Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Tetanos aşısı nasıl vurulur, Tetanos aşısı, ülkemizde genel olarak sağlık bakanlığı tarafından yaptırılması zorunlu olan aşı türündendir. Tetanos aşısı, içeriği bakımından ele alınırsa içeriğinde ölü durumda olan mikropları barındırmaktadır. Yani tetanos aşısı yaptırarak, vücudun ileriki zamanlarda tetanos hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklara karşı vücudun bağışıklık bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hiçbir zararı olmayan bu ölü olan mikroplara karşı vücut çok daha önceden tanıdığından ileri dönemlerde böyle bir hastalıkla karşılaştığı zaman vücut kendini koruyabilecektir. Fakat tetanos aşısı vurulma yeri ve şekli olarak diğer aşı türlerinden farklıdır. Belirtmek gerekirse her aşı türünün şaklama şartları, kargolanması vs. Tüm işlemleri farklıdır. Bundan dolayı, tetanos aşısının da içeriği bakımından vurulma bölgesi ise sol ya da sağ omuzlardan yapılmaktadır. Omuzlarda mevcut olan kas sisteminden kaynaklı olarak başka bölgelere yapılması uygun görülmemiştir. Delta kası olarak ifade edilen, omuzda bulunan bu kas yapısından dolayı, enjekte edilen ölü mikropların direkt olarak vücuda dağılması ve bağışıklık sisteminin bu mikropları daha iyi tanıması bakımından omuzlarda yapılması kararlaştırılmıştır. Tetanos aşısı bir kereye mahsus vurulan bir aşı değildir. Ortalama 10 yıla kadar fayda sağlamaktadır tetanos aşısı, her yaş grubu için farklı zaman dilimlerinde yapılmaktadır.

Bebekler tetanos aşısı nasıl vurulur, bebeklerde tetanos aşısı üç doz olarak verilir. Yani bebeklerde ilk 2. Ayında ardında 3. Ayında ve son olarak 4. Ayında son dozu vurularak sonlandırılır. Çok ağrıtmasına rağmen bebeklerde yine omuzlardan aşı vurulmaktadır.

Çocuklarda tetanos aşısı nasıl vurulur, bebeklik dönemi aşıları tamamlandıktan sonra ilk olarak 16. Aylık iken vurulduktan sonra diğer aşısını 7. Yaşını doldurmasıyla birlikte vurulmaktadır. Çocukluk döneminde vurulan son aşısını ise 14 yaşında vurularak tetanos aşısı vurulma serüveni son bulmaktadır.

Yetişkinlerde tetanos aşısı nasıl vurulur, yetişkin bireylerde tetanos aşısı genel olarak en son vurulan çocukluk dönemi aşısından sonra periyodik bir şekilde 5 ile 10 yılda bir tekrarlanarak vurulmaktadır.

Hamilelerde tetanos aşısı nasıl vurulur, hamilelerde tetanos aşısı iki doz olmak üzere iki defa vurulmaktadır. İdeal süreleri aşıyı vuran sağlık kuruluşu kişiye özel belirleyecektir.

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?