Tetanoz Aşısı Sonrası Neler Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tetanoz Aşısı Sonrası Neler Yapılır?

Tetanos aşısı sonrası, vücutta bazı tepkimeler doğabilmektedir. Tetanos aşısı, paslı metal cisimlerin vücuda girmesi ile görülebilecek, ölümcül olabilecek bir hastalıktır. Tetanosa sebep olan bakterinin adı colostridiumdur. Hastalık ilk belirtilerini çana kilitlenmesi, yutma zorluğu gibi durumlarla verir. Halk arasında, difteri, boğmaca gibi isimlerle de anılmaktadır. Bu hastalıktan korunmak için, tetanos aşısı yapılmaktadır.

Tetanos aşısı sonrası kişinin bünyesine göre bazı yan etkiler oluşabilmektedir. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir.
  • Sindirim problemleri
  • Bağışıklık tepkisi
  • Alerjik reaksiyon
  • Aşı yapılan bölgede şişlik ve kızarıklık
  • Aşı yapılan bölgede ağrı
  • Halsizlik ve hafif kas ağrıları gibi yan etkiler oluşabildiği gözlemlenmiştir.
Tetanos Aşısı Sonrası Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı?

Tetanos aşısı, gebeliklerde herhangi bir riske girmemek için mutlaka uygulanan bir aşıdır. Bu aşı hem anneyi hem de bebeği korumak ana amaçtır. Ayrıca yeni doğan bebeklere de belirli aralıklarla tetanos aşısı yapılmaktadır. Çocuklara belirli yaş gruplarına okulda tetanos aşısı yapılmaktadır. Yine, aşı olmamış ya da yapılan aşının üzerinden 5- 10 yıl geçmiş yetişkinlerin de yakın bir sağlık kuruluşuna giderek, aşı vurulmaları gerekmektedir zira, tetanos aşısı bir kere vurulduktan sonra ömür boyu koruyuculuğu devam eden bir aşı değildir. Öte yandan, vücudunun herhangi bir yerine paslı metal batan kişi, en kısa sürede sağlık kuruluşuna baş vurmalı ve doktor nezaretinde, gerekli tedavi uygulamaları yapılmalıdır. Bu ihmale gelmeyecek kadar önemli bir meseledir. Elini, evde et doğrarken kesen bir bayanın, tetanos hastalığı sebebiyle öldüğü, Yeditepe Üniversite'si hastanesi tarafından bildirilmiştir.

Tetanos aşısı sonrası evde dinlenmeli, ilk gün banyo yapmamalı, alkol tüketiminden bilhassa kaçınılmalıdır. Yine tetanos aşısı sonrası, kolda ağrı ve şişlik oluşabileceğinden, aşı yapılan kolun fazla zorlanmaması önerilir. Uzmanların belirttiğine göre bu acı ve ağrıyı gidermek için hafif dozda ağrı kesici alınabilir. Bütün aşılarda olduğu gibi tetanos aşısında da vücuda zayıflatılmış mikroplar gönderilmektedir. Bu sebeple vücut bir miktar güçsüz düşebilmektedir. Zira alışkın olmadığı bir mikrop ile mücadele halindedir. Bu nedenle, vücuda kuvvet kazandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için beslenmeye dikkat edilmeli ve mümkünse C vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir.

Tetanos aşısı sonrası kolda bir iz kalmamaktadır. Ayrıca kolda şişkinlik oluşması durumunda hafif soğuk bir uygulama yararlı olabilmektedir.

Tetanoz Aşısı Sonrası Yorumları

soru

Anonm

30 Nisan 2024 Salı

Tetenoz olduktan akşamı duş aldım herhangi bir şey olur mu (bilmiyordum alınmaması gerektiğini)

Cevap yaz
cevap

Muradiye

31 Ağustos 2018 Cuma

Merhabalar, tetanoz aşısı koldan yavaş bir şekilde enjekte edilerek yapılan r aşıdır. Aşıdan sonra duş almanızı engelleyecek birşey normal şartlarda yoktur. Tetanoz alışı güçlü bir aşı olup koldan yavaşça enjekte edilen bir aşı olduğundan kolunuzda ağrı sızı fazla olabilir ve bu sizin duş almanıza mani olabilir. Geçmiş olsun.

cevap

Altıntaç

28 Ağustos 2018 Salı

Pek fazla bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama içinizin rahat olmasını istiyorsanız bir doktora görünmelisiniz. Tetenoz olduğunuz bölgeyi dış darbelerden mutlaka korumalısınız. Yoksa ağrını artar ve şişkinlikler çıkar.

soru

emre taşçı

22 Nisan 2024 Pazartesi

2 gün önce vuruldum tetenoz. öğlen vuruldum aksam spora gittim ve kolum iki gündür ağrıyor ve baya şişti. bu şişlik sporda ordaki kasları fazla zorlamamdan dolayı mıdır?

Cevap yaz
cevap

Berİnay

20 Eylül 2018 Perşembe

Emre bey, tetanoz aşısı koldan kasa enjekte edilerek yapılan bir aşıdır ve yapıldıktan sonra 12 saat ile 1 hafta kadar sürebilen kas ağeılarına sebep olmaktadır. Si alışan sonra spor salonuna giderek kaslarınızı daha da zorlayınca ağrınız artıp, kolunuzda şişme meydana gelmesi gayet normaldir. Dinlenmeniz gerekir, Ağrı kesici de kullanabilirsiniz.

cevap

Ünsever

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhabalar sevgili emre tetenoz aşısı ve diğer aşılarda vücudun reaksiyonu olarak ateşlenme kolda şişmeler ve ağrı olabilir. Sen de kendini biraz zorlayınca doğal olarak ağrı meydana gelmiş olabilir. Çok geçmiş olsun.

soru

Seyma

23 Mayıs 2024 Perşembe

Tetanoz asisi yapıldı 11. Gün ve hala sis kaslarda agri var ne yapabilirim&128553;

Cevap yaz
cevap

Kavuşum

04 Eylül 2018 Salı

Merhabalar Şeyma hanım, tetanoz aşısı Demir’in oksitlenmesi ve oksitli Demirin insan kanına temasına karşı alınan tedbir aşısıdır. Tetanoz alışı koldan enjekte edilir ve kişiden kişiye değişiklik gösteren kas ağrılarına sebep olabilir. Fakat sizin ki gibi 11 gün sürmesi normal değildir. Doktorunuza muayene olmanızda ve şikayetlerinizi anlatmanız faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

cevap

Tuti

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba Şeyma hanım aşı yapılırken bazı kişilerde iyleşme gecikmeli olabiliyor sabunlu su ile hafifçe ovalama yapın eğer yine geçmez ise doktora gidip sorabilirsiniz size en iyi şekilde yardımcı olacaktır iyi akşamlar.

soru

Hande

26 Nisan 2024 Cuma

Bende vurulduktan sonra hiç agrimadi ama evde akşam çok fena ağrılar girdi ve kolumu hiç kimildatamiyorum bunun nedenini bulamıyorum yardımcı olur musunuz

Cevap yaz
cevap

Sümeyra

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba Hande hamım, tetanoz aşısı Demir’in oksijenle tepkimeye girmesi ile oluşan pasın insan kanı ile teması halinde oluşabilecek enfeksiyona karşı alınan bir önlemdir. Koldan enjekte edilerek yapılan bu aşı yavaş yavaş yayılarak dağıldığı içi en fazla aşı yapılan kolda ağrı oluşur. 2,3 gün kadar sürebilir. Geçmiş olsun.

cevap

Ziyad

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Tetenoz aşısı sonrası kolda ağrı, mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik gibi bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bunun sebebi tetenoz aşısı vücuda giren bakterileri temizlerken kişi de rahatsızlık olarak dış etki yapmasıdır. Bu aşıyı yaptıktan sonra en az bir gün istiharat edilmesi gereklidir. Ancak uzun süreli olursa bu durum doktora gidilmelidir

soru

pelda

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Tetanos aşısı sonra ne yemeli ve ne yapmalıyım.

Cevap yaz
cevap

Ogün

19 Eylül 2018 Çarşamba

Tetanoz aşısı sonrasi ilk gün banyo yapmamalısınız, aşı olduğunuz kolunuzu fazla zorlamamali ve bağışıklık sisteminizi destekleyici besinler tüketerek dinlenmelisiniz.

cevap

Düden

06 Eylül 2018 Perşembe

Öncelikle bu aşının ömür boyu devamlılığının olmadığını bilmelisiniz. Bu yüzden 5 ile 10 yıl gibi bir süreden sonra tekrardan yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca alerjik etkenlere ve bakteriyel oluşumuna karşı mutlaka sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Bu aşıyı yaptırdıktan sonra mutlaka C vitamini içeren besinler tüketmeniz gerekmektedir. Geçmiş olsun Pelda Hanım.

soru

Melis

28 Nisan 2024 Pazar

Kadın bana iğneyi vururken dediki adin ne diye sordu bu baktım iğneyi sokmuss şuan çok ağrıyor kaldıramıyorum hareket etdiremiom

Cevap yaz
cevap

Köken

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhabalar, iğne yapılırken kendinizi sıktığınızdan dolayı kaslarınız katılaşır ve enjeksiyon hem kası deler geçer hemde vücudun enjekte edilen kısmında yavaş yayılacağı için ağrı sızı yapar. 2,3 gün ağrınızın geçmesi sürer. Geçmiş olsun.

cevap

Tanaltay

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba melis hanim endişe edilecek bir durum yok igne yapildigi sıra da kendisi çok sıkmis olabilirsiniz. Boyle durumlara 2 3 gun agri sikayteniz olabilir. Gecmis olsun saglikli gunler silerim

soru

.

19 Nisan 2024 Cuma

5 gün önce aşı oldum. İlk yapıldığı an ağrı hissetmedim ama akşam ve sonraki günler ağrı arttı ve aşının olduğu yer şişti hala devam ediiyor ağrı ve şişlikf😞

Cevap yaz
cevap

Numan

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, tetanoz aşısının en büyük özelliklerinden bir tanesi direk kas içerisine yapılmasıdır. Bu aşı içerisindeki etken maddeler vücuda yayıldığı zaman bölgede yanmalara neden olarak etkilenmenize neden olacaktır. Bir süre su vurmamaya dikkat edin. Zaten birkaç gün içerisinde bu belirtilerin tümü kaybolacak ve sadece küçük bir iz kalacaktır.

cevap

Bediha

03 Eylül 2018 Pazartesi

Aşı olmak faydalıdır. İnsanların bir çok mikroplardan korunması için belli yaş aralıklarında vurulması lazımdır. Aşı vurulduktan sonra aşı vurulan yerde morluk şişlik kızarıklık olur. Aşı olan kişi aynı gün ateşlenme olabilir. Ağrı ve ateş düşürücü ilaçlar kullanması lazım bu tür durumlar da. Aşı olduktan sonra morluk ve şişliğe krem sürebilirsiniz.

soru

Bahar Vatansever

31 Mayıs 2024 Cuma

Iki gün önce bu aşıyı oldum.24 saat ten sonra tarifsiz bir ağrı hissetmeye başladım.kolumu kullanamiyorumaglamaktan bitap dustum.Olmaz olsaydım.

Cevap yaz
cevap

Uz

01 Eylül 2018 Cumartesi

Bazı aşılar sonrasında ağrı olur eğer kızarıklık fazla ise apse yapmış olabilir pamuğa biraz kolanya döküp aşı yerinize hafif bastırırsanız iyi gelecektir.

soru

ALİ

26 Nisan 2024 Cuma

8 gün önce vuruldum vurulan yer Halen şiş normal mi bu

Cevap yaz
cevap

Yiğitcan

24 Ağustos 2018 Cuma

Geçmiş olsun Ali Bey. Tetanoz aşısı vurulduktan sonra vurulan bölgede kızarıklık ve şişlik görülebilir. Ancak 8 gün biraz uzun bir süre gibi. Alerjik bir reaksiyon olabilir. İçinizi rahatlatmak için kısa zamanda bir hekime başvurmanızı öneririm.

soru

Yxyxyx

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Bizde dun asi olduk olurken canik acimadi.bi bes dk falan sonra basim donmeye ve midem bulanmaya basaladi.Nefes almakta gucluk cektim bir sure sonra istemsiz olarak sesli ve hızlı nefes almaya basladim hocalar falan geldi.once kollarim sonra goz altlarim daha sonrada bacaklarim olmak uzere her yerim uyustu vee ellerim kasildi.bileklerimi ve parmaklarimi oynatamadim.biraz uzandim ve derin derin nefes aldim.bir sure sonra kendime geldim.bugun oyle bir uyusuklanma yok ama o bolge sert dokundugumda canik aciyor.

Cevap yaz
cevap

Übabe

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Tetanoz ve bir çok aşı vücuda mikrop verdikleri için zor aşılardır. Hasta aşıyı olduktan sonra vücut böyle reaksiyonlar gösterir. Ama siz biraz panik yapmışsınız yada aşıdan korkmuşsunuz. Aşı vurulduktan sonra da zaten biraz vuran hemşire sizi gözlemler alerjik bir şey yaptımı diye. aşıdan sonra da ödem olabilir oda ileride geçer.

soru

Ramazan

10 Nisan 2024 Çarşamba

Vurulduktan 1 saat sonra motora bindim sadece elim usudu bisey olurmu sınıftakiler etkisi gitmiştir falan diyor hiç morluk agri sizi yok

Cevap yaz
cevap

Ayca

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, tetanoz aşısı koldan enjekte edilerek yapılan bir aşıdır. Koldan yavaşça yayılan bu aşı kişiye göre değişkenlik gösteren kol ağrısına neden olur. Ağrınızın olmaması herhangi birşeye belirti değildir. Geçmiş olsun.

soru

Sıla

26 Mayıs 2024 Pazar

Ya biz daha olmadık olsak diye bekliyorum

Cevap yaz
cevap

Özcan

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Tenatoz aşısı bebek iken birde okul çağında yapılır. 5 ile 10 sene vücut da kalarak size tenatozdan korur. En önemli aşılardan biridir. Eğer çalıştığınız sektör demir ve türevi işler üzerineyse muhakak olmanız lazım bu aşı. Kimse ben tenatoz olmam demesin yolda yürürken ayağınıza çivi bile batsa ciddi rahatsızlığa yol açar.

soru

Ayça

28 Mayıs 2024 Salı

Aşı olalı 36 saat geçti başka birşey için gitmiştim acil hemen aşıyı da yaptı ve unutmuşum aşı olduğunu az önce ortopediden randevu aldım sonra aklıma geldi aşı yaptıkları böyle bir ağrı yok... kolumu kaldıramıyorum

Cevap yaz
cevap

Yumlu

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba Ayça Hanım, ağrı durumu aşırı fazla değil ise bu durumun normal olduğunu söyleyebiliriz. Tetanoz aşısı kaslara yapılan bir aşıdır ve yakıcı bir aşıdır. Bu nedenle ciddi anlamda ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar bazen bir haftaya kadar uzayabilmektedir. Yine de aşırı bir ağrı var ise doktor ile görüşebilirsiniz.

soru

Emir

16 Mayıs 2024 Perşembe

Ulaan 2 gundur aglamamak icin kendimi tutuyom suan gece saat 5 agrısından duramıyom ne zaman geceler bu ağri Bilen solesin

Cevap yaz
cevap

Öznur

28 Ağustos 2018 Salı

Merhabalar, tetanoz aşısı koldan enjekte edilerek yapılan ve vücuda yavaş yavaş yayılan bir aşı türüdür. Kişiy göre değişen halsizlik, hafif yada şiddetli kas ağrıları meydana gelebilir. Bu ağrılar için şiddeti sizi çok rahatsız ediyor ise kas gevşetici, Ağrı kesici ilaç kullanmanız sizin ağrılarınızı rahatlatacaktır. Geçmiş olsun.

soru

Tuba

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Ne Bicim igne Beni Cok halsiz dusuruyor uykumu getiriyor her yerim agriyor

Cevap yaz
cevap

Aslıhan

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhabalar tuba hanım, tetanoz aşısı enjekte edilen kolda en gazla ağrıyı gösterir ve bununla beraber halsizlik meydana gelebilir. Bucağı on yılda bir olduğunu düşünürseniz önemli değil ertesi güne hiçbirşey kalmayacaktır. Geçmiş olsun.

soru

fehime

24 Mayıs 2024 Cuma

Halsizlik ve koltuk altlarinda agri var.terleme ve istahsizlikta beraberinde

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Geçmiş olsun, bu belirtiler birçok farklı sağlık sorununa işaret edebilir. Bir sağlık profesyoneline danışmanız iyi olur. Kendinizi ihmal etmeyin!

soru

Hacer

22 Mayıs 2024 Çarşamba

1 hafta once vuruldum 2 gundur agridan öluyorum kolum yumurta gibi sisti semsert oldu bi caresi varmi

Cevap yaz
cevap

Hicret Kahve

05 Eylül 2018 Çarşamba

Tetanoz aşısı sonrası bölgesel olarak ağrı oluştuğu görülmüştür. Ancak sertleşme ve şişlik oluşumu aşının geçmesinden dolayı oluşmuş olabilir. Bir kaç gün bekleyin şayet ağrı ve şişkinlik geçmezse konuyu uzman hekime bildirin.

soru

zeynep

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Siskinligi agrisi sertligi yanmasi gecermi yaa :-( ne bu boyle ates halsizlik kusma mide bulantisi heryerim agriyo

Cevap yaz
cevap

Canses

28 Ağustos 2018 Salı

Aşı olunduktan sonra aşı uygulanan yerde kızarıklık morluk olur birde aşı olan kişide ateşlenme ağrı halsizlik olur. Aşı vurulduktan sonra eğer doktorunuz önerirse ateş düşürücü kullana bilirsiniz. Aşı olunan yere de morluk giderici kremler var onları kullana bilirsiniz. Aşı vurulduktan bir gün sonra duş yapılmalıdır. Aynı gün duş yapılmamalıdır .

soru

akdenizli

30 Mayıs 2024 Perşembe

Evet, kolumda ağrı oldu. Herhangi bir şişlik olmadı. Sağlık görevlisi banyo yapabileceğimi söylemişti. Burada yapılmaması gerektiği söyleniyor.

Cevap yaz
cevap

Şehbal

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, tetanoz alışında olduğu gibi bütün aşılardan sonra enfeksiyon kapma riskine karşı 12 saat duş alınmaması tavsiye edilir. Daha sonra ise duşunuzu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

soru

Xxxx

14 Nisan 2024 Pazar

Okulda yapıldı ilk yapıldığında hiç acimadi ama sonra sizladi bana yardımcı olun lütfen

Cevap yaz
cevap

Cahiz

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, tetanoz aşısı demirin hava ile teması sonrasında paslanması ve bu pasın insan kanına temas etmesine karşı yapılan bir aşıdır. Tetanoz aşısı koldan enjekte edilerek yapılır ve vücutta yavaş bir şekilde yayılır. Kişine göre değişiklik gösteren ve enjekte edilen kolda 12 saat ile 1 hafta arasına kadar ağrıya sebep olabilir.

soru

Seher

20 Nisan 2024 Cumartesi

Ben vurulurken hissetmedim bile kadına sordum sen eminmisin verdugundan dedim ondan sonra biraz ağrıdı

Cevap yaz
cevap

Berat

06 Eylül 2018 Perşembe

Bu tur asilari yapan kisinin yani hemsirenin asiyi vurmaktaki ustaligi asinin etkilerini hakikaten azaltiyor. Bende asi oldum ve hic hissetmedim. ayrica sonrasindada hussetmedim. O yuzden hemsir ve hemsirelerin deneyimli olmasi çok önemli. bu aşı hamile olan bayanlara ozellikle vuruluyor sezeryan ameliyatinda kullanilan neşter aletinden ötürü.

soru

8. sınıf

13 Nisan 2024 Cumartesi

aşı olan kolum 1 gün sonra ağrımaya başladı 2 gün sonra geçti ama kolum şişti

Cevap yaz
cevap

Sabahaddin

12 Eylül 2018 Çarşamba

Sevgili kardeşim geçmiş olsun aşı vurulduğu zaman vücudun ateşlenmesi, kolun şişmesi normaldir. Genellikle ağrı kesici ateş düşürücü kullandığın zaman geçiyor. Fakat şişliği biraz daha uzun sürebilir.

soru

ELİF

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bende bi kac gün önce tetenoz vurundum cok ağrıyor hemşire vurunduktan sonra agrir kizarir siser dedi ve banyo yu istedigin zaman yaparsn dedi

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba, tetenoz aşısından sonra ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi yan etkiler normaldir. Hemşirenin dediği gibi istedigin zaman banyo yapabilirsin ancak ağrıyı hafifletmek için aşı bölgesine soğuk kompres uygulayabilirsin. Ağrı çok rahatsız ederse bir ağrı kesici kullanmayı düşünebilirsin. Geçmiş olsun!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşı Takvimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetanoz Aşısı Ateş Yapar mı?

Tetanoz Aşısı Ateş Yapar mı?

Tetanoz Aşısı Sonrası Neler Yapılır?

Tetanoz Aşısı Sonrası Neler Yapılır?

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

8 Sınıf Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Tetanoz Profilaksisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Profilaksisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Tetanoz Aşısı Süresi Tetanoz Hastalığı

Tetanoz Aşısı Süresi Tetanoz Hastalığı

Güncel

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Güncel

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Bebeklerde Tetanoz Aşısı