Tetanoz Nasıl Bulaşır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanos nasıl bulaşır, Yaralara bulaşan "klostridium tetani" isimli bakterinin hazırladığı zehrin yaradan vücuda girmesiyle meydana çıkan ve çoğunlukla öldürücü enfeksiyon meydana getiren hastalıktır.

Zehrin tesiriyle gelişen kasılma, nöbetleri ve vücudun katılaşması hastalığın karakteristik özelliğidir. Sağlık sorunu yapıcı bakteri toprakta, birtakım birey ve hayvanların bağırsaklarında ve dışkılarında koltuk alır. Anında her şekilde yaralanma sonucu olarak bakteri yaraya bulaşabilir ve hastalığa yöntem açabilir. Bu nedenle yaralanmalarda çok fazla temkinli olmak ve tedbirini anında almak gereklidir. Türkiye'de çocuklarda gelişir. Kırsal kesimlerde hanede yapılmış olan doğumlarda ebe görevini üstlenen bilgisiz kimseler, doğumun sonrasında çocuğun göbek kordonunun jilet ya da yabancı kesici aletlerle, mikroplardan arındırmaksızın, keserler. Bu kesici aletlerde tetanos mikrobu varsa, kordon tarafından çocuğa denli erişip onu hastalandırabilir ve hasta olan bebek da birden çok zaman içerisinde can verir. Bir yabancı bulaşma biçimi de yanıklar, çivi ya da diken batması, temiz olmamış iğneler, düşme ya da türlü sebeplerle kanamalar sonucu olarak da tetanos sağlık sorunu gelişebilir.

Nedenleri

Hastalığa neden meydana iştirak eden bakterinin hazırladığı ve protein yapısında meydana iştirak eden zehre "tetanospazmin" ismi verilir. Bu zehir sinirsel lifleri tarafından ya da kan içerisinde merkezi sinirsel sistemine ulaştırılır. Zehir hem kasların kasılma şiddetini tertip eden sinirsel sistemi bölümlerinde bozukluklara yöntem açar, aynı zamanda sinirsel sistemine ışık, ses, dokunma benzeri dışarıdan iştirak eden uyarıların merkezi sinirsel sistemine iştirak eden uyarıların merkezi sinirsel sistemine kuvvetli bir şeklinde yansımasına yöntem açar. Böylelikle kaslarda kuvvetli kasılma gevşeme nöbetlerine, ek olarak zor vaziyetlerde da kaslarda çözülmeyen kuvvetli kasılmalara neden olur. Bu vaziyette hastalar kaskatı kesilir. Zehir, sinirsel hücrelerine bağlanarak tesirini gösterir, bu etkiler şayet hasta yaşarsa geçicidir. Hastalığın kuluçka müddeti 2-56 zaman içinde değişir. Fakat vakaların %80'inde bu süre 14 zaman kadardır. Şayet kuluçka müddeti 2-4 zaman içinde ise ölüm rizikosu %100'dür.

Belirtileri

Baş ağrısı, gerginlik, rahatlıkla uyarılma, çenede ağrı ve sertlik, karındaki ve bel ağrısı, yutma güçlüğü, ağzı açmada güçlük, surat adalelerindeki gevşeyemeyen kasılma sebebiyle yüzde acı bir gülümseme görünümü başlıca semptomları oluşturur. Dışarıdan iştirak eden minik bir ikaz bile kuvvetli kasılmalara yöntem açabilir. Hastanın gırtlak ya da solunum adalelerinin kramp şeklinde kasılıp gevşeyememesi sebebiyle boğulma ya da solunum durması görülebilmektedir. Solunum durmasıyla hastanın oksijeni azalır ve beyin bu nedenle zor hasar görür ya da tümüyle can verir. Solunum durması ve beynin can vermesi, ölümü meydana getiren başlıca nedendir. Yaşatılabilen hasta 2 hafta içerisinde iyileşir.

Tedavisi

Tetanosa yakalanan hasta olanların ilk model hastanede tedavi edilmesi gereklidir. Hasta kişiye tetanos antiserumu damardan verilir. Antiserum uygulaması amacıyla belirtilerin meydana çıkmasını beklemeye gerek bulunmaz. Rastgele bir yaralanmada ya da yanıkta koruma amaçlı önlem antiserum uygulanabilir. Antibiyotikler rehabilitasyonda mühim bir koltuk tutmazlar. Kasları gevşetmek amacıyla de uyumlu ilaçlar verilmesi yerindedir. Hasta olanların loş ve gürültüsüz bir odada tedavi edilmeleri gereklidir. Tetanos hastalığına karşın en güzel savunma, tetanos aşısının belli aralıklarla yapılmasıdır. Tetanos aşısı, zehrin zehirsizleştirilmiş biçimidir. Yeni doğan çocuklar 2-3 aylık olduklarında, içerisinde tetanosun da bulundukları karma aşı yapılır ve belirlenmiş aralıklarla tekrarlanır Okul dönemindeki çocuklar ve erişkinlerde 3 doz şeklinde difteri ve tetanos aşısı olmalıdırlar. İlk 2 doz 4-6 hafta arayla, üçüncü doz İkincisinden 6-12 ay ardından uygulanır. Ek olarak ardından ise her 10 senede bir difteri ve tetanos aşısı yapılmalıdır. Şayet nihai aşılanma rastgele bir yaralanmadan 5 sene önce olmuşsa, yara almış kişiye antitoksin ya da aşı inşa etmeye gerek bulunmaz.

Tetanoz Nasıl Bulaşır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Haber Bülteni

Güncel

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?