Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli mi?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli mi?

Hamilelikte Tetanos Aşısı Gerekli Mi; Hamilelikte tetanos aşısı gerekli mi, aslında şart değildir. Hamilelikte tetanos aşısı gerekli mi, doğum yapan her anne tetanosa karşı bağışık olmalıdır. Bunun içinde hamilelikte tetanos aşısının yapılması gereklidir. Hamilelikte tetanos aşısı gerekli mi, hamilelik öncesi kadın bütün aşklarını tamamlamış olmalıdır. Ancak genellikle bu yapılmadığı için tetanos aşısının hamilelikte yapılması gerekir. Hamilelikte tetanos aşısı gerekli mi, doğurganlık çağında ve hamilelikte tetanos aşısı yapılmasının amacı kadının kendini ve çocuğunu tetanosa karşı korumaktır. Hamilelikte tetanos aşısı gerekli mi, gebelikte 2 doz tetanos aşısından sonra %80 koruyucu antikorlar oluşmaktadır. Hamilelikte tetanos aşısı gerekli mi, iki doz tetanos aşısı 1- 3 yıl arasında koruma sağlamaktadır. Hamilelikte tetanos aşısı gerekli mi, tetanos aşısının herhangi bir komplikasyonu veya yan etkisi yoktur. Hamilelikte tetanos aşısı gerekli mi, eğer hamile kadına tetanos tehlikesi olan bir yara veya kesi oluşursa ve kadın bağışık değil ise hemen tetanos aşısının yapılması gerekmektedir. Ayrıca Hamile kadında yara büyük ve yara toprak ya da hayvan dışkısı ile kirlenmiş aletlerle oluşmuş ise ek olarak tetanos serumu da verilebilir. Hamilelikte tetanostan korunmak için ilk doz hamileliği öğrendiğimiz ilk anda, ikinci doz ise doğum öncesi en az 2 hafta önce
Yapılması gerekir.

Hamilelikte Tetanos Aşısı Nasıl Yapılır?

Hamilelik öncesinde hiç tetanos aşısı yapılmamışsa doğumdan önce birer ay ara ile iki doz tetanos aşısı yapılmalıdır. Birincisi 20 haftadan itibaren, İkincisi ise Doğum yapılmadan 2 hafta öncesinde yapılmış olmalıdır. Genellikle dördüncü ve yedinci aylarda tetanos aşısı yapılır.
 • Üçüncü Doz; İkinci dozdan en az 6 ay sonra veya sonraki hamilelikte yapılmalıdır.
 • Dördüncü Doz; Üçüncü dozdan en az 1 yıl sonra veya bir sonraki hamilelikte yapılır.
 • Beşinci Doz; Dördüncü dozdan en az 1 yıl sonra veya sonraki hamilelikte yapılmalıdır.
 • Hamilelik Öncesinde; 1-4 doz aşı yapılmışsa doğumdan önce bir doz tetanos aşısının yapılması yeterli olacaktır.
Doğurganlık çağı boyunca, bebeklik, çocukluk ve ergenlik doz ergenlik döneminde yapılan tetanos aşılarının mevcutsa;
 • Bebeklikte; 3 doz tetanos aşısı yapılmışsa 4 hafta ara ile 2 doz aşı yapılması yeterlidir ve bir yıl sonra bir dozda aşı yapılır.
 • Çocuklukta; 4 doz tetanos aşısı yapılmışsa bir doz aşı yapılır 1 yıl sonra 1 doz daha yapılır.
 • Ortaokul çağında; dört doz tetanos aşısı yapılmışsa bir doz tetanos aşısı yapılır. 1 yıl sonra bir doz daha aşı yapılır.
 • Okul çağında; 5 doz tetanos aşısı yapılmışsa bir doz tetanos aşısı yapılır.
 • Ergenlikte; toplam altı doz tetanos aşısı yapılmışsa başka aşı yapılmasına gerek yoktur.
Tetanos aşısı omuz kası kullanılarak yapılan bir aşıdır. Hamilelerde tetanos aşısının herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat 10 kişiden bir kişi de ateş görülebilmektedir.

Sağlıklı günler.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli Mi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Td Aşısı Kullanım Amacı

Td Aşısı Kullanım Amacı

Haber Bülteni

Güncel

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli mi?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Gerekli mi?

Güncel

Tetanoz Aşısı Süresi Tetanoz Hastalığı

Tetanoz Aşısı Süresi Tetanoz Hastalığı