Tetanoz Aşı Takvimi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanos aşı takvimi, Tetanos aşısı, çok ciddi bir hastalık olan tetanos aşısından korunmak için yapılan bir aşıdır. Bebeklik zamanında başlar ve tam bir etki sağlaması için, beş doz şeklinde uygulanmaktadır. Halk arasında karma aşı olarak bilinen ve difteri, boğmaca, tetanos aşıları 2, 3 ve 4. Aylarda ilk üç doz, daha sonra ise 16 ve 24. Aylarda dördüncü doz, ilköğretim 1. Sınıfta beşinci doz yapılarak, 10 yıl kadar etkisi süren uzun süreli koruma bir sağlanır. Dünyaya yeni gelmiş bebeklerde daha çok görülen yeni doğan tetanos hastalığının önlenmesi açısından da hamilelere iki doz aşı yapılmaktadır. Herhangi bir paslı ya da küflü olan bir materyal ile yaralanma, delinme ya da batma gibi durumlarda doktor tarafından kişinin daha önceki aşı durumuna bakılmaktadır. Aşıları tam olarak uygulanmış olan kişilere, yaranın kirli ve paslı olan kişilerin aşıları 5 yıl geçmişse, yaranın temiz olmasında ise aşılarının üzerinden 10 yıl geçmişse tekrar aşılama yapılması gerekmektedir. Kirli ve çok paslı olan yaralara ise daha etkili olan tetanos immünglobülin aşısı da yapılmasında fayda vardır. Çocukluk çağlarında yapılan aşı difteri, boğmaca ve tetanos hastalıklarına karşı çok etkili koruma sağlar. Ölü halde olan difteri, tetanos ve boğmaca bakterilerini içinde bulunduran bu aşılar uzun süren bir koruma sağlayacaktır.

Tetanos hastalığın daha önceden geçirilmiş olması bir bağışıklık sağlamaz. Bu hastalığa karşı çocukluk çağlarında üç doz aşı uygulanması tam ve etkili korumayı sağlayacaktır. Tetanos aşısının bakterisi canlı olmadığı için, on yıl sonra aşının etkisi geçecek ve bağışıklık faydası azalacaktır. Bu tetanos aşısının on yılda bir uygulandığı sürece tam ve etkili korunma sağlanacaktır. Bu aşı vurulmadığı zaman korunma sağlanmadığında, hastalığa yakalandığı zaman, tetanosun salgıladığı zehir nedeniyle, tetanos bakterisi vücudu etkisi altına alır ve felç geçirir gibi kasılmalara neden olur, solunum bir süre durur ve hasta hayatını kaybeder. Bu nedenle tetanos aşısını uygulamayı unutmayalım.

Tetanos aşısının en sık görülen yan etkisi ise aşının uygulandığı yerde hassasiyet, kızarıklık, ağrı ve şişliktir. 4-5. Dozlardan sonra bu etkiler daha fazla görülür. Bazı kişilerde ise aşının uygulandığı kolun ve bacağın şiştiği de görülür. Yan etkiler 4-5 gün boyunca devam eder ve daha sonra, kendiliğinden geçmektedir. Bazı kişilerde de ateş, halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi belirtileri de görülür. Yine aynı şekilde aşı uygulandıktan sonra da ateşlenme, nedensiz ağlamalar ve kasılmalarda ardından gelebilir, eğer ateşlenme yaşanıyorsa ateş düşürücü verilerek bunun önüne geçebilir.

Bazı durumlarda da tetanos aşısı uygulanmaz. Bunlar ise ilk tetanos aşısı vurulduktan sonra, uygulanan kişi de alerjik durumlar ortaya çıktı ise diğer dozlar uygulanmaz. Yine çocuklarda da beynin kötü anlamda etkilenmemesi için koma hali yaşanırsa, yine aşı kesilmelidir. Çocuklarda da iki gün içerisinde çıkan yüksek ateş 41 derecenin üstüne çıkarsa, aynı şekilde aşı yarıda kesilmelidir. Yine iki gün sonra şok gibi bir durum yaşanırsa, aşıya devam etmek yersiz olur. Aynı şekilde çocuklarda, aşı vurulduktan sonra, çocuk kesintisiz bir şekilde 3 saat ağlama oldu ise aşıya devam etmemek gerekir. Ateşli hastalık geçiren çocuklara tetanos aşısı vurulmaz. Sağlıklı halde olan çocuklara bu aşı vurulur.

Anne adaylarında tetanos aşısı 20. Haftadan itibaren iki doz aşı halinde uygulanmalıdır. Dünyaya yeni gelen bebeklerin yeni doğan tetanos olma riskleri çok yüksektir. Bunun için anne adayının, hamilelikten önce tetanos aşısını tam olarak uygulamış ve üzerinden 10 yıl geçtiyse, gebelikte bu aşıyı uygulaması gerekir. Çünkü doğum anında, doğumun evde ya da steril olmayan ortamlarda göbek kordonu kesim sırasında hijyen olmaması sonucu yeni doğan tetanosuna kapılma riski yüksek olur.

Tetanoz Aşı Takvimi Yorumları

soru

Emanet

07 Mayıs 2024 Salı

paslı demirlerden uzak durmak lazım

Cevap yaz
cevap

Özgün

07 Eylül 2018 Cuma

Paslı demirlerden, çivilerden küflü materyallerden uzak olmalı.Tetonoz aşısı düzenli şekilde yapılmalıdır.Koruyuculuğu yüksek olan bu aşılar on yılda bir yinelenir.Tetonoz çok ciddi bir hastalık olup insanın felç olmasına hatta ölümüne sebebiyet verir bu yüzden mutlaka önlem almak gerekir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Haber Bülteni

Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri?

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri?

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri?

Gebelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri?

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşı Takvimi