8 Sınıf Tetanoz Aşısı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

8 sınıf tetanos aşısı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan aşılama sisteminde tetanos aşısı da yer alır. Çocukların toplumda daha sağlıklı açıdan bir arada bulunmaları bakımından bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Okul ortamları çocukların hastalıklarının birbirine geçmesi bakımından en yüksek olan mekanlardan biridir. Bu sebepten okullarda bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için gerekli uygulamaların yapılması gerekir Bunun için Aşılama yöntemleri kullanılarak çocukların bu hastalıklara karşı korunması sağlanır. Okul çağında çocukta bulunan hastalığının diğer çocuklara da ulaşabilmesi oldukça yüksektir. Kitlesel aşılama yapılması ile çocuklarda oluşabilecek riskin azaltılması sağlanır. Toplu aşılama yapıldığı zaman çocuklar arasında korku ve heyecan bulunduğu için aşılama öncesinde çocukların etkilenmemesi için gerekli açıklamaların yapılması gerekir. Çocukların ve ailelerin bilgilendirilmesinin ardından bu işlem uygulanır.

8 sınıfta tetanos aşısı

Hemen hemen çocukların neredeyse ergenlik dönemine yaklaşıldığında okullarda yapılan uygulama arasında tetanos aşısı yer alır. Okul çağında yapılması gereken bu aşının daha önceki aşıların pekiştirilmesi niteliğinde önem taşıdığı bilinmektedir. Okul ortamında çocuğunu aşı yaptırmak istemeyen ailelerin mutlaka uygulanan bu aşıyı kendi doktorları tarafından uygulatması son derece önemlidir. Bu sebeple çocuğun okulda aşı vurulmasını istemediğini okul yönetimine bildirmesi önemlidir. Kasım ayı içerisinde uygulanan bu yöntem ulusal aşı programı içerisinde bütün sekizinci sınıflara uygulanır. Aşı ile çocukların önlenebilen bulaşıcı hastalıklardan etkilenmesinin en aza indirilmesi amacıyla gerçekleştirildiği ailelere iletilir. Bu hastalık meydana geldiğinde hastalıktan dolayı oluşan sakatlık ve ölüm gibi durumlar gerçekleşmesi sebebiyle bunların önüne geçilmek için tetanos aşısı uygulanır. Tetanos aşısı çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için olumsuz hastalıkların kötü sonuçlarını önlemek için uygulanmaktadır. Bebeklerin doğduğu andan itibaren aşılama periyodunun gerçekleştirilmesi ile okul çağında da gerekli uygulamaların yapılması gerekir. Çocukta görülen yüksek ateş, üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal gibi hafif hastalıklar bu aşının yapılmasına engel değildir. Bu sebeple böyle problem yaşayan çocuklara da tetanos aşısı uygulaması yapılabilir. Astım ve Antibiyotik kullanımı bulunan çocuklarında herhangi bir başka alerjiye karşı duyarlılığı bulunmuyorsa tetanos aşı vurulmasında sakınca görülmez.

8 sınıfta tetanos aşısı yapılmadığı durumlar

Çocuğun okulda aşı olmamasına dair velilerin okul yönetimini bilgilendirilmesi gerekir. Bu durumlarda daha önceden anafilaktik reaksiyon yani çocuğun aşırı alerji problemi, tansiyon düşmesi, nefes darlığı gibi alerjik hastalıkların gelişmesi durumunda çocuğa tetanos aşısı uygulamasının yapılmaması önemlidir. Bağışıklık sisteminin oldukça zayıf olduğu bazı hastalıklarda tetanos aşısının uygulanmaması gerekir. Özellikler AIDS, lösemi, kanser gibi hastalıklarda çocuğa tetanos uygulanmaması; bu tedavi esnasında doktorun yapması gereken yöntemler içerisinde yer alır. Ayrıca çocukta bulunan yüksek dozda kortizon, kemoterapi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçların kullanılması esnasında tetanos aşısının uygulanmaması gerekir. Bu gibi durumlarda velilerin okul yönetimini bilgilendirmesi ve çocuğun aşı olmamasına dair gerekli imzayı atması gerekir.

8 Sınıf Tetanoz Aşısı Yorumları

soru

Nevin

05 Nisan 2024 Cuma

Biz ne zaman olacağız Tetenoz aşısını ?? Gaziantep Şahinbey Mehmet küçük parmak Imam Hatip Ortaokulu

Cevap yaz
cevap

Selime

02 Eylül 2018 Pazar

İyi akşamlar tetenoz aşısı insan için önemli bir aşıdır okullarda 1. ve 5. sınıflarda yapılmaktadır aile hekiminize giderseniz her insanın ömürde bir defa yaptırması gereken 5 li aşı yapacaktır.

cevap

Talya

31 Ağustos 2018 Cuma

Tetanoz aşı, 5 ile 10 sene arasın da vücut da kalır. Size ilkokul 5. sınıf da vurulmuş olması lazım ama bazı durumlar da sağlık bakanlığı izniyle 8. sınıfda da vurulabiliyor. İstersen kendi aile hekimine giderek özgeçmişine baktırıp tetanoz aşısı yapılmış mı yapılmamış mı diye baktırabilirsin. ona göre aşını gidip yaptırısın.

soru

MAL

28 Mayıs 2024 Salı

ARKADAŞ BEN AŞI OLMAYI İSTİYOM MİLLET İSE İSTEMİYO BENDE Mİ SORUN VAR ANLAMADIM

Cevap yaz
cevap

Kaygun

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba, aşılarınızı aksatmamanız sağlığınız için önemlidir. Aşılarınızın hepsini vaktinde olmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Altın Ay

30 Ağustos 2018 Perşembe

Tetanoz aşısı vurulmak çok önemlidir. Hiç olmadık yerde paslı bir cisim sizi yaralarsa ve ona kana bulaşırsa çok kötü sonuçlara yol açabilir. Ölüme bile yol açabilir. O yüzden tetanoz aşısı önemlidir. Her insan doğdundan sonra ve okul çağında bu aşıları olur. Tetanoz aşı vücut da 5 ile 10 arasında kalmaktadır.

soru

gizli

11 Mayıs 2024 Cumartesi

ya ilk vurulduğunda acımadı ama sonradan kolum şişti ve morardı sebebini bilen var mı?

Cevap yaz
cevap

Deniz Cenk

09 Eylül 2018 Pazar

Merhaba öncelikle geçmiş olsun ilk vurulduğunuzda acır ağrı yapar sonradan hafiften şişer morarmanın sebebi aşıyı olduktan sonra olduğunuz yerin üstüne baskı gerçekleşmiş olabilir yada doktor yanlış noktoya vurmuş olabilir bu konu hakkın da kesin bir cevaba ulaşmak için başka bir doktora görünmenizde fayda aynı doktora gitmeyin kendisini koruyacaktır emin olun

cevap

Kutuner

24 Ağustos 2018 Cuma

Tetanoz aşısında en yaygın belirtilet kolda yanma hissi ve şişliktir. Ancak morarmlar nadir olarak görülür. Aşı yapılırken acı hissedilmez ama aşının içeriğindeki bileşenler vücuda yayılmaya başlayınca acı hissedilir. Ancak morarma ile ilgili aile hekiminizle görüşmenizde fayda vardır. Şişlik ve morarma için uygun bir krem önerecektir.

soru

Ayşe Nur

17 Nisan 2024 Çarşamba

Yani benim anladığım kadarıyla biz tetanoz aşısını kasımda mı vurulacaz 😥😥

Cevap yaz
cevap

Anife

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba, tetanoz aşısın herhangi bir ayda vurulması gerekir diye bir durum söz konusu değildir. Demir, paslanmış herhangi bir metal ile temas etmeden önce de vurulabilen tetanoz aşısı herhangi bir yaşanması muhtemel vakaya göre tedbir için uygulanan bir aşıdır. Okullar da ise halk sağlığı müdürlüğü programlaması ile bu aşı yapılmaktadır.

soru

sude

24 Mayıs 2024 Cuma

cuma günü aşı olduk hiç bir ağrı hissetmedim ama akşam ağrımaya başladı kolumu zor hareket ettirebiliyorum

Cevap yaz
cevap

Sahba

06 Eylül 2018 Perşembe

Aşı esnasın da iğne damar yoluna girişinde kendini sıkıp, kastığınız için ağrı ve sızı yapması normal olabilir. Bazı iğnelerin ise etkisi daha sonra ortaya da çıkabiliyor. Normal görüyor şimdilik ağrınız devam eder veya şiddetlenir ise bir doktora görünmenizde tavsiye var. Sağlıcakla kalın&127800;

soru

R harfini söyleyemeyen Mehmet.

17 Nisan 2024 Çarşamba

ben aşıdan kokuyom ama osmanlavın gözüne gimek için okulda vuvulcam yoksa vuvulmam bile kokuyom çünkü.

Cevap yaz
cevap

Armağan

31 Ağustos 2018 Cuma

Tetanoz aşısı, önemli bir aşıdır. Korkulacak bir şey yok asıl vurulmassan kork. İğnelerden ve aşılardan korkmak küçüklükten gelen bir şeydir. Bir çok insan iğneden korkar ama vurulmassan da bir çok hastalığa gebe kalabilirsin. Sadece tetanoz aşısı değil hayatın için önemli olan bütün aşıları ol. İlerde daha büyük hastalıklarla uğraşmaman için.

soru

BETÜL

19 Nisan 2024 Cuma

Ne zaman aşı olcaz acaba

Cevap yaz
cevap

İlke

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Betül Hanım, okullarda 5. sınıf ve 8. sınıf öğrencileri bu aşıdan ücretsiz yararlanmaktadır. Ancak bunun için devletimizin belirlemiş olduğu aşı gününü beklemeniz gerekmektedir. Aşı günü geldiğinde okul için görevlendirilmiş sağlık görevlileri, aşı işlemini gerçekleştirecek ve yarın gün bile olsa istirahat izni vereceklerdir.

soru

Teogirl

07 Nisan 2024 Pazar

Tatil olunucak mi asi vurulduktan sonra acaba?

Cevap yaz
cevap

Mazyar

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, tetanoz alışı il sağlık müsüelüğüctarafından okullar için rutin bir şekilde plananan bir aşıdır. Genellikle okul yönetiminin insiyatifinde olup öğrenciler aşı olduktan sonra evlerine gönderiliş dinlenip ertesi gün dinç bir şekilde geri dönmeleri için, ertesi gün tatili söz konusu değildir. Geçmiş olsun.

soru

İsmail

24 Mayıs 2024 Cuma

Abi aşının girdiği yer sivilce gibi şişti neyapcam kolumu havaya kaldiramiyorum ağrıdan

Cevap yaz
cevap

Örgen

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba, tetanoz aşısı Demirin hava ile tepkimeye girerek üzerinde pas oluşması ve bu demirin insan kanı ile temas etmesine karşı alınan tedbirdir. Aşı koldan enjeksiyon olarak yapılır be vücuda ağır bir şekilde yayılır ve 10 yıla kadar etkilidir. Kolda ağrıma meydana gelir. İğneyi yapan kişi tarafından yanlış uygulamadan apse yapabilir.

soru

Gizli

06 Nisan 2024 Cumartesi

Çok ağrı yapar dediler ama hiç ağrımadı sadece iğne olduktan bir saat falan ağrıdı sonra geçti ve hiç acıtmadı

Cevap yaz
cevap

Ömer Memiş

03 Eylül 2018 Pazartesi

Tetanoz aşısı sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Uzmanlar bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmak için tetanoz aşısı yapılmasını tavsiye etmektedir. Toplum nezdinde bu aşı sonrası ağrı ve morarma olduğunu dile getirmektedir. Ancak sanılanın aksine bu aşı ağrı oluşturmamaktadır.

soru

Yagmur

30 Mayıs 2024 Perşembe

Ya cok korliyorum cok agritoyo diyolat n zaman aoacaklar bize

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Geçmiş olsun, ağrılarınızı hafifletmek için bir doktora başvurmanız önemlidir. En kısa sürede tıbbi yardım almanızı öneririm.

soru

Ben isimsizim

08 Nisan 2024 Pazartesi

Aşı olurken bişey yok bugün oldum aşıyı gün geçtikçe daha fazla olur diyorlar

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Aşının yaygınlaşması toplum sağlığı için çok önemli, senin de aşı olmana sevindim. Umarım herkes en kısa zamanda aşısını olur ve bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatırız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır?

Tetanoz Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır?

Gebelikte Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

Tetanoz Aşısı Süresi Tetanoz Hastalığı

Tetanoz Aşısı Süresi Tetanoz Hastalığı

Güncel

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Td Aşısı Kullanım Amacı

Td Aşısı Kullanım Amacı

Güncel

Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşı Takvimi

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Tetanoz Aşısı Ateş Yapar mı?

Tetanoz Aşısı Ateş Yapar mı?

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı