Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yetişkinlerde tetanos aşısı aslında en az çocuklarda olduğu kadar önemlidir. Genellikle çocukluk dönemlerinde insanların yaptırdıkları bu aşı günümüzde çok yaygın olarak yapılmadığı için her yıl dünya üzerinde binlerce yetişkin bu aşı ile önlenmesi mümkün olan hastalıklar nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Tetanos aşısı ile önlenebilecek hastalıklardan belki bizlerde aşı yaptırmadığımız için etkilenebiliriz. Bu nedenle yetişkinler için de büyük önem teşkil eden tetanos aşısını yapabiliriz. Yapılan araştırmalara göre her yıl ABD"de her yıl 60,000'den fazla yetişkin hayatını kaybetmektedir. Hayatını kaybeden bu yetişkinlere dünya geneli olarak bakıldığında bu sayı neredeyse yüz binlerce ölüme geçebilmektedir. Yetişkinlerde de en az çocuklarda olduğu kadar büyük önemi olan tetanos aşısı, enfeksiyonel hastalıklardan çok büyük ölçüde koruya bilmektedir. İlk olarak 19. Yüzyıllarda yapılmaya başlanan tetanos aşısı günümüzde yetişkinlerde ve çocuklarda da çokça yapılmaktadır. Bu aşılar özellikle çocuklarda sorun haline gelen çiçekk hastalığı, tifo hastalığı ve kolera hastalığı için yapılmıştır. Günümüzde meydana gelen hastalıkların artması ve bu hastalıkların yetişkinler üzerinde de çok büyük olumsuzluklara neden olması nedeni ile bu aşılar yetişkinlerde de yapılması gerekli olan aşılar haline gelmiştir. Fakat insanların aklına kalıp gibi yerleşmiş olan bir durum vardır ki bu durum tetanos aşısının çocuklara yapılması durumudur. Bu durum kesinlikle yanlıştır. Tetanos aşısı birçok nedene bağlı olarak yetişkinler içinde kullanılmalıdır.

Yetişkinlerde tetanos aşısı neden yapılmalıdır?
  • Özellikle köyde yaşayan insanlarda kişinin hayatı boyunca daha önceki zamanlarda herhangi bir tetanos aşısının olmaması nedeni ile yetişkinlerde tetanos aşısı kesinlikle yapılmalıdır. Bu nedenle eğer sizlerde de bu gibi durumlar var ise mutlaka en yakın zamanda Uzman bir doktora başvurarak gerekli aşınızı olmalısınız. Aksi durumlarda birçok hastalık vücudunuzda etkiler yapacaktır.
  • Bir diğer neden ise günümüzde gelişmiş olan tıp nedeni ile geliştirilmiş olan yeni tetanos aşılarının yapılmamış olması çok önemli nedenlerden biridir. Bu nedenle en geç 7 yılda bir tetanos aşısı şarttır. Sizlerde bu süreleri aşmışsanız mutlaka gerekli olan aşıları yapın.
  • Bazı insanlar gençlik zamanlarında tetanos aşısı olsalar bile bazen bu kişilerin bağışıklık sistemi hızla azalır. Bu nedenle bağışıklık sisteminin zarar görmemesi nedeni ile yetişkinlerde tetanos aşısı mutlaka yapılmalıdır.
  • Bazen yetişkinlerde yaş ilerledikçe bu insanların zatürre, grip ve bronşit hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalıklara daha duyarlı bir hale gelebilirler. Bu nedenle tetanos aşısı yetişkinlerde bugibi hastalıkların etkilerinin azaltılması nedeni ile yapılması gereken durumlar arasında yer almaktadır.
  • Son olarak yetişkinlerde bu aşının yapılmasının en büyük nedenlerinden biri ise insanların çalışmış oldukları mesleklerden dolayı çeşitli enfeksiyonların bulunduğu ortamlarda çok uzun süreler kalması gibi durumlardır. Öyle ki bu gibi durumlar birçok zaman insanlarda çok çeşitli hastalıklara neden olur. Bu hastalıkların önlenmesi için yetişkinlerde tetanos aşısı gereklidir.
Günümüzde yapılan araştırmalara göre tetanos aşısı yetişkinlerin en geç 7 yılda bir yaptırması gereken aşılar arasında yer almaktadır. Bu kadar süre geçtikten sonra henüz tetanos aşısı yaptırmayan kişilerde yavaş yavaş bağışıklık sisteminde zayıflamalar ve vücudun hastalıklara daha yatkın hale gelmesi gibi durumlar görülebilmektedir. Bu nedenle sizlerde gerekli tetanos aşılarını zamanını aksatmadan yaparak birçok hastalıktan korunabilirsiniz. Bu aşılar en az 60 yaşına kadar yaptırılması gereken aşılar arasında yer alır ve bilinmelidir ki çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde tetanos aşısı, birçok zaman hayat kurtarıcıdır.

Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı Yorumları

soru

günay karakozak

25 Nisan 2024 Perşembe

bu yazı kesinlikle tetanozun yetişkinler üzerinde neden yapılması gerektiğini anlatmamaktadır. lütfen boş yazılar yazıp başka yerlerden kopyala yapıştır yapıp birşeyler paylaşmayın.

Cevap yaz
cevap

Niran

26 Ağustos 2018 Pazar

Sevgili günay aşağıdaki yazının tetenoz aşısı yetişkinlerde de çocuklarda da çok önemli bir aşıdır. Biz yapı olarak bazı şeyleri önemsemeyen bir ülkeyiz bende dahil .Bundan üç ay önce benim kızım kriz geçirirken parmağımı ısırdı ve benim parmağım şişti tetenoz aşısı olmak zorunda kaldım çünkü doktor kuduz olma ihtimali olduğunu söyledi.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur?

Editörün Seçtiği

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Haber Bülteni

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Td Aşısı Kullanım Amacı

Td Aşısı Kullanım Amacı

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Bebeklerde Tetanoz Aşısı

Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?