Emzirirken Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Emzirirken Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Emzirirken Tetanos aşısı; Tetanos aşısı her insana farklı zaman dilimlerinde farklı aralıklarda yapılır. Normal bir birey için dört ile on yıl arasında bir düzen içerisinde uygulanmalıdır. Tetanos aşısı, bazı aşılar da olduğu gibi ömür boyunca koruma sağlayan bir aşı değildir. Bu sebepten ötürü de dört ile on yıl arasında mutlaka bir kere Tetanos aşısı olunması gerekir. Çünkü bir adet uygulanan Tetanos aşısı hastayı ya da kişiyi en az dört yıl en fazla on yıl korur. Tetanos aşısı kas içine yapılan bir aşı çeşididir. Ancak, Tetanos aşısı kalçaya değil kola yapılan bir aşı çeşididir. O yüzdende sağ veya sol kola yapılabilmektedir. Tetanos aşısı emziren anneler için ise hem hamilelik döneminde hem de doğumda sonra yapılabilen bir aşı çeşididir. Gebelik ve doğum sonrası dönemlerde rahat bir şekilde uygulamasına olanak sağlamasının nedeni içeriğinde canlı organizmalar bulunmamasıdır. Yani birçok gebelik aşısının içerisinde canlı organizmalar vardır. Bu durum bebek için sorun teşkil edebilmektedir. Özellikle doğum sonrasında yapılacak canlı organizma içeren aşılar bebek için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Emzirirken Tetanos aşısı yapılır mı

Evet yapılabilir. Bununda en belirgin sebebi belirttiğimiz gibi içerisinde canlı bir organizma olmamasıdır. Bir diğer önemli ayrıntıda Tetanos aşısı kademeli vurulan bir aşı olduğundan gebelik döneminde başlayan ve doğumdan sonraya 3. Veya 4. Aşaması yapılabilen bir aşı çeşididir. Aşının yapılması anne karnındaki bebeğin hastalığa bağışıklığını arttırırken doğumdan sonra da emzirme işlemiyle süt aracılığıyla yine bebeğin bağışlıklık sistemini güçlendirerek hastalığa yakalanma riskini yok eder. Bu aşının anneye yapılmasının gebelik döneminde ve doğum sonrasında bebek kordonun bıçak veya keskin kesilerle kesilmesi esnasında tetanos olmasını engellemek için yapılmaktadır. Bu sebepten ötürü de her anne adayının hem gebelik döneminde hem de doğum sonrası dönemde bu aşamalı aşıyı yaptırması çok önemlidir.

Emzirirken Tetanos aşısının etkileri nelerdir?

Günümüzde de eskiden de gebelik döneminde ve sonrasında yapılması gereken mutlak aşılar vardır. O nedenle de eksik yaptırılan veya yapılan aşıların mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu aşılardan bir tanesi de Tetanos aşısıdır. Gebelik esnasında canlı virüslü aşılar yapılmaması gerektiğinden birçok içeriğinde canlı organizma bulunduran aşı emzirme döneminde yapılır. Canlı organizmalı aşılar emzirme dönemlerinde anneden süt aracılığıyla bebeğe veya bebekten anneye geçiş yapmaz. Bu nedenle doğum sonrasında canlı organizma aşıları yapılır. Fakat Tetanos aşısı ister doğum öncesi olsun ister emzirme dönemi olsun yapıldığında anneden bebeğe ve bebekten anneye geçen bir organizmadır. Fakat Tetanos aşısı canlı olmayan bir organizma olduğundan ikisine de bir zarar teşkil etmez. Emzirme dönemlerinde yapılmasının hiçbir sakıncası olmaz.

Emzirirken Tetanoz Aşısı Yorumları

soru

Lâlegun

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Bebeğimi emziriyorum ve daha 3 aylık. Bahçede gezerken ayağımı paslı bir tel hafif bir şekilde çizdi. Tel paslı olduğu için tedirgin oldum ve hastaneye giderek tetanoz aşısı oldum. Bebeğime herhangi bir zararı olur mu? Çünkü bebeğim anne sütü emmeye devam ediyor.

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba, tetanoz aşısının emzirirken bebeğinize zarar verme ihtimali yoktur. Aşılar genellikle anne sütü aracılığıyla bebeğe geçmezler ve emzirmeye devam edebilirsiniz. Ancak, yine de doktorunuza danışmak her zaman en iyisidir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Haber Bülteni

Güncel

Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Güncel

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri?

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri?