Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır mı?

Tetanos Aşısından Sonra banyo yapılır mı, Çoğu kişinin aklını meşgul eden bir tür kuruntulu problemdir aşı olduktan sonra banyo yapılıp yapılmadığı meselesi. Ancak baştan şunu kesinleştirelim ki böyle bir durum algısı tüm aşılar için geçerli olan bir tutum değildir. Elbette ki bazı aşıların ardında belirli bir süre banyo yapılmamaktadır. Bilhassa küçük çocuklara yapılan aşılardan sonra banyo yapılmaması konusundaki bilgi ilgili sağlık biriminden duyurulur. Onların bu ikazından anlaşılacağı gibi çocukları risk altından uzak tutan bir tutum vardır. Oysa konumuz olan tetanos aşısından sonra banyo yapılmasında hiçbir tehlike gözetilmemektedir.

Tetanos aşısı kol kasına yapılan bir tür koruyucu iğnedir. Bundan dolayı ise aşı sonrası enjeksiyon yapılan alanda 10 veya 12 saat kadar hafif ağrıma, şişme görülmektedir. Bu ağrıyı kesecek herhangi ilaç, ağrı kesici kullanmaya gerek yoktur, ama şayet istiyorsanız aspirin almanızda sakınca yoktur. Aşı sonrasında baş dönmesi vs. Belirtilerin sebebi vücudun yapılan aşıdaki zayıflatılmış mikroplara karşın direnç kazanmaya çalışıyor olmasından dolayıdır. Tamamen bu kadar bir etkisi vardır, banyoya, yemeye, içmeye engel değildir. Fakat unutulmamalıdır ki alkol almak ve sigara içmek elbette doğru değildir, sağlık umduğunuz bir etkiye sağlıksız bir tepki ile karşılık vermiş oluyorsunuz.

Daha ayrıntılı bir şekilde tasvir etmek gerekirse, Tetanos aşısı olduktan sonra gönül rahatlığı ile banyo yapılabilir. Böyle bir aşının kişinin üzerinde sudan kaynaklanacak bir tesir bırakıcı ve kısacası banyo yamasına mâni olabilecek herhangi bir tesiri veya yan etkisi bulunmamaktadır. Şayet içiniz rahat değil, sindiremediğiniz bir ön yargınız var ise içinizden gelen bu düşüncenize uyaraktan tetanos aşınızı olduktan ortalama 4 saat kadar bir süre sonunda banyonuzu yapabilirsiniz. Keyfinize kalmış olan böylesi bir tutumunuz tamamen kendinizi ilgilendiren ve şahsi olan bir durumdur. Ancak şunu da ilave etmek gerekir ise banyo yapacağınız suyun ılık olması durumunda biraz da olsa bedeninizde rahatlatıcı bir etki bırakacaktır. Anlaşıldığı gibi banyo yapılmasına bir mâni görünmemektedir.

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılırmı Yorumları

soru

Gizem

14 Nisan 2024 Pazar

Merhaba biz aşıyı dün olduk ve hala açıyor ne yapmam gerekir

Cevap yaz
cevap

Sehâb

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba tetanoz aşısı, içerisindeki maddeler nedeni ile oldukça yakıcı bir aşıdır. Etkisi çok uzun olan bu aşılar, en az 5 yılda bir yapılması gereken bir aşıdır. Direk olarak kaslara uygulanması nedeni ile iki haftaya kadar aşının ağrı etkisi devam edebilmektedir. Bu nedenle şuanda da ağrıması normal karşılanmaktadır.

cevap

Mesud

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Gizem Hanım, Tetanoz aşısı, diğer aşılara göre çok daha etkili bir aşıdır. Öyle ki içerisindeki ilaçta insan vücuduna girdiğinde yanma hissi veren güçlü bir ilaçtır. Herkesin en geç 5 yılda bir bu aşıyı olması gerekir. Aşının yakıcı olması nedeni ile ağrının devam etmesi normaldir.

soru

Tuğçe Atay

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamileyim tetnos aşısı vuruldum ne zaman duş almam gerekir

Cevap yaz
cevap

Onur Demez

05 Eylül 2018 Çarşamba

Tuğçe hanım hamilelik döneminde ilaç kullanımı bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bebek sağlığı açısından aşı sonrasında sık sık doktora başvuruda bulunun. Ancak bu aşıdan yaklaşık 24 saat sonra duş alabilirsiniz. Olumsuz bir durumla karşılaşırsanız gecikmeksizin konuyu uzman hekime bildirin.

cevap

Kebir

28 Ağustos 2018 Salı

Tetanoz aşısı olduktan bir gün sonra duş alabilirsiniz. Bunun sebebi ise bütün aşı vurulan yere su temas edip iltihaplanmasındandır. Birde aşı vücuda tam yayılma süresi vardır oda 24 saattir. Siz aşıdan hemen sonra banyo yapıp soğuk kaparsanız ateşlenme ve rahatsızlık verir. Doktorlar genellikle aşıdan 24 saat donra banyo yapmayı öneriyor.

soru

Mete

02 Haziran 2024 Pazar

Perşembe günü asi oldum ilk 3gun agrimadi şimdi ağrıyor.Neden

Cevap yaz
cevap

Gülsen

31 Ağustos 2018 Cuma

Tetanoz aşısı ve diğer aşılar bu tür komplikasyonlar göstere bilir. Aşı olduktan sonra aşı olan kolu zorlamamak lazım. Aşıdan 24 saat sonra banyo yapmalısınız. morluk şişlik kızarıklık ağrı ateş bu tür komplikasyonlar aşıdan sonra olabilir. ateş ve ağrı olursa gerekli ilaçları kullanabilirsiniz. Ödem olan yere de ödem dağıtıcı kremler sürebilirsiniz.

cevap

Lâtif

28 Ağustos 2018 Salı

Merhaba Mete Bey Tetanoz aşısında bu durum sıkça görülebilir ve hatta bu ağrı 1 haftaya kadar sürebilir. Bu durum normal kabul edilir. Eğer bu süre 1 haftayı geçerse bir hrkime başvurmanız gerekebilir.

soru

Yaprak

11 Nisan 2024 Perşembe

Benim de ikinci gün zor hareket ettiriyorum.iyi ki soldan yaptıemışım.arkadaşlar tek doz mu yapılıyor bilginiz var mı?

Cevap yaz
cevap

Aysegul

28 Haziran 2018 Perşembe

Ben bugün 1.ciyi vuruldum ağustosta yine var tetenoz

soru

Yasemin

20 Nisan 2024 Cumartesi

Merhabalar ben 8. Sınıfa gidiyorym ve dün oldum tabi olurken bütün sınıf tutsada acımadı ama bugün uyku sorunu yaşıyorum mübarek kemik gibi oldu ve banyo yapmak istiyorum ailem onay veriyor ama birde sizlerden dinlemek gerekir diye düşündüm

Cevap yaz
cevap

Şüca

10 Ağustos 2018 Cuma

Yasemin Hanım, Tetanoz aşısının en geç 5 yılda bir tekrarlanması gereken bir aşıdır aynı zamanda herkesin olması gereken aşıdır. İçerisindeki ilaçlar nedeniyle biraz ağır ve yakıcı bir aşı olsa bile çok büyük koruyuculuğu bulunmaktadır. Duş konusundaysa yukarıda belirtildiği gibi aşı vurulduktan 4 saat sonra duş almanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

soru

Gizli

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Ben tetonoz aşısı olduktan sonra kolum baya ağrıdı başım da agriyodu gittim 2.5 falan oldu kolumun ağrısı geçti banyayo girdim 2.3 su tuttum tüm vücuduma bir şey olurmu tetanozun etkisi giderimmi?

Cevap yaz
cevap

Püren

24 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, tetanoz aşısı koldan kasa enjekte edilerek yapılan bir aşıdır ve 12 saat- 1 hafta arasına kadar ağrıya neden olabilir. Genellikle iğne yapılan yerden enfeksiyon kapılma riskine karşı 12 saat duş alınmaması tavsiye edilir. Siz duşunuzu almışsınız ılık su kasılı olan kasların gevşetmiş ve rahatlatmıştır sizi geçmiş olsun.

soru

Aytül

18 Nisan 2024 Perşembe

Tetanoz aşısı olduktan sonra kendimi çok kötü hissettim

Cevap yaz
cevap

Feda

09 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar, tetananoz aşısı koldan enjekte edilen bir aşıdır. Tetanoz aşısı vücuda yavaş yavaş yayılan ve enjekte edildiği kolda güçsüzlük ve şiddetli ağrı meydana getirebilen bir aşıdır. Kendiniİ bunun için kötü hissetmeniz normaldir. İstirahat etmeniz gerekir. 2 gün içinde de bütün ağrılarınız geçer. Geçmiş olsun.

soru

comologgo

11 Nisan 2024 Perşembe

aşıyı vurduğum gün hiç ağrı yoktu kolumda ama sabah uyandığımda şiddetli bir kol ağrısı geldi ve 4 gün oldu hala aynı ağrı sürüyor

Cevap yaz
cevap

Nevir

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhabalar, tetanoz aşısı demirin oksitlenme sonrası inan kanı ile teması halinde oluşabilecek enfeksiyonu önleyici bir aşıdır. Koldan enjekte edilerek yapılan bu aşı kişiye göre değişkenlik gösteren kas ağrılarına sebep olabilip bu süreç bir haftayı bulabilmektedir. Endişe edici birşey yok geçici bir ağrıdır. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşı Takvimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır mı?

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır mı?

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Emzirirken Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Emzirirken Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Güncel

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Güncel

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?