Tetanoz Aşısı Sonrası Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tetanoz Aşısı Sonrası Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Tetanos aşısı sonrası kol ağrısı, yapılan aşıların bebekler ve çocuklar, yetişkinler için önemi büyüktür. Sağlıklı olabilmek ve bir türlü tehlikeli mikroplardan korunmanın yolları aşıdan geçmektedir. Bu nedenle aşı yapılmalıdır, aşı denilince çocukları hatta bazı yetişkinleri bile korku sarabilir. Yetişkin ve çocuklarda tetanos sonrası kol ağrısı mutlaka olacaktır, fakat bu tamamen aşı yapılan kişilerde kendini sıkması durumunda ağrı oluşur. Bu durum ayrıca profesyonel bir ebe ya da hemşirenin yapacağı tetanos aşısında ağrı çok daha az hissedilmektedir. Bu durumda kişilerin aşı yaptırdığı andan itibaren aşı olan kolun üzerine yatmaması ve dikkat etmesi gerektiği konular olduğu bilinmektedir. Ayrıca tetanos aşısı yapılan çocuk ya da yetişkin olan kişilerin bir gün dilenmesi gerekir. Aşılı olan kolla ağır bir şey taşımamalı ve kola yüklenmemelidir. Tetanos aşısı tetanos hastalıklarından korunmak için mecburi yapılması gereken bir aşıdır.

Bebekler çocuklar ve yetişkinlere yapılmaktadır. Birçok kişinin tetanos aşı ağrısı bünyesine göre değişebilir, bağışıklık sistemine göre ağrı az ya da çok olabilir. Tetanos aşıları kişi veya kişileri koruma süresi 5-10 yıl bir süredir. Bu süre sonrası aşı tekrar yaptırılmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken aşıların titizlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Tetanos hastalığının tedavisi yoktur, bu nedenle aşı yapılmasının önemli olduğu belirtilmektedir. Tetanos 3 doz olarak uygulanır, 3. Dozun ardından 1 yıl sonra 4. Dozu yapılır, ardından daha sonraki yılda 5. Doz uygulanır. Bazı kişilerde aşı sonrası baş ağrısı olabilir.

Tetanos aşısı sonrası kol ağrısı nasıl giderilir? Yapılması mecburi olan aşı sonrası ağrı kesici içilmelidir. Ağrı bazı kişilerde bir hafta sürebilir. Birçok kişi için ağrı kesici içilmesi durumunda kişilerde bir rahatlama görülür. Tetanos aşısında olan ağrı çok şiddetli bir ağrı değildir. Aşı yapılan kol çok hareket edilmemelidir. Bazı kişilerde kolun şişmesi görülebilir bu durumda bir hekime görünmelidir. Aşı sonrası 3 ya da 5 saat sonra kolda kızarıklık veya şişlik olması durumunda buzla kompleks yapılabilir. Ayrıca aşı sonrası yetişkin kişilerin sigara ve alkol alımı olmamalıdır. Tetanos aşı sonrası kol ağrısı bazı durumlarda 12 saat sürebilir. Yapılması gereken aşı yapılan kişinin 1 gün dinlenmesi oldukça etkili olur. Tetanos aşı sonrası kişilerin 5-6 saat sonrası banyo yapmalarında bir sakınca olmadığı görülmüştür. Fakat kişiler rahat edemezse aşı günü banyo yapmak istemezse ertesi gün yapabilirler.

Tetanoz Aşısı Sonrası Kol Ağrısı Yorumları

soru

Dilek

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Dün yaptırdım. Böyle bir ağrı yok kolum kalkmiyor resmen. Hiç bir hareketi yapamıyorum. Dikkat ediyorum ama saatler ilerledikçe sanki ağrısı daha cogaliyor m dayanılmaz durumda. Napicagimi bilmiyorum ve dayanamıyorum

Cevap yaz
cevap

Şecaat

31 Ağustos 2018 Cuma

Tetenoz aşısı yapılması gerektiğinde maalesefe ertelenemez. Aksi halde daha büyük problemle4 çıkabilir yaptırmış olmanız bu açıdan güzel fakat ağrısı sizi biraz üzebilir hafif bir agri kesici kullanabilirsiniz mümkün olduğunca hareket ettirmeyin.

cevap

Hamid

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Yapılması mecburi olan aşı sonrası ağrı kesici içilmelidir. Ağrı bazı kişilerde bir hafta sürebilir. Bir çok kişi için ağrı kesici içilmesi durumunda kişilerde rahatlama görülür. Tetanoz aşısında olan ağrı çok şiddetli bir ağrı değildir. Aşı yapılan kol çok hareket edilmemelidir. Bazı kişilerde kolun şişmesi görülebilir bu durumda bir hekime görünmelidir.

soru

Sahra

07 Nisan 2024 Pazar

Benim tetenoz aşım yapılalı 1 yıl olsu ve şu anda kolum çok ağrıyor neden böyle bir şey oldu daha önce hiç olmamıştı

Cevap yaz
cevap

Arjen

03 Eylül 2018 Pazartesi

Tetanoz aşısı önemli bir aşıdır. Her aşı olduktan sonra 3 veya 4 gün aşı olan yerde ve vücut da sıkıntılar olabilir. Siz aşıyı bir yıl olmuş olalı belki ters bir hareket yapmış olabilirsiniz. Yoksa aşı olunan yer bir yıl sonra ağrımaz. O bölge zorlamış olabilirsiniz. Ortopedi uzmanına gitmeniz gereke bilir.

cevap

Ünalan

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhabalar sahra hanım, tetanoz aşısı vurulduktan 1 yıl sonra tetanoz aşısı ağrı yapmaz. Kol ağrınızın farklı bir nedeni vardır. Eğer dengesiz ağırlık kaldırma veya ısınmadan ani kol hareketi yaptıysanız bu gibi sakatlanmalar meydana gelebilir. Ortopedi doktoruna muayene olunarak ağrının sebebi hakkında bilgi alınıp ona göre tedavi uygulanır. Geçmiş olsun.

soru

Eren

09 Mayıs 2024 Perşembe

Ben dün oldum aşıyı ağrı ilk başta yoktu ama bugün gerçekten feci bir ağrı var kolumu hareket ettiremiyorum

Cevap yaz
cevap

Hesna

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba Eren Bey, tetanoz aşıları genellikle ilk anda bir yakma ile karşınıza çıksa bile bir süreliğine yanma geçerek yerine sadece kas ağrısını bırakacaktır. Çok etkili bir aşı olması nedeni ile aşıdan sonraki bir süre herhangi bir su bölgeye sürülmemelidir. Ağrı çok kısa bir süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

cevap

Mutemed

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba, tetanoz aşısı, etkileri nedeni ile oldukça yakıcı bir ilaçtır ve yapıldığında diğer aşılara göre çok daha ciddi bir acı gösterir. Bu acı birkaç gün içerisinde ortadan kalkacaktır. İlk bir gün duş almamanız önemlidir.

soru

Elif

06 Nisan 2024 Cumartesi

Aşıyı cuma günü oldum şuan perşembe ve kolumun acısı hala var. Lanet olsun geçmiyor.

Cevap yaz
cevap

Ece Sude

26 Ağustos 2018 Pazar

İyi günler bende tetanos olduğumda benimde kolum çok ağrımıştı.Kolunuzu bol bol hareket ettirin şiştiyse soğuk tedavisi uygulayın ancak çok değil sadece birkaç saniye tutun yeterli.Kolunuzun ağrısı ortalama bir hafta fala sürecektir ancak şişdiyse şişlik daha fazla sürebilir.Geçmiş olsun.

cevap

Nurtek

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba tetanoz aşısının insanlar üzerindeki etkisi çok büyüktür. Özellikle bu aşı insanları 5 yıl boyunca kesintisiz koruyabilmektedir. İçerisindeki ilacın yakıcılık özelliği, ciddi anlamda acı vermektedir. Birkaç gün içerisinde ağrı tamamen ortadan kalkacaktır.

soru

seda

05 Mayıs 2024 Pazar

Ben aşı yaptirdim 2 gun once hala kolum agriyor

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Sevgili Seda,

Aşıdan sonra kol ağrısı yaşaman normaldir, bazen bu ağrı birkaç gün sürebilir. Eğer ağrı dayanılmaz hale gelirse ya da başka ciddi semptomlar gelişirse bir sağlık profesyoneline başvurmanı tavsiye ederim. Geçmiş olsun!

soru

Deniz Güner

14 Nisan 2024 Pazar

Ben bugün aşı oldum ve kolumu kaldıramıyorum çok ağrıyor

Cevap yaz
cevap

Kortan

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Aşı özellikle tetenoz aşısı ise kolunuzda ağrı acı şişlik oluşması doğaldır. Duş almamanızı ve aşı yerine su değmemesini size tavsiye ediyoruz. Şişlik olan bölgeye buz koymak yerine kolonyayla çok hafif bir şekilde ovabilirsiniz. Fakat kolunuzu kaldıramamanızda herhangi bir anormallik hissediyorsanız mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz. İyi günler diliyoruz

soru

Levent

01 Haziran 2024 Cumartesi

Bende öldüm ağrıyor uyuşuyor

Cevap yaz
cevap

Sevüktekin

28 Ağustos 2018 Salı

Tetanoz aşısı önemli bir aşıdır. Bir aşı 5 ile 10 yıl arasında sizi tetanoz dan korur. Bu ve bunun gibi aşılar vurulduktan sonra ağrı ateş yapar. Doktor uygun görürse aşı vurulduktan sonra ateş düşürücü ilaçlar kullanabilirsiniz. Aşı vurulan yer ödem yaparsa ödem dağıtıcı kremler var bunları kullanabilirsiniz. Aynıgün duş yapmayınız.

soru

Seda

25 Mayıs 2024 Cumartesi

5 gün önce oldum tetanoz aşısı..Çok mutsuzum,ağrım hala var,ilk üç gün çok fazlaydı,ağlamak istedim,halbuki ağrı eşiğim yüksektir,hiç ağrı kesici içmem Ben ama bu çok zorladı Beni..

Cevap yaz
cevap

Vafe

03 Eylül 2018 Pazartesi

Tetanoz aşısı önemli bir aşıdır. Aşıları vurulduktan sonra vurulan yerde, ağrı, şişlik, morluk ve kızarıklık olması normaldir. Bunlar aşılardan sonra oluşan komplikasyonlardır. Aşıdan 24 saat sonra banyo yapabilirsiniz. Aşılar, sağ elini çok kullananan kişilere sol kola, sol kolunu çok kullananlara ise sağ vurulur. Bunun nedeni çok kullanılan eli zorlamaması için.

soru

Yusuf

07 Nisan 2024 Pazar

Kolum acayip agriyo galiba fazla hareket ettim dun oldum asiyi

Cevap yaz
cevap

Buğra Kaan

04 Eylül 2018 Salı

Merhabalar Yusuf bey, tetanoz aşısı Demir’in hava ile tepkimesi sonucu oksitlenmesine karşı oluşacak çizik veya kan ile temasına karşı yapılan bir aşıdır. Tetanoz aşısı koldan enjekte edilerek yapılan bir aşıdır ve yavaş bir şekilde vücuda yayılır. Buyayışma başta hangi koldan yapıldı ise ağeılara sebep olur. Ağrı kesici ilaç kullananilirsiniz

soru

RAMAZAN bal

07 Mayıs 2024 Salı

Tetenoz aşırı yaptırdım 3 gün oldu hala ağırsi gitmedi ve şişti ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Toğay

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba Tetanoz aşısı, diğer aşılara göre oldukça yakıcı ve önemli bir aşıdır. Vücuda verilen yüksek oranda tetanoz virüsü, vücutta birçok farklı yan etkilere neden olmaktadır. 3 gün olduğu için birkaç gün içinde bu belirtiler yavaş yavaş ortadan kalkar ve tetanozun etkisi 5 yıl kadar vücudunuzda etkili olur.

soru

Sude

13 Nisan 2024 Cumartesi

8. sınıftayım ve çok korkuyorum cidden ağrı var mı o kadar

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Sude, korkmana gerek yok. Biraz rahatsızlık olabilir ama genellikle dayanılabilir seviyede olur. Kendine iyi bak ve stresten uzak durmaya çalış.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Çocuklarda Tetanoz Aşısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır mı?

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır mı?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli  mi?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli mi?

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Güncel

Tetanoz Aşısı Sonrası Alkol Alınırmı

Tetanoz Aşısı Sonrası Alkol Alınırmı

Güncel

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Güncel

Td Aşısı Kullanım Amacı

Td Aşısı Kullanım Amacı