Tetanoz Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tetanoz Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır?

Tetanos aşısı hangi durumlarda yapılır; Tetanos aşısı, tetanos hastalığından korunmak için yapılan bir aşıdır. Halk ağzında kızaklı humma diye bilinen tetanos insan vücuduna yaralanmalardan sonra oluşan açık yaralardan giren bir hastalık türüdür. Halk arasında her hastalıkta olduğu gibi önceden önlem alma gibi bir özelliğimiz olmadığından kaynaklı oluşabilecek rahatsızlıkları başımıza geldikten sonra anlıyoruz. Bun hastalıklardan biri de tetanos da olduğu gibidir. Önceden alınacak önlem (Aşı olunması) sağlığımızı koruyacağı gibi hamilelerde doğacak çocuğun bile aşı olmasına yani tetanostan korunmasını sağlayacaktır.

Tetanos kendini kasların kendini ağrılı bir şekilde hastaya hissettirmesi ve nöbet geçirme gibi kendini belli eder. Birçok sebebi olan hastalığın bulaşma şekli arasında en çok bilinen paslı çivi batmasıdır. Tabi ki başka nesneler ile temastan kaynaklı da geçebilir. Bunlar: Trafik kazaları, iş kazaları ve yaralı kişilere temas eden nesnelerden de bulaşabilir. Tetanos aşısının en büyük özelliği ölüme kadar götürebilen bu hastalığa karşı uzun yıllar insanları korur.

Tetanos aşısı hangi durumlarda yapılır, Bunlar
  • Tetanos aşısı anne adaylarında bebeğe geçen bir aşıdır. 3. Ayın bitiminden sonra yapılır. Bu aşı ile bebeği yeni doğan tetanosundan da korunmuş olunur.
  • Tetanos aşısı yapıldıktan sonra vücut anti toksin üreterek bağışıklık kazanır.
  • Sağlıklı her bireyin her on yıl içerisinde yaptırmalıdır.
  • Şüpheli olaylardan sonra ilk 24 saat içerisinde tetanos aşısı yaptırılmalıdır.
  • Hastalık ihtimalinden tam anlamı ile kurtulmak için belli aralıklarda üç kez tetanos aşısı olunması gerekir.

Tetanoz Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır Yorumları

soru

Zeynep

30 Mayıs 2024 Perşembe

Bugün elime deney yaparken ince bakir tel battı ve kanadı tetenoz aşısı yaptırmalı miyim

Cevap yaz
cevap

Arif

09 Eylül 2018 Pazar

Tetenoz aşısi sadece bize zarar geldikten sonra mi uygulaniyor? Yoksa uygulanması gereken bir rutin aralığı var mı?

cevap

Değer

03 Eylül 2018 Pazartesi

Tetanoz aşısı yaptırmak önemlidir. Bir tetanoz aşısı 5 ile 10 yıl arasın da vücut kalır. Sizin bu durumda ilk önce ne zaman aşı vurulduğunuzu öğrenin. Aile hekimlikleri kişilerin geçirdiği hastalıkları aşıları takip eder. Kendi aile hekimine giderek en son ne zaman aşı vurulduğunuzu öğrenin ona göre aşı vurulup vurulmayacağını söylerler.

soru

Meryem temiz

11 Nisan 2024 Perşembe

5 aylık hamile yim ne zaman tetanoz aşısı yaptirmalyim

Cevap yaz
cevap

Nevzenin

11 Eylül 2018 Salı

Hamilelik de tetanoz aşısı önemli. Sebebi ise belki doğuma yakın sezeryan olabilirsiniz. Eğer sezeryan olursanız size neşterle ameliyat edecekleri için tetanoz aşısı vururlar. Hamileliğin ilk iki ayı içerisinde tetanoz aşısı önerir doktorlar. Bu aşı vücut da 5 ile 10 arasında kalır. Aşıdan 24 saat sonra banyo yapın. dikkatli olun sonrasında.

cevap

Hepgül

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, tetanoz aşısı genellikle hamileliğin ilk iki ayı içerisinde yapılması önerilmektedir. Eğer yine de tetanoz aşısı yaptırmak isterseniz bu aşının hamilelik üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Doktorunuz ile görüştükten sonra bu aşıyı isteddiğiniz zaman yaptırabilirsiniz.

soru

Sefa Tutkun

12 Nisan 2024 Cuma

elime okulda raptiye battı tetenoz aşısı olmalıyım

Cevap yaz
cevap

Abdülmesih

01 Eylül 2018 Cumartesi

Tetanoz aşısı çok önemli bir aşıdır. Her insanın olması lazım. Paslı cisimlerin kesiklerden kana bulaşması sonucu çok tehlikeli rahatsızlıklar meydana çıkar. İşte bu durumda tetanoz aşısı daha önce olmuşsanız sizi korur. Eğer 5 yıldan fazla olmuşsanız aşının etkisi gitmiştir. Aile hekimlikleri Sizin geçmişinizden en son ne zaman olduğunuzu meydana çıkarır.

cevap

Toper

19 Ağustos 2018 Pazar

Tetanoz aşısı, herkesin en az 5 yılda bir yaptırması gereken bir aşıdır. Özellikle bu gibi durumlarda eğer raptiye üzerinde az bile olsa pas bulunduruyor ise kesinlikle tetanoz aşısı gereklidir. Çünkü tetanoz son derece tehlikeli bir rahatsızlıktır. Eğer 5 yıldan fazladır tetanoz aşısı olmadıysanız kesinlikle bu aşıyı yaptırmanız gerekmektedir.

soru

Leyla Öztürk

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Ben şubat ın 8 inde binanın merdiveninden düştüm alnımı ve gözümü çok şiddeti merdivene ve merdivenin ara yerine vurdum gözüm anında şişti alnımda öyle acile gittik tomografi çektiler kötü bir durum yoktu benim gözüm ün şişliğihala gitmedi ağrımda var ama benim yeni aklıma geldi bana tetanoz aşısı yapmadılar acaba öyle bir riskim varmı ne yapmalıyım .

Cevap yaz
cevap

Ennur

04 Eylül 2018 Salı

Çarptığınız yer Demir Çelik miy di? Paslı bir zemin miydi? Ya da buna benzer cisimler düştüğünüz yerde mevcutsa yaptırmanız önemlidir es geçilmemelidir

soru

Su

14 Nisan 2024 Pazar

Tetenoz asisi olmam gerekiyormus 8.sinif ogrencisi oldugum icin 1.donemin bitmesine 3 gun kaldi sizce ne zaman vurulurum ve aciyo mu??

Cevap yaz
cevap

Akkor

08 Eylül 2018 Cumartesi

Geciktirmeden tetanoz aşını yaptırmanız sağlığınız için iyi olacaktır. Tetanoz aşısı koldan enjekte edilerek yapılır ve bir kaç gün kas ağrısına neden olur. Korkacak birşey yoktur. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Td Aşısı Kullanım Amacı

Td Aşısı Kullanım Amacı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Tetanoz Aşısı Sonrası Neler Yapılır?

Tetanoz Aşısı Sonrası Neler Yapılır?

Tetanoz Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır?

Tetanoz Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır?

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşı Takvimi

Güncel

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Güncel

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?