Çocuklarda Tetanoz Aşısı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Çocuklarda tetanos aşısı, tetanos, clostridium tetani adındaki sporlu bakterinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu bakteri toprakta, insan ve hayvanların gastroinstestinal sistemlerinde bulunur. Kirli ve açık yaralar aracılığı ile insana bulaşarak tetanos hastalığına yol açmaktadır. Daha çok derin iğne, bıçak, çivi ile oluşmuş yaraları tercih eder. Ayrıca ameliyatlar, yanıkları, delinme ve çarpma tarzında yaralanmaları, diş enfeksiyonların, orta kulak iltihabını, hayvan ısırıklarını, hamileliği ve düşükleri takiben gelişir. Bakteri bulaştıktan sonra 3-21 gün içinde tetanospazmin denilen toksin salgılaması nedeniyle sinirleri felç etmektedir. Kas spazmlarına yol açarak ölümcül olabilen bir hastalık tablosuna neden olur. Dünya sağlık örgütü 2002 yılında açıkladığı rapora göre dünya genelinde her yıl tetanos nedeniyle 213.000 ölüm olmaktadır. Ölümlerin çoğunun hijyenik koşullarda doğum yapmayan bayanlarda olduğu açıklanmaktadır. Maternal Neonatal tetanos dediğimiz bu durum, tetanosa hastalığına karşı bağışıklığı bulunmayan bayanlarda doğum sırasında mikrobun bulaşması sonucunda oluştuğu bilinmektedir. Tetanos, aşı ile korunabilir hastalıkların başında gelmekte, 1968 yılından beri ülkemizde aşılama çalışmaları devam etmektedir. Doğumdan itibaren bir yaşına kadar üç doz karma aşı şeklinde alınan tetanosa, 18. Ayda ve ilkokul birinci sınıfta pekiştirme dozu olarak devam edilir. Bu sayede ilkokul birinci sınıfta çocuklar beş doz tetanos aşısını almış bulunmaktadır.

Çocuklarda Tetanosdan aşısı koruyucu mudur?

Tetanos hastalığının uzun yıllardır güvenle uygulanan çok etkili olan bir aşısı mevcuttur. Aşı tek başına uygulandığı gibi, difteri, boğmaca, menenjit, çocuk felci gibi aşılarla karma aşı olarak uygulanabilmektedir. Tek doz aşının koruyuculuğu bulunmamaktadır. En az 4 hafta sonra uygulanan ikinci dozla birlikte koruyuculuk %50-%60'lara çıkmakta ancak uzun sürmemektedir. İlk doz aşıdan 6 ay sonra yaptırılan 3. Doz aşı ise %100 koruculuk sağlamaktadır ve bir yıl süresince etkilidir. Bir yıl sonra yapılan 4. Doz aşı ise 3-5 yıl koruma sağlar. Bu süre sonunda yapılan 5. Doz aşıda ise koruyuculuk 10 yıla kadar uzamaktadır.

Çocuklarda tetanos aşısı nasıl uygulanır?

Ülkemizde 1968 senesinden beri difteri ve boğmaca aşısı ile karma aşı olarak uygulama yapılır. 2008 yılından itibaren ise bu karmaya menenjit ve çocuk felci aşıları da eklenerek 5' li karma aşısı şeklinde uygulanır. 2. 4. 6. Ayını dolduran bebeklere 3 doz aşılama, 18. Ayını dolduran çocuklara 4. Doz aşılama ve ilkokul birinci sınıfta 5. Doz, ilkokul 8. Sınıfta ise 6. Doz uygulama şeklinde takip edilmektedir. İlkokul çağı boyunca altı doz aşısını da olmuş bir çocuk 20-30 yaşına kadar bağışıklığını korumaktadır. Tetanos kişiden kişiye bulaşmaz. Aşıyla önlenebilen enfeksiyon hastalıkları arasında kişiden kişiye bulaşmayan tek hastalık olmaktadır. Sonuç olarak son tetanos aşısı uygulaması üzerinden 10 sene geçmiş tüm erişkinlerin tetanos aşısını mutlaka yaptırmaları gerekir. Unutmamak gerekir ki tetanos uzun yıllardır olduğu gibi kapımızda bizi bekleyen, fakir ve zengin ayrımı yapmayan ölümcül bir tehlikedir. Tetanos hastalığından tek korunma yöntemi de aşı olmaktır.

Çocuklarda Tetanoz Aşısı Yorumları

soru

Caner

04 Haziran 2024 Salı

8. Sınıfa gidiyorum dün tetanoz aşısı oldum fakat dün gece hic uyuyamadim omuzum cok agiriyor cok halsizim ve ateşim var 3 yıl önce yine olmuştum bir şey olurmu? Teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Şahande

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba , Caner bey korkulacak bir durum söz konusu değil normal bir durum , Ard arda tekrar ederse doktora görünün ama aklınıza kötü birşey getirmeyin . İnşallah birşey olmaz . İyi günler .

soru

Elif

09 Nisan 2024 Salı

ben 8. sınıftayım, tetonoz aşısı vurulduk şu sıralar, ilk gün ağrım yoktu ama 2. gün ağrım arttı sayenizde daha temkinli davranmam gerektiğini öğrendim teşekkürler... :)

Cevap yaz
cevap

Beren

04 Eylül 2018 Salı

Tetanoz aşısı önemli bir aşıdır. Her insan muhakak vurulması gereken aşılardan biridir. Aşıyı olduktan sonra ağrı olması normaldir. Zaten hangi kolunuzu çok kullanıyorsanız ona göre diğer kolunuza vururlar. Siz aşıyı olduktan sonra aşı olan kolunuzu çok kullandıysanız ağrı yapar şişlik yapar. Doktora gidin size ağrı kesici yazsın sonra kullanın ilaçları.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetanoz İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır?

Tetanoz Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır?

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Güncel

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Güncel

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı