Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanos, kazıklı humma da denilen bir tür sonucu ölüme varan hastalıktır. Herhangi bir yerde veya çalışırken bir yerimize paslı çivi battığında veya paslı sivri bir teneke parçası ellerimizi kestiğinde ya da toprakla sürekli çok sık olduğumuz zamanlarda vücudumuza tetanos hastalığı bulaşabilir. Tetanos hastalığı clostridium tetani sporlu bakterilerin yol açtığı rahatsızlıkla meydana gelmektedir. Bu bize zarar veren bakterilerin bulaşmış olduğu kişiler acil bir şekilde tetanos aşısı olmak zorundadırlar.

Gebelik döneminde ve bebek dünyaya geldiği zaman tetanos hastalığına karşı koruma sağlamak için tetanos aşışı yapılmalıdır. Çünkü doğum esnasında veya daha sonra bebek göbek kordonunun bıçak veya jilet ile kesilmesi nedeni ile bebeklerde tetanos görülmekte ve bundan dolayı bebeklerin sonucu ölüme varan tehlikeli durumlar yaratabilmekte. Bebeklerin tetanosa hastalığına yakalanmaması için hamilelik döneminde tetanos aşısı yapılması gereklidir.

Tetanos aşısı her insana farklı zamanlarda ve farlı periyotlarla yapılmaktadır. Normal bireylerde, 4-10 yılda bir düzenli olarak uygulanır. Bebeklerde ise doğumdan sonra toplam üç doz şeklinde 3. 4 ve 5. Aylarda tetanos aşısı uygulanır. Çocuklarda da 15. Ayda bir defa uygulanır. Daha sonra ardından ilkokul 1. Sınıfta yapılır. En son ise 8. Sınıfta tetanos aşısı yapılmalıdır. Hamilelerde de birer doz şeklinde toplam 2 kez yapılmaktadır. Tetanos aşısı, bazı aşılar gibi ömür boyu koruma sağlayan aşılardan değildir. Bu nedenle 4-10 yılda bir tetanos aşısının tekrarlanması gerekir. Çünkü bir adet tetanos aşısı hastayı en az 4 yıl en fazla 10 yıl koruma sağlar. Tetanos aşısının en sık görülen yan etkisi ise aşı yapılan bölgede kızarıklık, şişlik, ağrı ve hassasiyet en çok görünenlerdir. Bu belirtiler çocuklarda sıklıkla meydana gelip kendiliğinden daha sonra geçmektedir.

Tetanos aşısı kas içine yapılan bir aşı türüdür. Ancak tetanos aşısı kalça yerine koldan yapılmaktadır. Sağ veya sol koldan yapılması yeterlidir. Tetanos bakterisinin yerleştiği bir kişide 3 gün ile 15 gün arasında tetanos hastalığı belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Önce çenede kasılmalar başlar. Bu nedenle yutkunma zorlaşır. Daha sonra omuz, boyun ve sırt bölgesinde sonrasında tüm vücutta kasılmalar yayılır. Sonuç olarak hayatın son bulmasına kadar gidebilmektedir. Bu nedenle herhangi yaralanma gibi durumlarla karşılaştığınız zaman hemen hastaneye giderek tetanos aşısı yaptırmanız gereklidir. Eğer son 4 yıl içinde tetanos aşısı yapılmışsa herhangi bir belirti görmeyene kadar tetanos aşısı yaptırmanız gerekmez. Bazı durumlarda hasta kişi daha ağır bir vaziyet almış ise acilen tetanos aşısı yerine tetanos serumu yapılmalıdır. Yapılan bu serum aşıdan daha çabuk etki ederek hastanın iyileşmesini sağlayacaktır.

Tetanos aşısı yapıldıktan sonra evinize gidip bir gün dinlenme ve sakin bir gün geçirmeniz gerekmektedir. Tetanos aşısı yaptırdıktan sonra banyo yapmak isteyenler 5-6 saat sonra banyo yapabilirler. Ancak yapacağımız banyoda dikkat etmemiz gereken konu ise suyun çok kaynar olmaması ve çok fazla suyun altında durulmaması gerektiğidir. Tetanos aşısı vurulduktan sonra en az bir gün boyunca asitli ve alkollü içecekler alınmaması gerekmektedir. Tetanos ile ilgili merak edilen bir konuda tetanos aşısının ağrı yapıp, yapmadığıdır. Tetanos aşısı ne acı vermez, ancak aşı yapıldıktan sonra çok fazla uzun süre sürmeyen ve fazla hissedilmeyen hafif bir ağrı meydana gelebilir. Daha sonra da kendiliğinden geçmektedir. Aşı yapılırken yapmamız gereken ise kendimizi kasmamak gereklidir ki ilaç rahatça yayılabilsin.

Tetanoz Yorumları

soru

zz

13 Mayıs 2024 Pazartesi

biz daha aşı olmadık bu haftalarda olacağız aceba çok ağrırmı ?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba zz,
Aşı olduktan sonra bazı kişilerde hafif ağrı, yorgunluk veya ateş gibi yan etkiler olabilir. Ancak bu belirtiler genellikle kısa süreli ve hafif şeklinde olur. Herkesin vücudu farklı tepki verebilir, bu nedenle endişelenmemek ve doktorunuzun önerilerini takip etmek önemlidir. Geçmiş olsun!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tetanoz Aşısı Sonrası Alkol Alınırmı

Tetanoz Aşısı Sonrası Alkol Alınırmı

Güncel

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Güncel

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Çocuklarda Tetanoz Aşısı