Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Tetanos Aşısı Nasıl Yapılır; Tetanos aşısı, genel olarak ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından yaptırılması zorunlu olan aşı türündendir. Tetanos aşısı, içeriği bakımından ele alındığında içeriğinde ölü olarak mikroplar barındırır. Yani tetanos aşısı yaptırılarak, vücudun ileri zamanlarda tetanos hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklara karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hiçbir zararı olmayan bu ölü mikroplara karşı vücut çok daha önceden tanığından ileri dönemlerde böyle bir durum ile karşılaştığında vücut kendi kendini koruyabilecektir. Fakat Tetanos aşısı vurulma şekli ve yeri olarak diğer aşı türlerinden farklıdır. Belirtmek gerekirse her aşı türünün saklama şartından tutunda, taşıma yani kargosuna kadar farklı işlemler yapılmaktadır. Bundan dolayı, tetanos aşısının da içeriği bakımından vurulma bölgesi ise sağ veya sol omuzlardan yapılmaktadır. Omuzlarda bulunan kas sisteminden kaynaklı olarak başka bölgelere yapılması uygun görülmemiştir. Omuzlarda delta kası olarak ifade edilen kas yapısından dolayı, enjekte edilen ölü mikropların direkt olarak vücuda dağılması ve bağışıklık sisteminin bu mikropları daha iyi tanıması bakımından omuzlarda yapılması öngörülmektedir. Aynı zamanda belirtmek gerekirse tetanos aşısı bir kereye mahsus değildir. Tetanos aşısı ile enjekte edilen dozun koruma süresi maksimum 10 yıla kadar fayda sağlamaktadır. Bundan dolayı, her yaş grubunda farklı zaman dilimlerinde yapılmaktadır.

Bebeklerde Tetanos Aşısı Nasıl Yapılır?

Bebeklerde tetanos aşıları üç doz olarak verilir. Yani bebeklerde ilk olarak 2. Ayında ve sonrasında 3. Ayında ve son olarak 4 ayında son dozu da yapılarak sonlandırılır ve çok ağrıtmasına rağmen bebeklere de aynı şekilde omuzlardan yapılır.

Çocuklarda Tetanos Aşısı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda tetanos aşısı bebeklik döneminde aşıları tamamladıktan sonra ilk olarak 16. Aylık iken vurulduktan sonra diğer aşısını 7. Yaşını doldurması ile çocukluk dönemindeki son aşısını ise 14. Yaşında vurarak tetanos aşısı serüvenini tamamlar.

Yetişkin Bireylerde Tetanos Aşısı Nasıl Yapılır?

Yetişkin bireylerde tetanos aşısı genel olarak çocukluk döneminde vurulan son aşı ile periyodik bir şekilde 5 ile 10 yılda bir tekrarlanarak yapılmaktadır. Bu süreçleri takibi için periyodik tablo olarak aşı vurduğunuz kurumlar yanınızda bulundurmanız amacıyla vereceklerdir.

Hamilelerde Tetanos Aşısı Nasıl Yapılır?

Hamilelerde tetanos aşısı aynı şekilde vurulması gereken dönemdir. İki doz olmak üzere iki defa vurulmaktadır. İdeal süreçlerini aşıyı vurdurduğunuz sağlık kuruluşları sizler için belirleyecektir.

Tetanos Aşısı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanos aşısı sonrası dikkat etmeniz gereken en önemli husus yaptırmış olduğunuz aşının ömürlük olmadığını ve mutlaka aşı yaptırdığınız kurum tarafından belirtilen periyodik tabloda diğer aşıyı mutlaka yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca tetanos aşısı vurdurmadan önce herhangi bir alerjiniz var ise mutlaka belirtmeniz gerekmektedir. Tetanos aşısı sonrası oluşabilecek yan etkiler ise genel olarak çok fazla uzun sürmemek kaydı ile bir ile altı güne kadar vurmuş olduğunuz kolda ağrılar meydana gelebilmektedir. Fakat oluşan bu ağrılar ilk günden itibaren azarak maksimum altıncı günün sonunda son bulmaktadır. Kollarda ağrı ile şişkinliklerde meydana gelebilmektedir. Bu şişkinlikler kişiden kişiye değişmektedir. Kiminde yalnızca aşının vurulduğu kısımda şişkinlikler meydana gelmekte iken kimilerinde kolun tamamında şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Bu şişkinlikler ağrılara göre daha kısa sürede maksimum iki gün içinde geçebilmektedir. Belirtmiş olduğumuz sürecin dışında devam ettiği takdirde mutlaka en yakın hastaneye başvurmalısınız.

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır Yorumları

soru

soru

20 Nisan 2024 Cumartesi

bana tetanoz aşınını kolumun etine yaptılar. kas içine yapmadılar. bir sorun olurmu ve faydası olurmu

Cevap yaz
cevap

Ümmühan

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, tetanoz aşısı kesinlikle profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Vücut için çok önemli olan bu aşıyı eğer profesyonel bir ekip yapar ise bu durumda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Eğer herhangi bir beklenmedik ciddi etki görülürse hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz tavsiye edilmektedir.

cevap

Egesel

04 Eylül 2018 Salı

Merhabalar, tetanoz aşısı Demir’in oksijen ile tepkimeye girip oksitlenmesi ve bu oksitlenmiş olan demirin insan kanına temas etmesine karşı oluşabilecek enfeksiyondan korumak için kullanılan bir aşıdır. Tetanoz alışı koldan enjeksiyon şeklinde yapılıp vücutta ağır ağır yayılan bir aşıdır. İlkcbaşlarda koku ağrısına sebep olabileceği gibi ağrılar bir gün kadar sürebilir.

soru

ghuggh

18 Nisan 2024 Perşembe

Ayağıma çivi girip çıktı ucundan girdi sadece birşey olur mu ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

İldemir

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, Demir batması vakalarından sonra her ihtimale karşı tetanoz alışı olmanız kendi sağlığınız için önemlidir. Geçmiş olsun.

cevap

Bengisan

01 Eylül 2018 Cumartesi

Merhabalar, Demir çizimlerin hava ve nem ile üzerinde oksitlenme oluşur ve buna pas denir. Paslı zeminlerin insan kanına batma ve kesik gibi teması halinde böyle durumlar riske atılmadan ve enfeksiyon kapmaması için tetanoz aşısı yaptırılmalıdır. Tetanoz alışı 5 yıl süre içinde meydana gelebilecek bütün kesik çiziklere karşı etkisini devam ettirir.

soru

Aa

13 Nisan 2024 Cumartesi

Ben kalçamdan tetanoz aşısı oldum şişlik , ağrı ve braz ateşim var geçermi yada bir doktora gitmelimiyim CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.

Cevap yaz
cevap

Akansel

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba tetanoz aşısı oldukça yakıcı bir ağrıdır ve genellikle kaslara yapıldığı için uzun bir süre kas ağrıları meydana gelir. Meydana gelen ateş ise genellikle vücuda verilen tetanoz virüsüne karşı vücudun gösterdiği dirençten kaynaklanmaktadır. Bu nedenle doktora gitmenize gerek yoktur. Çok kısa bir süre içerisinde bu etkiler ortadan kalkacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşı Takvimi

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Haber Bülteni

Güncel

Td Aşısı Kullanım Amacı

Td Aşısı Kullanım Amacı

Güncel

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır mı?

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır mı?