Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanos Aşısı Kaç Yıl Korur, Tetanos toprakta bulunan bir bakterinin ve vücuda paslı bir metalin batması ile oluşan tehlikeli bir hastalıktır. Tetanos halk arasın da paslı bir şeyin batması olarak bilinir. Ama aslında topraktan gelen bir hastalıktır. İnsandan insana bulaşmaz. Tetanos vücutta ağrılı kasılmalara neden olur. Çenenin kitlenmesine neden olur, ağzın açılmasını ve yutmayı engelleyebilir. Tetanosdan korunmak için her hastalıkta olduğu gibi kendimize dikkat etmeliyiz ve aşılarımızı zamanında yaptırmalıyız. Vücudun yaralanmalardan sonra aşı yaptıracaklar ise en son aşı tarihini bilmesi gerekir. Eğer süresi dolmamış ise sürenin dolması beklenmez. Hastalık riskine karşı aşı yapılır.

Tetanos aşısı 5 ya da 10 yıl için de yapılır. Aşı 5 yıla kadar koruyuculuğu çok yüksek iken 5 yıl dolduktan sonra geçen her gün aşının etkisi azalır. Mümkün oldukça her 5 yıl da bir erişkinler ve çocuklar da yapılması gerekir. Tetanos küçük bir ihmalkarlığı bile kaldırmayacak bir hastalıktır. Ne yazık ki toplumdaki büyük vurdum duymazlıktan biri yaralanmalar konusundadır. Çok basit ve ucuz olan bu aşı hayat kurtarır. Aksi taktir de çok ağrılı ve ölüme sebebiyet verebilen bir sürecin önlenmesi ciddi derecede zorlaşmaktadır. Tetanos aşısı dolmuş kişilerin mutlaka aşıyı tekrar yaptırması gerekir.

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur Yorumları

soru

ozcan

30 Nisan 2024 Salı

4yil once tetenoz asisi yaptirdim ama 3doz yaptirmistim kopek isirmisti doktor digerlerinin yapilmasina gerek yok demisti bugun ayagima makas girdi tetenoz asisi yapilmasi gerekirmi lutfen cevap yazin

Cevap yaz
cevap

Devrim

02 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar özcan bay, tetanoz aşısı vücutta 5-10 yıl arasında kalan bir aşı olduğu için metal yaralanmalarında tetrardan vücuda tetanoz açısı almayangrrek yoktur. Geçmiş olsun.

cevap

Candan

31 Ağustos 2018 Cuma

Tetanoz aşısı 5 ile 10 yıl arasında vücut da kalan aşılardır. siz ilk dozu vurulmuşunuz. bu sizi korur. eğer siz doktora gidip doktor size bir şey olmaz dediyse korkmayın hekimler bu konuda daha bilinçlidir. Siz yaranıza günlük pansuman yaptırarak kana karışmasını önleyebilirsiniz. Zaten aksi bir durum olsaydı size belli ederdi.

soru

Ferda

10 Mayıs 2024 Cuma

Dun oglumun ayagina disarda oynarken civi batti oglum 6 yasinda acile goturduk asiya gerek yok dediler ama ben korkuyorum baska bir yerde aşı yaptirsam mi

Cevap yaz
cevap

Rengin

02 Eylül 2018 Pazar

Çivinin paslı olup olmadığına bakmalısınız. Aşı yapılmalı diye biliyorum bir sağlık kuruluşu hangi görüşü öne sürerek gerek yok demiş olabilir bilmiyorum ama 2. Görüş almak için başka bir sağlık kuruluşuna daha görünün derim

cevap

İnan

01 Eylül 2018 Cumartesi

Çivinin paslı olup olmaması önemli. Şayet batan çivi paslı ise mutlaka aşı yapılmalıdır.

soru

Zahide coşkun

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Yarın kızım tetenoz aşısı olacak perhiz yapması gerekiyormu


Cevap yaz
cevap

Salah

17 Eylül 2018 Pazartesi

Zahide Coşkun Hanım merhabalar iyi günler dilemek istiyorum öncelikle. Aşılar vücudun bazı zararlı mikroorganizmalara ya da hastalıklara karşı bağışıklık geliştirerek, vücutta hastalık oluşumunu engelleyici özelliğe sahip olan ve damar içerisine uygulanan ilaçlardır. Aşı vurulduğunda, vücut direnç göstererek hastalığın oluşumunu engeller. Ancak aşı vurulmadan önce herhangi bir perhiz yapılmasına gerek yoktur.

cevap

Bilgiye

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba zahide hanım kızınızın aşı olması için perhize ihtiyaç yoktur.

soru

Aslı

26 Nisan 2024 Cuma

Kızım 29 aylık. Toprakta düştü yerde Kırık bira camı elini kesti aşıya ihtiyacı var mı?

Cevap yaz
cevap

Ayhan

12 Eylül 2018 Çarşamba

Aslı hanım kırık çamın kızınızın eline batması sonrasında bölgesel kızarıklık, morarma ve şişlik durumu ortaya çıkabilir. Cam parçasının elde kalıp kalmadığını tespit etmek için röntgen çekilmesi gerekiyor. Ayrıca kızınız yaş itibariyle tetanoz aşısı yapılabilmektedir. Ciddi bir rahatsızlık durumu ortaya çıkmaması açısından konunun uzman hekime bildirilmesi gerekiyor.

cevap

Elifnaz

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba aslı hanım. Normal şartlar altında tetanoz aşısı 1 buçuk yaşından itibaren vurulan bir aşıdır. Daha sonraki dönemde ise 7 yaşında tekrarı sağlanır ve tamamlanmış olur. Eğer siz bir buçuk yaşında bu aşıyı yaptırmadıysanız bir aile hekimi veya sağlık kuruluşu vasıtası ile yaptırabilirsiniz.

soru

Ege

27 Nisan 2024 Cumartesi

Hamileyken vurulan tetanoz asisi ne kadar sure korur

Cevap yaz
cevap

Nur Ezgi

03 Eylül 2018 Pazartesi

Hamileyken vurulan aşı bebeğin sağlığını olumsuz olarak etkileyebilir. Şayet paslı bir cisimle vücudunuz temas etmişse konuyu uzman hekime bildirmeniz gerekir. Tetanoz aşısı annenin sağlığını koruma acında olabilir. Ancak bebeğin sağlık durumunu göz önüne alarak bu aşı yapılmalıdır. Ayrıca tetanoz aşısı sağlıklı bir bireyi 3-4 yıl gibi bir süre koruyabilmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Popüler İçerikler

Haber Bülteni