalıktır. Bakteri bulaştık Tetanoz Aşısı

Tetanoz halk arasında paslı bir metalin kesmesi ile olan hastalık olarak bilinir. Aslında tetanoz hastalığı çoğu zaman toprakta bulunan bir maddeden bulaşan hastalıktır. Bakteri bulaştıktan sonra 3 ila 21 gün içerisin de ortaya çıkar. Eğer tetanoz aşısını yaptırılmamış ise toksin salgılamaya başlar, felç eder, kas spazmına yol açar ve bu hastalık ölüme bile sebebiyet verebilir. Tetanoz insandan insana bulaşmaz. Tetanozdan aşı ile koruna biliriz. Bu aşılar sağlık ocakların da ücretsiz yapılmaktadır. Bu aşı çocuklara, hamilelere ve erişkinlere yapılır.

Çocuklarda tetanoz aşısı:  Tetanoz aşısı sağımızı korumak için yapılır. Çocuklar ilk dünyaya geldiklerin de tetanoz(halk arasında karma aşı olarak bilinir) aşısı yapılır. Bu aşı bebeklere ilk 2'i ve 3'ü aylarında ilk iki doz, 4'ü ayında üç doz aşı uygulaması yapılır. 16'ı ve 24'ü aylarında da dördüncü doz aşı yapılır. Bu aşılar çocukları birinci sınıfa kadar korur. 1'i sınıfta beşinci doz aşı yapılır ve uzun süreli koruma sağlanır. Eğer bu zaman zarfında yaralanma olursa doktor tarafından incelenir. Eğer kesen şey pis ve paslı ise aşının da üzerinden beş yıl geçmiş ise yaranın temiz olmama durumunda bir doz aşı daha yapılır. Hastalıktan böylece korunmuş oluruz. Çocukluk döneminde yapılan üç aşı hastalığa karşı yüksek oranda koruma sağlar. Bu aşı üçlü karmadır. Bunlar; tetanoz, boğmaca ve difteri aşılardır. Bu aşıların etkileri diğerlerinden fazla olsa da yan etkileri fazla olmaz.

Tetanoz Aşısı
Hamilelikte tetanoz aşısı: Hamilelikte tetanoz aşısı 5. ve 6. ayların da iki doz olarak yapılır. Bu aşının yapılma nedeni bebeğin doğumdan hemen sonra kordan bağı kesilir. Eğer kesitleri şey temiz değilse bebeğin yeni doğan tetanozuna yakalanmaması için yapılır. Anneye gebeliği sırasın da uyğulanan aşı sayesin de anne de oluşan antikonlar bebeğe geçer ve bebeği bu hastalıktan korur. Bu aşı bebeğe ve annesine zarar vermez. Doğum sırasın da göbek bağı temiz bir şey ile kesilmez ise yeni doğan tetanozu görülebilir. Ölümcül sonuçlara varabilecek bu hastalığın tek önlemi de gebelikte uyğulanan aşıdır. 

Erişğinlerde tetanoz aşısı: Çocukluk çağında tetanoz aşısını tam yaptırmış olanlar son doz aşıdan 10 yıl sonra pekiştirme doz aşısı yaptırılmalıdır. Çocukluk çağında düzenli olarak yaptırılan 5 doz aşıdan sonra her aşılama dozunun 10 ile 20 yıl kadardır. Bu nedenle önerilen aşılama dozu her on yıl da bir tetanoz aşısına devam edilmelidir. Çünkü tetanoz kanda bulunan antikor ile etkisini gösteren bir aşıdır.

Tetanoz aşısı kaç yıl korur: Bu soruyu genel de çoğumuz kendimiz için değil çocuklarımız için sorarız. Ancak tetanoz hastalığın çocuk ya da erişkinler de ayrıcalığı yoktur. Tetanoz küçük bir ihmali bile kaldırmaz. Ne yazık ki insanlar bu konuda çok vurdum duymaz dır. Zamanın da yaptırmıştım bişey olmaz derler. Önceki yıllar da tetanoz hastalığı yüzünden bir çok insan hayatını kayıp etmiştir. Eğer bir yerinizi metal bir şey kesmiş ise hastahaneye gidip baktırmamız gerekir. Herhangi bir vurguya rastlanırsa tetanoz aşısının süresi beş yılı doldurmuşsa aşı olması gerekir. Tetanoz aşısı 5 ila 10 yıl korur.
]]>
Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftada Yapılır https://www.tetanoz.gen.tr/gebelikte-tetanoz-asisi-kacinci-haftada-yapilir.html Sat, 01 Dec 2018 13:14:37 +0000 Hamilelikte tetanoz aşısı kaçıncı haftada yapılır, Hamilelikte tetanozdan korunmak için tetanoz aşısının doğumdan iki hafta önceden yapılması gerekiyor. Eğer tetanoz aşısı daha önce yapılmadıysa yada yapılıp ya Hamilelikte tetanoz aşısı kaçıncı haftada yapılır, Hamilelikte tetanozdan korunmak için tetanoz aşısının doğumdan iki hafta önceden yapılması gerekiyor. 
Eğer tetanoz aşısı daha önce yapılmadıysa yada yapılıp yapılmadığı hatırlanmıyorsa doğumdan önce bir ay ara ile iki doz tetanoz aşısı yapılır. İlk doz hamilelikte doktora ilk gittiğinizde ve mümkün olan en erken zamanda yapılması gerekir.  

Sonraki dozlarda şu şekilde yapılır.
 
Üçüncü doz: İkinci dozdan en az altı ay sonra ya da sonraki gebelikte yapılır. 
Dördüncü doz: Üçüncü dozdan en az bir yıl sonra yapılır ya da sonraki gebelikte yapılır.
Beşinci doz:  Dördüncü dozdan sonra yapılır ya da sonraki gebelikte yapılır.
Eğer önceden 1-4 doz tetanoz aşısı yapılmışsa doğumdan önce bir doz tetanoz aşısı yapılır.
Eğer bebeklik döneminde tetanoz aşısı yapılmışsa ve buna dair belge gösterebiliyorsa  aşılar bu şekilde yapılır.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftada Yapılır
Bebeklikte en az üç doz tetanoz aşısı yapılmışsa: En az dört hafta ara ile iki doz tetanoz aşısı yapılır, en erken bir yıl sonra  bir doz tetanoz aşısı yapılır. 
Çocuklukta dört doz tetanoz aşısı yapılmışsa: Bir doz aşı yapılır en az bir yıl sonra bir doz tetanoz aşısı daha yapılır. 
Okul çağında dört doz tetanoz aşısı yapılmışsa: Bir doz aşı yapılır ve en az bir yıl sonra bir doz tetanoz aşısı daha yapılır. 
Okul çağında beş doz tetanoz aşısı yapılmışsa: Bir doz aşı yapılır. 
Ergenlikte toplam altı doz tetanoz aşısı yapılmışsa başka tetanoz aşısı yapmaya gerek yok. 

Hamilelikte tetanoz aşısı yapılması şart mı

Hamilelikte tetanoz aşısı yaptırmak şart değil ancak her doğum yapacak kadın tetanoza karşı bağışıklığı olması gereklidir. Bundan dolayı gebelikte tetanoz aşısı yaptırmak gerekebilir. Asıl ideal olan gebe kalmadan önce bütün aşılarının tamamlanmış olması gerekir. Fakat kimse bunu yapılmadığı için hamilelikte yapmak gerekiyor. Eğer yeteri kadar tetanoz aşısı yapılmadıysa o annenin ne kendisi nede bebeği güvende olur. Tetanoz mikrobu bulaşması çok tehlikeli olduğundan dikkat etmek gereklidir.  Enfeksiyon, bir yara veya kesilmiş göbek kordonunun bakteri ile teması sonucu oluşur. Bu fakirlik, hijyensiz ortam ve gerekli bakımın yapılamaması,  yeterli sağlık hizmeti alamaması tetanoz riskini artırır. Eğer bir hanımda tetanoz riski olan bir kesik veya yara varsa ve tetanoza karşı bağışıklığı yoksa hemen tetanoz aşısı yaptırmasında  fayda var. Eğer yara büyük ve yaranın toprak ya da hayvan dışkısıyla teması mümkünse kadının tetanoz serumu takılması gerekir.
]]>
Tetanoz Aşısı Sonrası https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-sonrasi.html Sat, 01 Dec 2018 22:12:30 +0000 Tetanos aşısı sonrası, vücutta bazı tepkimeler doğabilmektedir. Tetanos aşısı, paslı metal cisimlerin vücuda girmesi ile görülebilecek, ölümcül olabilecek  bir hastalıktır. Tetanosa sebep olan bakterinin adı colostri Tetanos aşısı sonrası, vücutta bazı tepkimeler doğabilmektedir. Tetanos aşısı, paslı metal cisimlerin vücuda girmesi ile görülebilecek, ölümcül olabilecek  bir hastalıktır. Tetanosa sebep olan bakterinin adı colostridiumdur. Hastalık ilk belirtilerini çana kilitlenmesi, yutma zorluğu gibi durumlarla verir. Halk arasında, difteri, boğmaca gibi isimlerle de anılmaktadır. Bu hastalıktan korunmak için, tetanos aşısı yapılmaktadır.

Tetanos aşısı sonrası kişinin bünyesine göre bazı yan etkiler oluşabilmektedir. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir.

Tetanoz Aşısı Sonrası

 • Sindirim problemleri
 • Bağışıklık tepkisi
 • Alerjik reaksiyon
 • Aşı yapılan bölgede şişlik ve kızarıklık
 • Aşı yapılan bölgede ağrı
 • Halsizlik ve hafif kas ağrıları gibi yan etkiler  oluşabildiği gözlemlenmiştir.

Tetanos Aşısı Sonrası Neler Yapılmalı, Neler  Yapılmamalı

Tetanos aşısı, gebeliklerde herhangi bir riske girmemek için mutlaka uygulanan bir aşıdır. Bu aşı hem anneyi hem de bebeği korumak ana amaçtır. Ayrıca yeni doğan bebeklere de belirli aralıklarla tetanos aşısı yapılmaktadır. Çocuklara belirli yaş gruplarına okulda tetanos aşısı yapılmaktadır. Yine, aşı olmamış ya da yapılan aşının üzerinden 5- 10 yıl geçmiş  yetişkinlerin de yakın bir sağlık kuruluşuna giderek, aşı vurulmaları gerekmektedir zira, tetanos aşısı bir kere vurulduktan sonra ömür boyu koruyuculuğu devam eden bir aşı değildir. Öte yandan, vücudunun herhangi bir yerine paslı metal batan kişi, en kısa sürede sağlık kuruluşuna baş vurmalı ve doktor nezaretinde, gerekli  tedavi uygulamaları yapılmalıdır. Bu ihmale gelmeyecek kadar önemli bir meseledir. Elini, evde et doğrarken kesen bir bayanın, tetanos hastalığı sebebiyle öldüğü, Yeditepe Üniversite'si hastanesi tarafından bildirilmiştir.

Tetanos aşısı sonrası evde dinlenmeli, ilk gün banyo yapmamalı, alkol tüketiminden bilhassa kaçınılmalıdır. Yine tetanos aşısı sonrası, kolda ağrı ve şişlik oluşabileceğinden, aşı yapılan kolun fazla zorlanmaması önerilir.  Uzmanların belirttiğine göre bu  acı ve ağrıyı gidermek için hafif dozda ağrı kesici alınabilir. Bütün aşılarda olduğu  gibi tetanos aşısında da vücuda zayıflatılmış mikroplar gönderilmektedir. Bu sebeple vücut bir miktar güçsüz düşebilmektedir. Zira alışkın olmadığı bir mikrop ile mücadele halindedir. Bu nedenle, vücuda kuvvet kazandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için beslenmeye dikkat edilmeli ve mümkünse C vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir.

Tetanos aşısı sonrası kolda bir iz kalmamaktadır. Ayrıca kolda şişkinlik oluşması durumunda hafif soğuk bir uygulama yararlı olabilmektedir.

]]>
Difteri Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.gen.tr/difteri-tetanoz-asisi.html Sun, 02 Dec 2018 17:10:48 +0000 Difteri tetanoz aşısı, bilindiği gibi her insanın yaptırması gereken en önemli aşılar arasında yer almaktadır. Bu aşılar insanların birçok hastalıklardan korunmasını sağlamaktadır. Günümüzde birçok insan bu aşıların Difteri tetanoz aşısı, bilindiği gibi her insanın yaptırması gereken en önemli aşılar arasında yer almaktadır. Bu aşılar insanların birçok hastalıklardan korunmasını sağlamaktadır. Günümüzde birçok insan bu aşıların eksikliği nedeni ile bazı enfeksiyonel hastalıklara yakalanarak hayatını kaybetmektedir. Bu gibi durumlar  nedeni ile difteri tetanoz aşısı kesinlikle yapılması gereken aşılardan biridir. Aslında difteri aşısı tek başına bulunmamaktadır. Bu aşı erişkin formunda ya da çocuk formunda tetanoz aşısı ile karıştırılarak kişilere uygulanmaktadır. Yani yapılan tetanoz aşılarında difteri aşısı da bulunmaktadır. Genellikle bu iki aşı karıştırılmasının yanı sıra aynı zamanda boğucu aşılar da karıştırılmaktadır. Bu şekilde üç aşının karışımından oluşan aşının genel adı tetanoz aşısı olarak geçmektedir. Difteri tetanoz aşısının içeriği yetişkinlere ve çocuklara göre farklılıklar göstermektedir. Öyle ki eğer bu aşı bir yetişkine yapılacak ise doğal olarak dozaj belli oranlarda arttırılmalıdır. Bu durum çocuklarda ise tam tersi bir şekilde görülmektedir. Aslında erişkin tip difteri tetanoz aşısı 7 yaşından daha büyük çocuklara yapılmaktadır. Yani yaş olarak çocuk bile olsa kişi eğer yedi yaşını geçmiş ise bu kişide difteri aşısı çocuk tip olarak yapılmaktadır. Bu aşı sayesinde kişiler bu aşının tesiri olduğu sürece difteri hastalığından korunabilirler. Bu aşının içerisinde tetanoz aşısının bulunması durumunda ise kişilerin bağışıklığı da oldukça güçlenir ve çeşitli hastalıklardan çok daha rahat bir şekilde korunur. 

Difteri Tetanoz Aşısı
Bu durumların yanı sıra difteri aşısı sağlık merkezlerinde ya da diğer yerlerde +2 ile +5 dereceler arasında saklanmalıdır. Bu değerlerden farklı sıcaklıklarda saklanan bu difteri tetanoz aşısı birçok özelliğini kaybedeceği için kişilerde herhangi bir fayda sağlamadığı için aynı zamanda kişiye birçok zarar verebilmektedir. Eğer sizler ya da çocuklarınız bu aşılardan hayatı boyunca hiç olmamışsanız kesinlikle zaman kaybetmeden uygun sağlık birimlerine giderek bu aşıların yapılmasını sağlayınız. Aksi durumda birçok hastalığın risk grubu içerisinde bulunmuş olursunuz. Bu gibi aşılar insanların vücudunda kaslar içerisine yapıldığı için aslında biraz daha fazla ağrı oluşturmaktadır. Bu durumun nedeni tabi ki kaslar içerisine enjekte edilen ilaçların vermiş olduğu ağrılardır. fakat bu ağrılar çok kısa sürelerde ortadan kalkmaktadır. Bu durumun yanında küçükte olsa bazı yan etkiler meydana gelecektir. B uyan etkilerden en önemlisi tabi ki bölgesel olarak görülen kızarıklık durumlarıdır. Bu durumda  yine çok kısa bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Bazen çocuklarda bu aşı sonrasında azda olsa hafif bir şekilde geçen ateş sorunları görülebilmektedir. Bu durumda biraz ateş düşürmek için uğraşlar verin. Yine bu ateşte çok kısa süreler içerisinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır.
]]>
Tetanoz Aşısı Yan Etkileri https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-yan-etkileri.html Mon, 03 Dec 2018 13:52:58 +0000 Tetanoz Aşısı Yan Etkileri, Tetanos, yaralara bulaşan bir  bakteriden kaynaklanan zehrin yaradan vücuda girmesiyle ortaya çıkan ve öldürücü sonuçlara sebep olan bir hastalıktır. Zehrin etkisiyle gelişen kasılma nöbetleri Tetanoz Aşısı Yan Etkileri, Tetanos, yaralara bulaşan bir  bakteriden kaynaklanan zehrin yaradan vücuda girmesiyle ortaya çıkan ve öldürücü sonuçlara sebep olan bir hastalıktır. Zehrin etkisiyle gelişen kasılma nöbetleri ve vücudun katılaşması hastalığın en belirgin özelliğidir. Hastalığa sebep olan bakteri toprakta, bazı insan ve hayvanların bağırsaklarında ve dışkılarında bulunur. Hemen hemen her türlü yaralanma sonucunda bu bakteri yaraya bulaşıp hastalığa yol açabilir. Bu nedenle yaralanmalarda çok dikkatli olmak ve gerekli önlemleri almak gerekir. Türkiye'de genelde çocuklarda görülür. Kırsal kesimlerde evde yapılan doğum esnasında ebe olan kişiler bilgisiz ise, doğumun ardından çocuğun göbek bağını mikroplardan temizlemeden kesici bir alet ile kestiğinde, bu alette tetanos mikrobu varsa, kordon aracılığıyla çocuğa kadar ulaşıp onu hastalandırabilir ve hastalığı kapan çocuk birkaç gün için ölür. Bunun dışında başka yanıklardan, çivi ya da diken batmasından, temiz olmayan iğnelerden, düşme ya da çeşitli nedenlerle meydana gelen kanamalarda tetanos bulaşabilir. Bu hastalığın tedavisi için aşı geliştirilmiştir. Bu aşının faydaları yanında hamilelerde, yetişkinlerde, çocuklarda bazı yan etkileri ortaya çıkabilir. 
Tetanoz Aşısı Yan Etkileri
Bu yan etkiler şunlardır:
 • Tetanos iğnesi yapıldıktan sonra kolda  bir gün süreyle ağrı, acı ve yanma olabilir. 
 • Tetanos aşısı vücuda enjekte edilen virüslerin vücutta yok edilip bağışıklık sisteminin güçlenmesini temel almaktadır. Bağışıklık aşı yardımıyla güçlendirilirken, aynı zamanda vücutta yoğun etkileri olabilir. Ateş tetanos aşısının yan etkileri arasındadır. Ateş görüldüğünde ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir. 
 • Cildi aşırı derecede hassas olan kişilerde yapılan aşı sonrası deride kızarıklık görülebilir. Kızarıklık bir kaç gün içinde geçer, geçmediği takdirde doktora başvurulmalıdır. 
 • Kimi zaman da tetanos aşısı çeşitli geçici kasılmalara ve kramplara sebep olmaktadır. 
 • Hamilelik döneminin 4. ayında ilk tetanos aşısı yapılmaktadır. Ardından bir ay sonra devamı yapılır, altı ay sonra da son doz aşı yapılır. Bu aşının yapılma nedeni anne ve bebeğin bakteriye karşı korunmasıdır. Bu aşı yapılmadığı takdirde sağlık açısından ciddi sonuçları olabilir. Aşının yan etkileri; ateş, acı, ağrı ve yanma hissi, ciltte kızarıklık ve kimi zamanda kasılma ve kramplar görülebilir. Tetanos aşısı çocuk felci, kabakulak, kızamık, kızıl gibi çeşitli aşı türleriyle etkileşime girebilir ve bu da çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Bu yüzden tetanos aşısı olduktan sonra bu yan etkilere maruz kalmamak için 3-4 ay boyunca diğer aşıların yapılmaması uygun olur. Tetanos aşısı boğmaca rahatsızlığı yaşayan çocuklara ve bireylere yapılamaz. Çünkü bu kişilerde kasılmalara sebep olarak ölümcül yan etkileri olabilir. Boğmaca aşısı yapılan bir çocukta aşırı yüksek ateş görüldüğü durumlarda tetanos aşısı yapılmaz.
]]>
Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-nasil-yapilir.html Mon, 03 Dec 2018 23:49:10 +0000 Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır; Tetanoz aşısı, genel olarak ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından yaptırılması zorunlu olan aşı türündendir. Tetanoz aşısı, içeriği bakımından ele alındığında içeriğinde ölü ol Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır; Tetanoz aşısı, genel olarak ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından yaptırılması zorunlu olan aşı türündendir. Tetanoz aşısı, içeriği bakımından ele alındığında içeriğinde ölü olarak mikroplar barındırır. Yani tetanoz aşısı yaptırılarak, vücudun ileri zamanlarda tetanoz hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklara karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hiç bir zararı olmayan bu ölü mikroplara karşı vücut çok daha önceden tanığından ileri dönemlerde böyle bir durum ile karşılaştığında vücut kendi kendini koruyabilecektir. Fakat Tetanoz aşısı vurulma şekli ve yeri olarak diğer aşı türlerinden farklıdır. Belirtmek gerekirse her aşı türünün saklama şartından tutunda, taşıma yani kargosuna kadar farklı işlemler yapılmaktadır. Bundan dolayı, tetanoz aşısının da içeriği bakımından vurulma bölgesi ise sağ veya sol omuzlardan yapılmaktadır. Omuzlarda bulunan kas sisteminden kaynaklı olarak başka bölgelere yapılması uygun görülmemiştir. Omuzlarda delta kası olarak ifade edilen kas yapısından dolayı, enjekte edilen ölü mikropların direkt olarak vücuda dağılması ve bağışıklık sisteminin bu mikropları daha iyi tanıması bakımından omuzlarda yapılması öngörülmektedir. Aynı zamanda belirtmek gerekirse tetanoz aşısı bir kereye mahsus değildir. Tetanoz aşısı ile enjekte edilen dozun koruma süresi maksimum 10 yıla kadar fayda sağlamaktadır. Bundan dolayı, her yaş grubunda farklı zaman dilimlerinde yapılmaktadır. 

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır
Bebeklerde Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır; Bebeklerde tetanoz aşıları üç doz olarak verilir. Yani bebeklerde ilk olarak 2. ayında ve sonrasında 3. ayında ve son olarak 4 ayında son dozu da yapılarak sonlandırılır. Ve çok ağrıtmasına rağmen bebeklerede aynı şekilde omuzlardan yapılır.
Çocuklarda Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır; Çocuklarda tetanoz aşısı bebeklik döneminde aşıları tamamladıktan sonra ilk olarak 16. aylık iken vurulduktan sonra diğer aşısını 7. yaşını doldurması ile birlikte çocukluk döneminde ki son aşısını ise 14. yaşında vurarak tetanoz aşısı serüvenini tamamlar.
Yetişkin Bireylerde Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır; Yetişkin bireylerde tetanoz aşısı genel olarak çocukluk döneminde vurulan son aşı ile periyodik bir şekilde 5 ile 10 yılda bir tekrarlanarak yapılmaktadır. Bu süreçleri takibi için periyodik tablo olarak aşı vurduğunuz kurumlar yanınızda bulundurmanız amacıyla  vereceklerdir. 
Hamilelerde Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır; Hamilelerde tetanoz aşısı aynı şekilde vurulması gereken dönemdir. İki doz olmak üzere iki defa vurulmaktadır. İdeal süreçlerini aşıyı vurdurduğunuz sağlık kuruluşları sizler için belirleyecektir.

Tetanoz Aşısı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Yan Etkileri; Tetanoz aşısı sonrası dikkat etmeniz gereken en önemli husus yaptırmış olduğunuz aşının ömürlük olmadığını ve mutlaka aşı yaptırdığınız kurum tarafından belirtilen periyodik tabloda diğer aşıyı mutlaka yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca tetanoz aşısı vurdurmadan önce her hangi bir alerjiniz var ise mutlaka belirtmeniz gerekmektedir. Tetanoz aşısı sonrası oluşabilecek yan etkiler ise, genel olarak çok fazla uzun sürmemek kaydı ile bir ile altı güne kadar vurmuş olduğunuz kolda ağrılar meydana gelebilmektedir. Fakat oluşan bu ağrılar ilk günden itibaran azarak maksimum altıncı günün sonunda son bulmaktadır. Kollarda ağrı ile birlikte şişkinliklerde meydana gelebilmektedir. Bu şişkinlikler kişiden kişiye göre değişmektedir. Kiminde yalnızca aşının vurulduğu kısımda şişkinlikler meydana gelmekte iken kimilerinde kolun tamamında şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Bu şişkinlikler ağrılara göre daha kısa sürede maksimum iki gün içinde geçebilmektedir.  Belirtmiş olduğumuz sürecin dışında devam ettiği takdirde mutlaka en yakın hastaneye başvurmalısınız.
]]>
Tetanoz Nasıl Bulaşır https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-nasil-bulasir.html Tue, 04 Dec 2018 00:54:29 +0000 Tetanoz nasıl bulaşır, Yaralara bulaşan "klostridium tetani" isimli bakterinin hazırladığı zehirin yaradan vücuda girmesiyle meydana çıkan ve çoğunlukla öldürücü enfeksiyon meydana getiren hastalıktır.  Tetanoz nasıl bulaşır, Yaralara bulaşan "klostridium tetani" isimli bakterinin hazırladığı zehirin yaradan vücuda girmesiyle meydana çıkan ve çoğunlukla öldürücü enfeksiyon meydana getiren hastalıktır. 

Zehirin tesiriyle gelişen kasılma, nöbetleri ve vücudun katılaşması hastalığın karakteristik özelliğidir. Sağlık sorunu yapıcı bakteri toprakta, birtakım birey ve hayvanların bağırsaklarında ve dışkılarında koltuk alır. Anında her şekilde yaralanma sonucu olarak bakteri yaraya bulaşabilir ve hastalığa yöntem açabilir. Bu nedenle yaralanmalarda çok fazla temkinli olmak ve tedbirini anında almak gereklidir. Türkiye'de çocuklarda gelişir. Kırsal kesimlerde hanede yapılmış olan doğumlarda ebe görevini üstlenen bilgisiz kimseler, doğumun sonrasında çocuğun göbek kordonunun jilet ya da yabancı kesici aletlerle, mikroplardan arındırmaksızın, keserler. Bu kesici aletlerde tetanos mikrobu varsa, kordon tarafından çocuğa denli erişip onu hastalandırabilir ve hasta olan bebek da birden çok zaman içerisinde can verir. Bir yabancı bulaşma biçimi de yanıklar, çivi ya da diken batması, temiz olmamış iğneler, düşme ya da türlü sebeplerle kanamalar sonucu olarak da tetanos sağlık sorunu gelişebilir. 
Tetanoz Nasıl Bulaşır
Nedenleri: 
Hastalığa neden meydana iştirak eden bakterinin hazırladığı ve protein yapısında meydana iştirak eden zehire "tetanospazmin" ismi verilir. Bu zehir sinirsel lifleri tarafından ya da kan içerisinde merkezi sinirsel sistemine ulaştırılır. Zehir hem kasların kasılma şiddetini tertip eden sinirsel sistemi bölümlerinde bozukluklara yöntem açar, aynı zamanda sinirsel sistemine ışık, ses, dokunma benzeri dışarıdan iştirak eden uyarıların merkezi sinirsel sistemine iştirak eden uyarıların merkezi sinirsel sistemine kuvvetli bir şeklinde yansımasına yöntem açar. Böylelikle kaslarda kuvvetli kasılma gevşeme nöbetlerine, ek olarak zor vaziyetlerde da kaslarda çözülmeyen kuvvetli kasılmalara neden olur. Bu vaziyette hastalar kaskatı kesilir. Zehir, sinirsel hücrelerine bağlanarak tesirini gösterir, bu etkiler şayet hasta yaşarsa geçicidir. Hastalığın kuluçka müddeti 2-56 zaman içinde değişir. Fakat vakaların % 80'inde bu süre 14 zaman kadardır. Şayet kuluçka müddeti 2-4 zaman içinde ise ölüm rizikosu %100'dür. 

Belirtileri: 
Baş ağrısı, gerginlik, rahatlıkla uyarılma, çenede ağrı ve sertlik, karındaki ve bel ağrısı, yutma güçlüğü, ağzı açmada güçlük, surat adalelerindeki gevşeyemeyen kasılma sebebiyle yüzde acı bir gülümseme görünümü başlıca semptomları oluşturur. Dışarıdan iştirak eden minik bir ikaz bile kuvvetli kasılmalara yöntem açabilir. Hastanın gırtlak ya da solunum adalelerinin kramp şeklinde kasılıp gevşeyememesi sebebiyle boğulma ya da solunum durması görülebilmektedir. Solunum durmasıyla hastanın oksijeni azalır ve beyin bu nedenle zor hasar görür ya da tümüyle can verir. Solunum durması ve beynin can vermesi, ölümü meydana getiren başlıca nedendir. Yaşatılabilen hasta 2 hafta içerisinde iyileşir. 

Tedavisi: 
Tetanosa yakalanan hasta olanların ilk model hastanede tedavi edilmesi gereklidir. Hasta kişiye tetanos antiserumu damardan verilir. Antiserum uygulaması amacıyla belirtilerin meydana çıkmasını beklemeye gerek bulunmaz. Rastgele bir yaralanmada ya da yanıkta koruma amaçlı önlem antiserum uygulanabilir. Antibiyotikler rehabilitasyonda mühim bir koltuk tutmazlar. Kasları gevşetmek amacıyla de uyumlu ilaçlar verilmesi yerindedir. Hasta olanların loş ve gürültüsüz bir odada tedavi edilmeleri gereklidir. Tetanos hastalığına karşın en güzel savunma, tetanos aşısının belli aralıklarla yapılmasıdır.Tetanos aşısı, zehirin zehirsizleştirilmiş biçimidir. Yeni doğan çocuklar 2-3 aylık olduklarında, içerisinde tetanosun da bulundukları karma aşı yapılır ve belirlenmiş aralıklarla tekrarlanır Okul dönemindeki çocuklar ve erişkinlerde 3 doz şekl]]> Hamilelikte Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.gen.tr/hamilelikte-tetanoz-asisi.html Tue, 04 Dec 2018 17:55:30 +0000 Hamilelikte tetanoz aşısı, Hamilelikte anne ve bebek sağlığı için yapılan aşılardan birisi de tetanoz aşısıdır.  Hamilelikte yapılan bazı aşılar çok zararlı olabilmektedir. Bu aşılar kabakulak, kızamık, kızamıkç Hamilelikte tetanoz aşısı, Hamilelikte anne ve bebek sağlığı için yapılan aşılardan birisi de tetanoz aşısıdır.  Hamilelikte yapılan bazı aşılar çok zararlı olabilmektedir. Bu aşılar kabakulak, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği aşıları gebelikte yapılması sakıncalı olan aşılardır. Ancak tetanoz aşısı canlı mikroorganizma içermediği için  gebelikte güvenle yapılacak bir aşıdır. Difteri tetanoz aşısı toksoid aşıdır. Doğunca ve doğduktan sonra tetanoz aşısı hiç olmamış veya aşı yapılmış ve üzerinden 10 yıldan daha fazla süre geçmiş olan anne adaylarına tetanoz aşısı yapılması şiddetle tavsiye edilir.
Hamilelikte Tetanoz Aşısı
Tetanoz aşısı yapılmış anne adayında, aşının sebebi ile oluşan antikorlar bebeğe de geçerek, bebeği yeni doğan aşamasında oluşabilecek tetanoz hastalığına karşı etkin koruma sağlar. Hamilelikte yapılmasının nedeni ise bebeği yeni doğan aşamasında oluşan tetanozun önüne geçmektir. Özellikle bebeğin doğum esnasında bebek kordonunun, bilhassa evde yapılan doğumlarda steril ve temiz olmayan bir aletle, bıçakla, makasla kesilmesi sonucunda bebekte tetanoz hastalığı riski artabilir. Yeni doğan aşamasında bebekte oluşabilecek tetanoz büyük oranda ölümcül olabilmektedir. Bundan dolayı bu hastalığın önlenmesi bakımından aşı çok önemlidir. Doğumdan sonraki aşı ise bebeğe difteri, tetanoz, boğmaca şeklinde üçlü aşı yapılmakta ve tetanoz hastalığına karşı bağışıklık sağlanmış olur. Daha sonraki zamanlarda ise kendimizin de dahil olmak üzere çocuğumuza 10 yıl sonra tetanoz aşısını tekrar yinelemek gerekmektedir. Çevrenizde daha önce hiç tetanoz aşısı yapılmamış olanlar varsa, uyarabilirsiniz.

Tetanoz aşısı yapılma zamanı ise, gebeliğin her dönemde yapılabilir, ancak genellikle 3. ayın bitiminden sonraki zamanda yapılması tercih edilir.
Eğer daha önce hiç tetanoz aşısı tam olarak yapılmışsa ve son yapılan aşılamanın üzerinden 10 yıldan az süre geçmişse gebelik sırasında bu aşılama yapılması gerekmemektedir.

Daha önce yapılan aşılamalar tam yapılmamışsa veya son yapılan aşının üzerinden 10 yıldan fazla gibi bir süre geçmiş ise gebelikte 1 ay arayla toplam iki kere aşı yapılır. Bu aşılar genellikle 5-6 ayda yapılmaktadır. İkinci aşıdan 6 aylık zamandan sonra bir doz daha aşı anneye de yapılır. Bazı uygulamalarda ise bu aşıdan 12 ay sonra bir doz daha, ve daha 12 aylık zaman sonrası bir doz daha yapılarak toplam 5 doz tetanoz aşısı yapılmış olmaktadır.

Bir başka durumda ise hamilelik zamanlarında kirli bir demir veya metal ile kesilme, delinme veya batma gibi durumlar sonrası tetanoz açısından riskli bir durumla yüz yüze kalınması durumunda  tetanoz immunglobulin de yapılır ve daha etkin koruma sağlar.

Hiç aşı yapılmamış anne adaylarının en az iki doz tetanoz aşısı almaları sağlanması gerekmektedir. İkinci doz ise doğumdan en az 15 gün önce yapılmalıdır. Yeterli süre sağlanmazsa anne adayı ve bebeğinin tetanoz hastalığı açısından büyük risk altında olduğu dikkate alınmalıdır. Temiz ve steril doğum şartlarının sağlanması ve bebeğin kordon ve göbek bakımının doğru yapılması hastalığın oluşumunu önlenmesi açısından çok önem kazanmaktadır.

Gebelikte uygulanan Tetanoz-Difteri (Td) aşı şeması:
Doz sayısıUygulama zamanıKoruma süresi
Td 1
Gebeliğin 4. ayında-İlk karşılaşmada
Yok
Td 2
Td 1’den en az 4 hafta sonra
1-3 yıl
Td 3
Td 2’den en az 6 ay sonra
5 yıl
Td 4
Td 3’den en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelikte
10 yıl
Td 5
Td 4’den en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelikte
Doğurganlık çağı boyunca

Hamilelikte difteri-tetanoz-boğmaca (DTB) aşısı yapılabilir mi 
Difteri tetanoz boğmaca aşısında bulunan boğmaca aşısı da aynen tetanoz ve difteri gibi toksoid olarak üretilmiştir (pertussis toksini) yani canlı bakter]]> Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.gen.tr/yetiskinlerde-tetanoz-asisi.html Wed, 05 Dec 2018 13:28:22 +0000 Yetişkinlerde tetanoz aşısı aslında en az çocuklarda olduğu kadar önemlidir. Genellikle çocukluk dönemlerinde insanların yaptırdıkları bu aşı günümüzde çok yaygın olarak yapılmadığı için her yıl dünya üzerinde binl Yetişkinlerde tetanoz aşısı aslında en az çocuklarda olduğu kadar önemlidir. Genellikle çocukluk dönemlerinde insanların yaptırdıkları bu aşı günümüzde çok yaygın olarak yapılmadığı için her yıl dünya üzerinde binlerce yetişkin bu aşı ile önlenmesi mümkün olan hastalıklar nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Tetanoz aşısı ile önlenebilecek hastalıklardan belki bizlerde aşı yaptırmadığımız için etkilenebiliriz. Bu nedenle yetişkinler için de büyük önem teşkil eden tetanoz aşısını yapabiliriz. Yapılan araştırmalara göre her yıl ABD"de her yıl 60,000'den fazla yetişkin hayatını kaybetmektedir. Hayatını kaybeden bu yetişkinlere dünya geneli olarak bakıldığında bu sayı neredeyse yüz binlerce ölüme geçebilmektedir. Yetişkinlerde de en az çocuklarda olduğu kadar büyük önemi olan tetanoz aşısı, enfeksiyonel hastalıklardan çok büyük ölçüde koruya bilmektedir. İlk olarak 19. yüzyıllarda yapılmaya başlanan tetanoz aşısı günümüzde yetişkinlerde ve çocuklarda da çokça yapılmaktadır. Bu aşılar özellikle çocuklarda sorun haline gelen çiçekk hastalığı, tifo hastalığı ve kolera hastalığı için yapılmıştır. Günümüzde meydana gelen hastalıkların artması ve bu hastalıkların yetişkinler üzerinde de çok büyük olumsuzluklara neden olması nedeni ile bu aşılar yetişkinlerde de yapılması gerekli olan aşılar haline gelmiştir. Fakat insanların aklına kalıp gibi yerleşmiş olan bir durum vardır ki bu durum tetanoz aşısının çocuklara yapılması durumudur. Bu durum kesinlikle yanlıştır. Tetanoz aşısı birçok nedene bağlı olarak yetişkinler içinde kullanılmalıdır.
Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı
Yetişkinlerde tetanoz aşısı neden yapılmalıdır
 • Özellikle köyde yaşayan insanlarda kişinin hayatı boyunca daha önceki zamanlarda herhangi bir tetanoz aşısının olmaması nedeni ile yetişkinlerde tetanoz aşısı kesinlikle yapılmalıdır. Bu nedenle eğer sizlerde de bu gibi durumlar var ise mutlaka en yakın zamanda uzman bir doktora başvurarak gerekli aşınızı olmalısınız. Aksi durumlarda birçok hastalık vücudunuzda etkiler yapacaktır. 
 • Bir diğer neden ise günümüzde gelişmiş olan tıp nedeni ile geliştirilmiş olan yeni tetanoz aşılarının yapılmamış olması çok önemli nedenlerden biridir. Bu nedenle en geç 7 yılda bir tetanoz aşısı şarttır. Sizlerde bu süreleri aşmışsanız mutlaka gerekli olan aşıları yapın.
 • Bazı insanlar gençlik zamanlarında tetanoz aşısı olsalar bile bazen bu kişilerin bağışıklık sistemi hızla azalır. Bu nedenle bağışıklık sisteminin zarar görmemesi nedeni ile yetişkinlerde tetanoz aşısı mutlaka yapılmalıdır. 
 • Bazen yetişkinlerde yaş ilerledikçe bu insanların zatürre, grip ve bronşit hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalıklara daha duyarlı bir hale gelebilirler. Bu nedenle tetanoz aşısı yetişkinlerde bugibi hastalıkların etkilerinin azaltılması nedeni ile yapılması gereken durumlar arasında yer almaktadır. 
 • Son olarak yetişkinlerde bu aşının yapılmasının en büyük nedenlerinden biri ise insanların çalışmış oldukları mesleklerden dolayı çeşitli enfeksiyonların bulunduğu ortamlarda çok uzun süreler kalması gibi durumlardır. Öyle ki bu gibi durumlar birçok zaman insanlarda çok çeşitli hastalıklara neden olur. Bu hastalıkların önlenmesi için yetişkinlerde tetanoz aşısı gereklidir. 
Günümüzde yapılan araştırmalara göre tetanoz aşısı yetişkinlerin en geç 7 yılda bir yaptırması gereken aşılar arasında yer almaktadır. Bu kadar süre geçtikten sonra henüz tetanoz aşısı yaptırmayan kişilerde yavaş yavaş bağışıklık sisteminde zayıflamalar ve vücudun hastalıklara daha yatkın hale gelmesi gibi durumlar görülebilmektedir. Bu nedenle sizlerde gerekli tetanoz aşılarını zamanını aksatmadan yaparak birçok hastalıktan korunabilirsiniz. Bu aşılar en az 60 yaşına kadar yaptırılması gereken aşılar arasında yer alır ve bilinmelidir ki çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde tetanoz aşısı, birçok zaman hayat kurtarıcıdır. 
]]>
Tetanoz https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz.html Thu, 06 Dec 2018 07:43:48 +0000 Tetanoz, kazıklı humma da denilen bir tür sonucu ölüme varan hastalıktır. Herhangi bir yerde veya çalışırken bir yerimize paslı çivi battığında, veya paslı sivri bir teneke parçası ellerimizi kestiğinde yada toprakla süre Tetanoz, kazıklı humma da denilen bir tür sonucu ölüme varan hastalıktır. Herhangi bir yerde veya çalışırken bir yerimize paslı çivi battığında, veya paslı sivri bir teneke parçası ellerimizi kestiğinde yada toprakla sürekli çok sık olduğumuz zamanlarda vücudumuza tetanoz hastalığı bulaşabilir. Tetanoz hastalığı clostridium tetani  sporlu bakterilerin yol açtığı rahatsızlıkla  meydana gelmektedir. Bu bize zarar veren bakterilerin bulaşmış olduğu kişiler acil bir şekilde tetanoz aşısı olmak zorundadırlar. 

Gebelik döneminde ve bebek dünyaya geldiği zaman tetanoz hastalığına karşı koruma sağlamak için tetanoz aşışı yapılmalıdır. Çünkü doğum esnasında veya daha sonra bebek göbek kordonunun bıçak veya jilet ile kesilmesi nedeni ile bebeklerde tetanoz görülmekte ve bundan dolayı bebeklerin sonucu ölüme varan tehlikeli durumlar yaratabilmekte. Bebeklerin tetanoza  hastalığına yakalanmaması için hamilelik döneminde tetanoz aşısı yapılması gereklidir.

Tetanoz

Tetanoz aşısı her insana farklı zamanlarda ve farlı periyotlarla yapılmaktadır. Normal bireylerde, 4-10 yılda bir düzenli olarak uygulanır. Bebeklerde ise doğumdan sonra toplam üç doz şeklinde 3. 4. ve 5. aylarda tetanoz aşısı uygulanır. Çocuklarda da 15. ayda bir defa uygulanır.  Daha sonra ardından ilkokul 1. sınıfta yapılır. En son ise 8.sınıfta tetanoz aşısı yapılmalıdır. Hamilelerde de, birer doz şeklinde toplam 2 kez yapılmaktadır. Tetanoz aşısı, bazı aşılar gibi  ömür boyu koruma sağlayan aşılardan değildir. Bu nedenle 4-10 yılda bir tetanoz aşısının tekrarlanması gerekir. Çünkü bir adet tetanoz aşısı hastayı en az 4 yıl en fazla 10 yıl koruma sağlar. Tetanoz aşısının en sık görülen yan etkisi ise, aşı yapılan bölgede kızarıklık, şişlik, ağrı ve hassasiyet en çok görünenlerdir. Bu belirtiler çocuklarda sıklıkla meydana gelip kendiliğinden daha sonra geçmektedir.

Tetanoz aşısı kas içine yapılan bir aşı türüdür. Ancak tetanoz aşısı kalça yerine koldan yapılmaktadır. Sağ veya sol koldan yapılması yeterlidir. Tetanoz bakterisinin yerleştiği bir kişide 3 gün ile 15 gün arasında tetanoz hastalığı belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Önce çenede kasılmalar başlar. Bu nedenle yutkunma zorlaşır. Daha sonra omuz, boyun ve sırt bölgesinde sonrasında tüm vücutta kasılmalar yayılır. Sonuç olarak hayatın son bulmasına kadar gidebilmektedir. Bu nedenle herhangi yaralanma gibi durumlarla karşılaştığınız zaman hemen hastaneye giderek tetanoz aşısı yaptırmanız gereklidir. Eğer son 4 yıl içinde tetanoz aşısı yapılmışsa herhangi bir belirti görmeyene kadar tetanoz aşısı yaptırmanız gerekmez. Bazı durumlarda hasta kişi daha ağır bir vaziyet almış ise acilen tetanoz aşısı yerine tetanoz serumu yapılmalıdır. Yapılan bu serum aşıdan daha çabuk etki ederek hastanın iyileşmesini sağlayacaktır.

Tetanoz aşısı yapıldıktan sonra evinize gidip bir gün dinlenme ve sakin bir gün geçirmeniz gerekmektedir. Tetanoz aşısı yaptırdıktan sonra banyo yapmak isteyenler 5-6 saat sonra banyo yapabilirler. Ancak yapacağımız banyoda dikkat etmemiz gereken konu ise suyun çok kaynar olmaması ve çok fazla suyun altında durulmaması gerektiğidir. Tetanoz aşısı vurulduktan sonra en az bir gün boyunca asitli ve alkollü içecekler alınmaması gerekmektedir. Tetanoz ile ilgili merak edilen bir konuda tetanoz aşısının ağrı yapıp, yapmadığıdır. Tetanoz aşısı ne acı vermez, ancak aşı yapıldıktan sonra çok fazla uzun süre sürmeyen ve fazla hissedilmeyen hafif bir ağrı meydana gelebilir. Daha sonra da kendiliğinden geçmektedir. Aşı yapılırken yapmamız gereken ise kendimizi kasmamak gereklidir ki ilaç rahatça yayılabilsin.

]]>
Tetanoz Aşısının Yan Etkileri https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisinin-yan-etkileri.html Thu, 06 Dec 2018 08:03:59 +0000 Tetanoz aşısının yan etkileri çok farklı şekillerde insanlarda sorun haline gelmektedir. Günümüzde her insanın yaptırması gereken tetanoz aşısının tabi ki bazı durumlarda yan etkileri meydana gelmektedir. Bu yan etkiler kimi Tetanoz aşısının yan etkileri çok farklı şekillerde insanlarda sorun haline gelmektedir. Günümüzde her insanın yaptırması gereken tetanoz aşısının tabi ki bazı durumlarda yan etkileri meydana gelmektedir. Bu yan etkiler kimi insanlarda çok ağır bir şekilde etkisini gösterse de bazı insanlarda çok hafif etkiler göstererek hatta çok fazla önemsenmeyecek yan etkilere neden olmaktadır. Fakat her ne şekilde olursa olsun tetanoz aşısının göstermiş olduğu yan etkilerin bu aşı yapılmadan önce bilinmesi çok daha iyi olacaktır. Bazen bir alerjen gibi insan vücudunda olumsuzluklara neden olan tetanoz aşısı bu gibi durumlarda acil müdahale gerektirebilmektedir. Bu aşının her ne kadar yan etkisi olsa bile aslında birçok kişide yan etki durumları görülmez. Fakat eğer kişide bilinmeyen ya da bilinen farklı hastalıklar var ise bu gibi durumlarda bu aşı ile birlikte farklı yan etkiler meydana gelebilmektedir. Eğer aşı uzman bir sağlık görevlisi tarafından yapılıyor ise görülen en küçük yan etkide bile gerekli müdahaleler yapılarak sorunların çok fazla büyümeden önlenmesi kolay olur. Fakat bu aşı küçük bir sağlık kuruluşunda yapıldığında görülen yan etki durumlarında öncelikle hasta farklı sağlık kuruluşlarına sevk edilmektedir. Bu durumun aynı sıra insanlarda görülen tetanoz aşısı sonrası yan etkiler birçok zaman kişilerde görülen genetik problemler nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hangi insanda tetanoz aşısının nasıl bir yan etki yapacağı bilinmez. Sizler de gerekli olan testleri yaptırarak bu aşıyı yaptırabilirsiniz. Hatırlatmak isterim ki hayatınızda eğer bir kere bile tetanoz aşısı olmuşsanız bu testleri yaptırmadan gönül rahatlığı ile aşı olabilirsiniz. 

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri
Tetanoz aşısının ilk yan etkisi kişiye aşı yapılırken bölgede meydana gelen acı durumlarıdır. Birçok kişi bu yan etki nedeni ile aşı olmaktan çekinir ve aşı olmaz. Bu aşı türünün özellikle vücutta kasların içerisine yapılması nedeni ile tetanoz aşısında meydana gelen ağrılar normal aşılara göre biraz daha fazla olacak şekilde görülmektedir. Bu durumun yanı sıra kişilerde bölgesel olarak şişlikler meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlar genellikle her tetanoz aşısı yaptıran insanda görüldüğü için bu durum genellikle genetik nedenlerden dolayı değilde genel nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Fakat eğer tetanoz aşısı olmak istiyorsanız ne olursa olsun buna katlanmak zorundasınız. 

Bir diğer yan etki ise şişlik ile birlikte görülen kızarıklık durumlarıdır. Tetanoz aşısının yan etkileri arasında önemli bir yeri olan kızarıklık durumları yine yukarıda bahsetmiş olduğumuz yan etkideki gibi genetik olmayan bir neden olduğu için birçok kişide görülmektedir. Fakat bazen bu durum derisi hassas olan insanlarda daha çok görüldüğü için herkeste bölgesel kızarıklık sorunları görülmeyebilir. 

Sindirim sistemi sorunları yine bu aşının yan etkiler arasında önemli roller oynamaktadır. Bu genellikle aşı olan kişilerin yüzde üçlük bir kısmında iştah ilk gün iştah sorunlarına ya da sindirim sisteminin hızlı çalışması veya yavaş çalışması gibi durumlara neden olabilmektedir. Fakat belirtmek isterim ki bu yan etki tamamen geçici olması nedeni ile çok kolay bir şekilde atlatılabilir. Yani bu yan etki nedeni ile kesinlikle tetanozdan vazgeçmeyin.

Tetanoz aşısının yan etkileri arasından bir diğeri ise bağışıklık sisteminin bu aşıya verdiği tepkilerdir. Bu tepkiler kişiden kişiye şiddet olarak farklılık gösterdiği için kişilerde farklılıklar görülebilir. Genellikle hafif geçen ateş durumları ya da kişide fiziksel olarak görülen yorgunluk durumları meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlar önemli yan etkiler arasında yer alır. 
]]>
Neonatal Tetanoz https://www.tetanoz.gen.tr/neonatal-tetanoz.html Fri, 07 Dec 2018 02:39:37 +0000 Neonatal Tetanoz; Tetanoz, istekli olan kasların tonik spazmıyla karakterize akut bir toksemidir. Yeteri kadar hijyen ve bağışıklama ile eradikasyonu olanaklı bir hastalık olmasına rağmen, büyümekte olan ülkelerde halen öneml Neonatal Tetanoz; Tetanoz, istekli olan kasların tonik spazmıyla karakterize akut bir toksemidir. Yeteri kadar hijyen ve bağışıklama ile eradikasyonu olanaklı bir hastalık olmasına rağmen, büyümekte olan ülkelerde halen önemli bir sağlık problemidir. Neonatal tetanoz ölümcül hastalıklar içerisinde en fazla ihmal edilmiş, dünyada bildirimi hep olduğundan az yapılmış hastalıkların başında yer alır. Bunun önemli bir sebebi, hastalığın bulaşıcı olmaması, epidemiler oluşturmaması, tek tek ölümlere sebep olmasıdır.

NT’den her sene yaklaşık olarak 400.000 bebeğin hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Dünyada bulunan insidans binde 6 olarak verilirken, mortalite %50 ile 90 arasında farklılaşmaktadır. Gelişmekte olan yerlerde NT insidansı binde 5 ile 60 arasında bulunup, bazı yerlerde neonatal mortalitenin %30-70'ni meydana getirmektedir.  Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'na 1997 senesinde 20'si Doğu ve Güneydoğu bölgesinde olmak üzere toplam 33 NT olgusu bildirilmiş, bunların 20'si ölümle neticelenmiştir. Fakat Devlet İstatistik Enstitüsü’nün ölüm kayıtlarından elde ettiği bilgilere göre tetanoza bağlı olan ölümler Sağlık Bakanlığı'na bildirilenlerin den daha fazladır .Bu olayın sağlık birimlerinin bildirim yokluğundan dolayı kaynaklandığı düşünülebilir. 

Neonatal Tetanoz

Etiyoloji, hastalığın etkeni Klostridyum tetani hareketli, zorunlu anaerobik, çomak şeklinde sporlu bir bakteridir. Taze kültürlerde gram pozitiftir, fakat eski kültürlerde veya derin doku örneklerinde gram negatif boyanabilir. Bu organizmalar gram boya almayan terminal sporlar oluşturularak davul tokmağı şeklini alabilirler. Sporların bir çoğu 1000 C suda bir saatt kadar dayanabilir. Bazıları ise rezistan kalır. Fakat kaynayan suda dört saatte, 1210C'lik otoklavda 15 dakikada nonenfeksiyöz meydana gelir. 

K. tetani güneş ışığıı görmediği sürece toprakta senelerce yaşayabilir. Ayrıca ev tozlarında, insan, at, koyun, kedi, köpek gibi birçok hayvan dışkısında yaygın bir şekilde yer alır. Bu sebeple gübre bulunduran topraklar yüksek miktarda enfeksiyöz oluşabilir. Tetanoz basili iki adet toksin meydana getirir. Tetanospazmin, güçlü bir nörotoksin olup, 160.000 molekül ağırlığında olan tek bir polipeptid zincirinden meydana gelir. Tetanozun kliniğinden sorumludur. Tetanolizin, in vitro olarak kırmızı küre hücrelerinde hemolize sebep olur, fakat insanlarda bu etkisi gösterilememiştir. 

Patogenez, K tetani, çoğunlukla vücuda, steril şartlarda kesilmemiş veya kesilmesinin ardından uygun olan hijyen şartlarında bakımı yapılmamış göbek kordonu vasıtasıyla girer. Nadir olarak bir aşı yarası veya iyi temizlenmemiş kontamine deri lezyonu vasıtasıyla da giriş oluşabilir. Lezyon çevresindeki kanlanmanın bozulmasına, enfeksiyona veya toprak, feçes gibi yabancı maddelere bağlı bir şekilde doku oksijenlenmesi azalınca sporlar vejetatif formlara dönüşür, çoğalır ve toksin salgılamaya başlar. 

Tetanoz bulguları tetanospazminin spinal kord ve beyin sapında bulunan etkisinden meydana gelir. Hastalıkta inkübasyon periyodu ne kadar uzunsa, prognoz o kadar iyidir. Bu ilişki hastalığın hiddetini tetanospazminin oranı ve sinir sistemine ulaşma hızının belirlediğini göstermektedir. Hayvan deneylerinde toksinin hem kan dolaşımı, hem de sinir aksonları boyunca yayıldığı gösterilmiştir. Toksin salındığı vakit motor sinirler boyunca santral sinir sistemine ilerleyerek nöromüsküler kavşakta presnaptik terminallerden GABA ve glisin nörotransmitterlerinin salınımını baskılar. 

Presnaptik inhibisyonun baskılanmasıda hiperrefleksi ve sürekli olarak kas kontraksiyonuna sebep olur. En kuvvetli olan kaslar, çoğunlukla ekstansör kaslar en çok etkilenir. Yüksek konsantrasyonlarda toksin varlığında eksitatör geçiş de azalır ve nöromüsküler kavşakta asetilkolin salınımı da önüne geçerek gevşek tip paralizi meydana gelir. Ayrıca serum CPK seviyelerinin artması ve floresan bağlanma teknikleri tetanospazminin iskelet kaslarına doğrudan hasar verdiğini de göst]]> Gebelikte Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.gen.tr/gebelikte-tetanoz-asisi.html Fri, 07 Dec 2018 09:54:25 +0000 Gebelikte tetanoz aşısı, Gebelikte anne ve bebek sağlığını korumak için bazı test ve aşılar yapılır. Yapılması gerekli olan aşılardan birisi de tetanoz aşıdır. Tetanoz aşısı, diğer aşılardan farklı olarak ömür Gebelikte tetanoz aşısı, Gebelikte anne ve bebek sağlığını korumak için bazı test ve aşılar yapılır. Yapılması gerekli olan aşılardan birisi de tetanoz aşıdır. Tetanoz aşısı, diğer aşılardan farklı olarak ömür boyu süren değil, süresi olan aşıdır. Tetanoz aşısı içinde canlı mikroorganizma olmadığı için gebelikte rahatlıkla sakıncası olmadan yaptırabilir. Bazı kabakulak, kızamıkçık, su çiçeği, kızamık gibi aşılar gebe halinde iken değil, bebek doğduktan sonra bu aşılar yapılmaktadır. Tetanoz aşısının diğer aşılardan bir farkı da budur. Tetanoz aşısı anne adayının ve bebeğin doğum esnasında veya doğum sırasında tetanoz bakterisini kapma sebebiyle sonucu ölümü varan çok kötü durumları ortadan kaldırmaktadır. Hayatında daha önce hiç tetanoz aşısı olmamış anne adayları ve tetanoz aşısı yaptı ise bile üzerinden 10 yıl gibi bir süre geçen anne adayları, gebelik durumu olduğunda bebeği ve kendi için bu aşıyı olması gerekir.

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Tetanoz aşısı yapılmış anne adayında yararlı antikorlar bebeğe de geçerek, bebeğin dünyaya yeni geldiği zaman tetanoz hastalığından karşı koruma sağlayacaktır. Tetanoz yeni doğan bebeklerde daha sık görülme riski çok yüksektir. Bundan dolayı bilhassa gebelik döneminde tetanoz aşısının yapılmasının bir amacı da yeni doğan döneminde bebeğin doğum sırasında veya sonrasında başına gelebilecek tetanoz hastalığından korumaktır.

Yeni doğan döneminde bebeğin tetanoz hastalığına yakalanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. En önemli nedenleri ise doğum esnasında doğumhanenin temiz ve steril olmaması en başta gelen sebeptir. Evde yapılan doğumlarda bu tetanoz hastalığına yakalanma riski daha fazla artmaktadır. Diğer önemli neden ise doğum da kullanılan yeteri kadar steril olmayan aletler kullanılması bıçak, makas vb. Bilhassa bebek göbek kordonun kesilme esnasında bu bakterinin kapma olasılığı yüksektir. Yeni doğan tetanozu bebekler de çok tehlikeli durumlar ortaya çıkarmaktadır. Bu tehlikeli durumların önüne geçmek için gebelik döneminde anne adayının kesinlikle tetanoz aşısını olması gereklidir. Anne adayı bu aşıyı olduktan sonra, bebek tetanoz hastalığına korunmuş demektir. Daha sonraki dönemler de bebek tetanoz aşısı olduğu için, üçlü aşı adı verilen boğmaca, difter, ve tetanoz aşıları karışımını da olabilmektedir. Bu aşıların yapılma amacı ise bebeğin hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesi adına yapılan bu aşılardır.

Gebelikte tetanoz aşısının yapılması için herhangi bir zamanı yada beklenilecek bir süresi normalde yoktur. Ancak uzmanlar göre tetanoz aşısı 3. ay sonunda yapılması anne ve bebek için daha etkili olacağı dönemler olarak bildirilmiştir. Ancak kesin ve kesin bu zamanı beklenilecek diye bir kaide yoktur. Anne adayı bu aşıyı yaptırmak için istediği zaman doktoruna başvurması yeterlidir. Zaten doktor yapılması gerekli olan test ve aşılarının bir takvimini hazırlar ve anne adayına ona göre bilgilendirir.

Gebelikten önce anne adayı tetanoz aşısını tam anlamıyla yapılmış ise veya en son yapılan tetanoz aşısı üzerinden 10 yıldan daha az bir zaman geçmiş ise, gebelik sonrasında da tekrar tetanoz aşısını olmasına gerek yoktur. Gebelik öncesi tam anlamı ile tetanoz aşısını olmuş ve üzerinden 10 yıl geçip, geçmediği hakkında tam olarak bilgisi olmayan bir anne adayı, gebeliğin 5-6. ayında birer ay arayla tekrar 2 sefer aşı yaptırabilirler. Daha sonraki aşı ise bir 6 aylık dilimi bekledikten sonra tekrar bir doz daha yaptırılır. Bu süreçten sonra 1 er yıl arayla tekrar, birer doz şeklinde alınmaya devam edilir.

Gebelik dönemi içerisinde anne adayına herhangi kirli bir metaryel batması veya bölgede bir şekilde kanama gerçekleşmesi halinde, hastalık kapma ile karşılaşılır bu riskli durumda aşı uygulaması ile birlikte tetanoz immunglobulin yapılabilir.

]]>
Hamilelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftada Yapılır https://www.tetanoz.gen.tr/hamilelikte-tetanoz-asisi-kacinci-haftada-yapilir.html Fri, 07 Dec 2018 16:51:23 +0000 Hamilelikte tetanoz aşısı kaçıncı haftada yapılır, Adına klostridium tetani  verilen virüsün vücuda yerleşmesi ile birlikte vücudun kasılması sonucu çok tehlikeli olan, hatta ölüme kadar varabilen hastalığa tetanos  den Hamilelikte tetanoz aşısı kaçıncı haftada yapılır, Adına klostridium tetani  verilen virüsün vücuda yerleşmesi ile birlikte vücudun kasılması sonucu çok tehlikeli olan, hatta ölüme kadar varabilen hastalığa tetanos  denmektedir. Bilhassa küflü ve paslı aletlerle açılan yaralara ve deliklere çok kolay bulaşması sebebiyle dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır. Çok kolay bulaşabilen bir hastalık olması, özellikle anne adayları için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Tetanos hastalığı için  tetanos aşısı yapılmaktadır. Bu tetanoz aşı sayesinde doğum sonrasında tetanos hastalığının yakalanmasına karşı önlem alınabilmektedir.

Tetanos aşısı genellikle gebelikten önce yapılacak olan aşılar içerisindedir. Ancak çoğu anne adayı bu önemli olan aşıyı hamileliğin başlamasından sonra gerçekleştirmektedir. Kızamıkcık, boğmaca, kızamık, suçiçeği gibi aşılar gebelikte yapılması sakıncalı aşılardır. Tetanos aşısı ise hamilelerde uygulanabilen tek aşıdır. Anne adayının ve bebeğin hastalıklara karşı bağışıklık kazanmaları için mutlaka doğumdan önce tetanos aşısı yapmaları gerekir. Tetanos aşısı yapılma amacı anne ve bebeğin doğumdan sonra tetanos hastalığının nedenleri olan, enfeksiyon, iyi bir şekilde bakılmama, hijyen olmayan ortamlarda bulunma gibi nedenlerle bu mikroba karşı bağışıklık kazanarak kendilerine etkin korumalarını sağlamaktır.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftada Yapılır
Hamilelikte tetanoz aşısı kaçıncı haftada yapılmalı diye kesin bir tarih bulunmaz. Hamile olduğunuz  zamandan başlayıp, doğuma kadar geçen süre içerisinde, tetanoz aşısı yaptırabilirsiniz. Kadın doğum uzmanlarına göre aşıyı erken zamanda yapmak tavsiye edilir. Gebeliğin 3.  ayından sonra uygun zamanlardır. Zaten hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zaman doktora başvurduğunuzda bu aşı ve testlerle ile ilgili bilgilendirme yapılır. 

Hamilelik dönemlerinde tetanos aşısı iki doz şeklinde verilmektedir. Eğer ilk dozu hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zamanda ilk haftalar içerisinde yaptırdıysanız ikinci dozu da en geç doğumdan 2-4 hafta önce yaptırması gerekir. 2 dozdan oluşan tetanos aşısı anne ve bebeğe bağışıklık sistemini güçlendirerek, 3 yıla kadar etkin koruma sağlar. Eğer hamilelikten önce tetanoz aşısı, tam olarak yaptırmış ve aşı yapıldığının üzerinden 10 yıl geçmedi ise tetanos aşısı yapmalarına gerek yoktur. Ancak anne adayı hamilelikten önce tam olarak tetanos aşısı yaptırmış, yalnız üzerinden 10 yılı geçip geçmediği hakkında ikilemde kalırsa, hamileliğin 5. ve 6. aylarında birer ay arayla aşıyı yaptırmaları gerekir. Tetanos aşısı özellikle bebeklerin göbek kordonlarının kesimi sırasında kullanılan bıçak, makas ve bilhassa sezaryen yaptıran bayanların yaralarına değecek eşyalardan bulaşabilmektedir. Çok tehlikeli, sonucu ölüme varan durumları yaşamamak için tetanoz aşısı yaptırmanız gerekir. Çevrenizde de tetanoz aşısı yaptırmayanları uyarmak fayda sağlayacaktır. 

]]>
Tetanoz Aşısı Ağrısı https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-agrisi.html Sat, 08 Dec 2018 06:45:54 +0000 Tetanoz Aşısı Ağrısı, Kıymetli okuyucularımız! Bu yazımız da, sizlere sunmak üzere değineceğimiz konu birçok kişinin merak ettiği tetanoz aşısı ağrısı olacaktır. Tetanoz aşısı, tetanoz hastalığından Tetanoz Aşısı Ağrısı, Kıymetli okuyucularımız! Bu yazımız da, sizlere sunmak üzere değineceğimiz konu birçok kişinin merak ettiği tetanoz aşısı ağrısı olacaktır. Tetanoz aşısı, tetanoz hastalığından korunma yöntemidir. Kırsal kesimlerde oldukça etkili bir biçimde devam ettirilen zorunlu aşı uygulamasıyla denetim altına alınmıştır. Özellikle çocukların korkulu rüyası olarak bilinen tetanoz aşısı, karın içi enjeksiyon şeklinde uygulanan, bakteri toksinleri içeren bir aşıdır. Tetanoz aşısının ağrı veya acı yapıp yapmadığı durumlarda hem çocuklar hem yetişkin kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Genelde koruyuculuğunu bünyeden bünyeye göre bağışıklık sistemiyle alakalı olarak değişebileceğinden dolayı bu aşı koldan yapılan bir enjeksiyondur ve diğer aşılar gibi yapıldığı bölge kas içine verilen tetanoz ilacı kastan diğer vücut ekstremitlerine dağılırken yavaş bir şekilde ilerlediği için aşı yapılan bölgede birkaç saatliğine hafif ağrı ve acı gözlenebilmektedir. Tetanoz aşısı olduğunuz gün dinlenmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bu yapılan aşının yapısı gereği bir kere vurulup ömür boyu koruyan aşılardan değildir. Tetanoz aşısı yaklaşık beş yıl veya en fazla on yıl koruyuculuğu vardır. Bu nedenle beş yılda bir tetanoz aşısının tekrarlanması gerekmektedir. Tetanozun tedavisi olmadığından dolayı erken müdahale çok önemlidir.  

Tetanoz Aşısı Ağrısı

Uygulaması Şöyledir; Tetanoz aşısı her insana farklı dönemlerde ve farklı periyotlarla uygulanmaktadır. Tetanoz  vücuda paslı metal ve çivilerden geçen bu bakteriler vücuda girdiğinde, beyinde bazı sinirlere yerleşmeye başlar ve organizmanın 7-15 gün süren kuluçka döneminin ardından, ilk önce çene kaslarında ağrılı kas kasılmaları ve çene kilitlenmesi halinde bütün vücuda yayılmaya başlar. Böylece tetanoz kas spazmlarına neden olur. Şayet solunum kaslarına ilerleyecek olursa ölümcül hastalık oranı meydana gelir. Yani doku bütünlüğünü bozan herhangi şeyler için tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bu durumlarda mümkün olan en kısa sürede ilk doz yapılır. İlk doz verildikten bir ay sonra ikinci doz yapılır. İkinci doz yapıldıktan altı ay sonra da üçüncü doz yapılır. Bu üçüncü dozun yeterli koruyuculuğu sağlamaktadır. Ancak üçüncü dozu aldıktan tam bir yıl sonra dördüncü doz ve daha sonraki yılda beşinci dozu yapılmaktadır. Aşı olduktan sonra baş ağrısı ve çeşitli belirtiler görülmektedir. Bunun sebebi ise vücudun almış olduğu aşıda bulunan zayıflatılmış mikroplara karşı bağışıklık kazanmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple geçmişinde aşılanmamış yada düzenli aşı olmamış kişilerin tetanoz bağışıklığı için gerekli olan aşılama tablosunu takip etmek ve sonrasında on yılda bir hatırlatıcı doz aşı olmaları tavsiye edilmektedir. Tetanoz aşısında yan etkiler olarak dördüncü ve beşinci doz uygulandığında genel olarak her geçen gün iyileşme ve düzelme görülmektedir.

]]>
Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur https://www.tetanoz.gen.tr/tetanoz-asisi-kac-yil-korur.html Sat, 08 Dec 2018 19:34:02 +0000 Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur, Tetanoz toprakta bulunan bir bakterinin ve vücuda paslı bir metalin batması ile oluşan tehlikeli bir hastalıktır. Tetanoz halk arasın da paslı bir şeyin batması olarak bilinir.  Ama aslında t Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur, Tetanoz toprakta bulunan bir bakterinin ve vücuda paslı bir metalin batması ile oluşan tehlikeli bir hastalıktır. Tetanoz halk arasın da paslı bir şeyin batması olarak bilinir.  Ama aslında topraktan gelen bir hastalıktır. İnsandan insana bulaşmaz. Tetanoz vücutta ağrılı kasılmalara neden olur. Çenenin kitlenmesine neden olur, ağzın açılmasını ve yutmayı engelleyebilir. Tetanozdan korunmak için her hastalıkta olduğu gibi kendimize dikkat etmeliyiz ve aşılarımızı zamanında yaptırmalıyız. Vücudun yaralanmalardan sonra aşı yaptıracaklar ise en son aşı tarihini bilmesi gerekir. Eğer süresi dolmamış ise sürenin dolması beklenmez. Hastalık riskine karşı aşı yapılır. 
Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur
Tetanoz aşısı 5 yada 10 yıl için de yapılır. Aşı 5 yıla kadar koruyuculuğu çok yüksek iken 5 yıl dolduktan sonra geçen her gün aşının etkisi azalır. Mümkün oldukça her 5 yıl da bir erişkinler ve çocuklar da yapılması gerekir. Tetanoz küçük bir ihmalkarlığı bile kaldırmayacak bir hastalıktır. Ne yazık ki toplumdaki büyük vurdum duymazlıktan biri yaralanmalar konusundadır. Çok basit ve ucuz olan bu aşı hayat kurtarır. Aksi taktir de çok ağrılı ve ölüme sebebiyet verebilen bir sürecin önlenmesi ciddi derece de zorlaşmaktadır. Tetanoz aşısı dolmuş kişilerin mutlaka aşıyı tekrar yaptırması gerekir.
]]>