Hamilelerde Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelerde Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelerde Tetanos Aşısı, gebelik süreci dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Anne adayının ve bebeğin sağlığının korunması için yapılması gereken bazı uygulamalar vardır. Gebelik döneminde bazı hastalıklardan korunmak için aşılama uygulaması yapılır. Hamilelikte yapılan aşılardan birisi tetanos aşısıdır. Difteri tetanos aşısı belirli periyotlarda anne adayına uygulanır. Daha öncesinde bu aşının yapılmamış olması veya aşı yapılmasının üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmiş olan gebeliklerde bu aşı uygulamasının yapılması önemlidir. Böylece annenin ve bebeğinin oluşabilecek tetanos hastalığından korunması amaçlanır.

Hamilelerde tetanos aşısının sebebi

Gebelik döneminde anne adayında oluşan antikorlar bebeğe de geçeceği için bebeğin yenidoğan döneminde yakalaması ihtimal olan hastalıklardan uzak tutmak için anne adayına tetanos aşısı uygulanır. Ayrıca tetanos hastalığından hem annenin hem de bebeğin korunması için bu işlem yapılır. Bu uygulamanın yapılmasının nedeni bebeği yeni doğan tetanosundan uzak tutmaktır. Doğum esnasında kordonun steril olmayan herhangi bir alet ile kesilmesi sonucu bebeğe tetanos geçebilir. Bu sebepten dolayı Gebelik döneminde anneye uygulanan tetanos aşısının böyle bir durumda bebeğin korumaya alınmasını sağlamak için uygulanmaktadır. Yenidoğan döneminde bebekte gelişebilecek olan hastalıklar arasında tetanosun yüksek oranda görüldüğü belirtilir. Tetanos bebeğe bulaşmış ise yüksek oranda ölümcül durumlar oluşur. U sebepten dolayı bunun önlenmesi açısından gebelik döneminde belirli periyotlarda tetanos aşısı uygulanır. Tetanos aşısının çeşitleri vardır. Difteri tetanos, boğmaca aşısı şeklinde üç bölümde yapılır. Böylece annenin vücudunun tetanosa karşı bağışıklık kazanması sağlanmış olurken; bebeğinde bağlaşıklıktan yararlandığı gözlenir.

Gebelikte tetanos aşısının yapılma evresi

Hamilelik süreci başladığı zaman tetanos aşısı yapılması için gebelik takibe alınır. Tetanos aşısı gebeliğin her döneminde uygulanırken genellikle üçüncü ayın sonlarına doğru işlem yapılır. Daha öncesinde tetanos aşısı yapılmış olsa bile gebelik sırasında yapılmasında da hiçbir sakınca yoktur. Daha önce 10 yıl içerisinde aşı uygulaması yapılmamış ise gebelikte üçüncü ayda, beşinci ayda ve altıncı ayda aşılar yapılır. İkinci aşıdan sonra anneye bir kez daha aşağı yapılırken bazı uygulamalarda aşının bir yıl sonra ve ikinci yılında da yapıldığı bilinmektedir. Hamilelik sırasında anne adayına herhangi bir metal cisim batmış olması veya herhangi bir kesilme sonucu riskli bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda bunun yanında anneye tetanos immunoglobulin aşısının uygulandığı belirtiler.

Tetanos aşısının gebelikte yan etkileri nelerdir?
  • Gebelik esnasında anneye vurulan tetanos aşısının uygulanması işleminde aşının yapılması ile iğne yerinde uyuşukluk, ağrı gibi etkiler görülür.
  • Tetanos aşısının yanında vücuda verilen zayıflatılmış tetanos virüsünün vücut tarafından yok edilmesi ile vücudun virüse karşı güçlenmesi sağlanır. Vücut bu süreçte antikor üretir. Bu nedenle tetanos aşısından sonra anne adaylarında yüksek ateş görülebilir. Böyle durumlarda ateş düşürücü ilaçlar kullanılması gerekir.
  • Tetanos aşısı Gebelerde uygulanırken ciltte kızarıklık gibi problemlere sebep olabilir. Bunun sebebi ise dokuda zedelenme olmasıdır. Bu kızarıklık iki gün içerisinde geçmezse doktor kontrolü gerekir.
  • Nadiren de olsa bazı gebeliklerde aşırı advers etkiler olduğu gözlenir. Bu anne adayında kramp gibi etkiler yaratır. Özellikle gebelik döneminde bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülürken; doktor kontrolü gerekir.

Hamilelerde Tetanoz Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetanoz Aşısı Sonrası Neler Yapılır?

Tetanoz Aşısı Sonrası Neler Yapılır?

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşı Takvimi

Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftada Yapılır?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftada Yapılır?

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Güncel

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Güncel

Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri